Blog

100 milionów °Celsjusza.
Przez 20 sekund koreańskie „sztuczne słońce” utrzymywało temperaturę jonów plazmy na poziomie przekraczających 100 milionów °Celsjusza. To kolejny krok zbliżający nas do budowy pierwszego, komercyjnego reaktora termojądrowego.
Nowy rekord świata Centrum Badawcze KSTAR w Koreańskim Instytucie Energii Termojądrowej (KFE) ogłosiło 24 listopada 2020 r. Temperaturę jonów plazmy przekraczającą 100 mln °C udało się Koreańczykom uzyskać już w 2018 r., ale utrzymano ją wówczas zaledwie przez 1,5 sekundy. Rok później czas ten wydłużono do 8 sekund. Wynik osiągnięty w minionym roku okazał się ponad dwukrotnie lepszy.
„Sztuczne słońce” KSTAR (Korea Superconducting Tokamak Advanced Research) to nadprzewodzące urządzenie do syntezy jądrowej. Centrum Badawcze rozpoczęło obsługę urządzenia w sierpniu 2019 r. Planowane jest przeprowadzenie łącznie 110 eksperymentów z plazmą, które obejmują wysokowydajne operacje plazmowe i eksperymenty łagodzenia zakłóceń plazmy.
– Technologie wymagane do długich operacji plazmy o temperaturze 100 mln °C są kluczem do uzyskania energii termojądrowej. Utrzymanie plazmy wysokotemperaturowej przez 20 sekund to ważny punkt zwrotny w wyścigu o zapewnienie technologii do długiego, wysokowydajnego działania plazmy, kluczowego elementu komercyjnego reaktora termojądrowego w przyszłości – powiedział Si-Woo Yoon, dyrektor Centrum Badawczego KSTAR w Koreańskim Instytucie Energii Termojądrowej.
Jak podaje portal Geek Week „celem prac nad reaktorami fuzyjnymi jest wytworzenie plazmy o temperaturze 100 milionów stopni, czyli aż 7 razy większej od tej panującej wewnątrz Słońca, i podtrzymanie jej przez 120 sekund. Wówczas będzie można mówić o rewolucyjnym przełomie, dzięki któremu energia pozyskiwana z tej technologii zacznie być opłacalna”. Naukowcy z KSTAR chcą tego dokonać do 2025 roku.
Nad sztucznymi słońcami obecnie pracują również naukowcy z innych krajów, między innymi z Chin i Francji. Nad Sekwaną budowany jest ITER – europejski reaktor termojądrowy, który ma być gotowy w 2025 roku. Umożliwi on przeprowadzenie testów, które potrwają co najmniej przez10 lat. Zakłada się, że dodatni bilans energetyczny uda się uzyskać w ITER w pierwszej połowie lat trzydziestych XXI wieku. Udział w pracach biorą również naukowcy z Polskiej Akademii Nauk.
„W przyszłości sprawność sztucznych słońc będzie tysiące razy większa od największych działających elektrowni jądrowych, przy czym produkowany przezeń prąd będzie znacznie tańszy, a cały proces jego uzyskania bezpieczniejszy i, co najważniejsze, w pełni przyjazny środowisku naturalnemu” – przekonuje Geek Week.
Sukces „sztucznego słońca” z Korei Południowej osiągnięty został we współpracy z Uniwersytetem Narodowym w Seulu (SNU) i Uniwersytetem Columbia w Stanach Zjednoczonych.
(raj)
Źródło: KSTAR, phys.org, geekweek.pl
Fot, video: KSTAR, NASA

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).