Blog

144 tysiące pływających paneli słonecznych
Na powierzchni 121 hektarów zainstalowano łącznie ponad 144 tysiące pływających paneli fotogalwanicznych.
Tajlandzki Urząd Wytwarzania Energii Elektrycznej (EGAT) podaje, że 45-megawatowa pływająca farma słoneczna na zbiorniku zapory Sirindhorn w prowincji Ubon Ratchathani, tuż przy granicy z Laosem, to największa tego typu instalacja na świecie. 31 października 2021 r. nowa elektrownia rozpoczęła działalność komercyjną.
To pierwsza tego typu konstrukcja w Tajlandii. Elektrownia ma siedem kompletów paneli słonecznych pokrywających niespełna jeden procent powierzchni zbiornika. Zainstalowano je tak, by do minimum ograniczyć negatywny wpływa na środowisko podwodne. Panele zostały umieszczone pod kątem, między panelem a platformą zachowano odstępy, dzięki czemu światło słoneczne może przenikać pod powierzchnię wody. Umieszczenie paneli słonecznych na powierzchni wody pomaga również zmniejszyć ich ciepło, dzięki czemu są one o 10-15 procent bardziej wydajne, niż podobne elektrownie słonecznie na lądzie.
Instalacja na zaporze Sirindhorn to projekt hybrydowy. Stwarza możliwość produkcji prądu zarówno z energii słonecznej, jak i energii z wody przepływającej przez elektrownię wodną na istniejącej tamie. Efektywne wykorzystanie hybrydowej instalacji zapewnia system zarządzania energią (EMS) skoordynowany z systemem analizującym prognozy pogody i dostosowującym działalność elektrowni do zmieniających się warunków – gdy nie ma światła słonecznego lub podczas szczytowego zapotrzebowania na energię w porze nocnej.
W przyszłości EGAT planuje zbudować centrum kontroli energii odnawialnej, który pozwoli na zwiększenie wydajności wytwarzania energii dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI).
Oddanie do użytku farmy słonecznej na zbiorniku zapory Sirindhorn to początek programu rozbudowy infrastruktury energii odnawialnej i uniezależniania Tajlandii od paliw kopalnych. Jak zapewnia EGAT elektrownia w prowincji Ubon Ratchathani to pierwszy z piętnastu projektów, jaki rząd królestwa zamierza zrealizować. Energia ze słońca i wody ma docelowo dostarczyć azjatyckiemu królestwu 2725 MW łącznej mocy, co pozwoli na osiągnięcie zerowej emisji CO2.
EGAT promuje nową elektrownię jako nową atrakcję turystyczną prowincji Ubon Ratchathani. Będzie ją można oglądać od stycznia 2022 roku.
(raj)
Źródło: EGAT (Electricity Generating Authority of Thailand)
Foto: EGAT
Video: Interesting Engineering

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).