Blog

152 miliardy ton słodkiej wody
Naukowcy monitorujący gigantyczną A68a ujawnili, że w wyniku topnienia z tej szóstej co do wielkości w historii Ziemi góry lodowej uwolniły się 152 miliardy ton słodkiej wody, zagrażając morskiemu siedlisku wyspy South Georgia. Wyniki badania opublikowano w styczniu 2022 r.
W lipcu 2017 r. mająca 5719 kilometrach kwadratowych powierzchni A68a oderwała się od Lodowego Szelfu Larsen-C na Półwyspie Antarktycznym i rozpoczęła trwającą już 3,5 roku podróż przez Ocean Południowy. Pokonała dotąd ok. 4000 kilometrów. Przez pierwsze dwa lata pozostawała w zimnych wodach Morza Weddella, w pobliżu Antarktydy, zachowując swój kształt i wielkość ale gdy rozpoczęła swoją podróż na północ, przez Cieśninę Drake’a, i dotarła do cieplejszych wód – zaczęła się topić. Straciła 67 metrów z początkowej grubości 235 m, a tempo topnienia gwałtownie rosło, gdy w okolicach Bożego Narodzenia 2020 r. zbliżyła się do wyspy South Georgia. Wywołało to obawy naukowców o negatywny wpływ topiącego się lodu na delikatny ekosystem tej wyspy.
Zespół brytyjskiego Centrum Obserwacji i Modelowania Polarnego (CPOM) – ośrodka badawczego, wykorzystującego pomiary satelitarne i modele numeryczne do badania regionów polarnych Ziemi – we współpracy z British Antarctic Survey dokonali analizy zmian grubości przemieszczającej się góry lodowej. Podróż A68a została ustalona na podstawie obserwacji z pięciu różnych satelitów.
„A68 była absolutnie fascynującą górą lodową, którą można śledzić od momentu jej powstania do końca.” – powiedziała Laura Gerrish, specjalista ds. GIS i mapowania w BAS i współautorka badania, cytowana w komunikacie prasowym British Antarctic Survey – „Częste pomiary pozwoliły nam śledzić każdy ruch i rozpad góry, gdy przesuwała się powoli na północ przez obszar zwany „aleją lodową” – drogą w oceanie, którą często podążają góry lodowe – do Morza Szkockiego, gdzie następnie nabrała prędkości i zbliżyła się bardzo blisko do South Georgia”.
Jeśli góra lodowa jest zbyt głęboka, może utknąć na dnie morza. Może to zniszczyć faunę dna morskiego i zablokować prądy oceaniczne oraz szlaki żerowania drapieżników. Wszystkich tych potencjalnych skutków obawiano się, gdy A68a zbliżała się do wyspy. Jednak to nowe badanie wykazało, że góra zderzyła się tylko na krótko z dnem morskim i rozpadła, co zmniejsza ryzyko zablokowania. Zanim dotarła do płytkich wód wokół South Georgia grubość góry lodowej zmniejszyła się do 141 metrów pod powierzchnią oceanu – wystarczająco płytko, aby ominąć dno morskie, znajdujące się w tym rejonie na głębokości około 150 metrów.
Naukowcy przewidują, ekosystem i dzika przyroda wokół wyspy odczują jednak skutki „wizyty” kolosalnej góry lodowej. Proces topnienia wpływa na lokalną cyrkulację oceaniczną i sprzyja wzmożonej aktywności biologicznej wokół niej. W szczytowym momencie A68a topniała w tempie 7 metrów na miesiąc i uwalniając oszałamiającą ilość 152 miliardów ton świeżej wody i składników odżywczych.
Obserwacja rozpadu góry lodowej A68A z kosmosu została opublikowana w czasopiśmie Remote Sensing of Environment . Artykuł można znaleźć pod adresem https://doi.org/10.1016/j.rse.2021.112855 .
(raj)
Źródło: British Antarctic Survey (BAS)

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).