Blog

144 tysiące pływających paneli słonecznych
Na powierzchni 121 hektarów zainstalowano łącznie ponad 144 tysiące pływających paneli fotogalwanicznych.
Tajlandzki Urząd Wytwarzania Energii Elektrycznej (EGAT) podaje, że 45-megawatowa pływająca farma słoneczna na zbiorniku zapory Sirindhorn w prowincji Ubon Ratchathani, tuż przy granicy z Laosem, to największa tego typu instalacja na świecie. 31 października 2021 r. nowa elektrownia rozpoczęła działalność komercyjną.
To pierwsza tego typu konstrukcja w Tajlandii. Elektrownia ma siedem kompletów paneli słonecznych pokrywających niespełna jeden procent powierzchni zbiornika. Zainstalowano je tak, by do minimum ograniczyć negatywny wpływa na środowisko podwodne. Panele zostały umieszczone pod kątem, między panelem a platformą zachowano odstępy, dzięki czemu światło słoneczne może przenikać pod powierzchnię wody. Umieszczenie paneli słonecznych na powierzchni wody pomaga również zmniejszyć ich ciepło, dzięki czemu są one o 10-15 procent bardziej wydajne, niż podobne elektrownie słonecznie na lądzie.
Instalacja na zaporze Sirindhorn to projekt hybrydowy. Stwarza możliwość produkcji prądu zarówno z energii słonecznej, jak i energii z wody przepływającej przez elektrownię wodną na istniejącej tamie. Efektywne wykorzystanie hybrydowej instalacji zapewnia system zarządzania energią (EMS) skoordynowany z systemem analizującym prognozy pogody i dostosowującym działalność elektrowni do zmieniających się warunków – gdy nie ma światła słonecznego lub podczas szczytowego zapotrzebowania na energię w porze nocnej.
W przyszłości EGAT planuje zbudować centrum kontroli energii odnawialnej, który pozwoli na zwiększenie wydajności wytwarzania energii dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI).
Oddanie do użytku farmy słonecznej na zbiorniku zapory Sirindhorn to początek programu rozbudowy infrastruktury energii odnawialnej i uniezależniania Tajlandii od paliw kopalnych. Jak zapewnia EGAT elektrownia w prowincji Ubon Ratchathani to pierwszy z piętnastu projektów, jaki rząd królestwa zamierza zrealizować. Energia ze słońca i wody ma docelowo dostarczyć azjatyckiemu królestwu 2725 MW łącznej mocy, co pozwoli na osiągnięcie zerowej emisji CO2.
EGAT promuje nową elektrownię jako nową atrakcję turystyczną prowincji Ubon Ratchathani. Będzie ją można oglądać od stycznia 2022 roku.
(raj)
Źródło: EGAT (Electricity Generating Authority of Thailand)
Foto: EGAT
Video: Interesting Engineering

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...

Autonomiczny system dronów ratuje życie na morzu
Zespół z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowuje w pełni autonomiczny system dronów, który może zwiększyć wydajność i szybkość reakcji w operacjach ratowniczych na morzu.

Zapłacić jednym spojrzeniem
Nie, to nie jest fragment scenariusza filmu „Matrix”. We Wrocławiu uregulować rachunek można korzystając z PayEye – pierwszego na świecie komercyjnego, kompletnego systemu płatniczego, opierającego się na akceptacji płatności poprzez identyfikację użytkownika z wykorzystaniem biometrii tęczówki oka i twarzy. Pierwsz...