Blog

17-letni wynalazca ze Szczecina z nagrodą EXPLORY 2022.
Patrik Domenico Fassero Gamba, 17-letni uczeń szczecińskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Sybiraków w Szczecińskiej Szkole Florystycznej, został jednym z laureatów EXPLORY 2022 – konkursu organizowanego przez największą w Polsce inicjatywę, wpierającą utalentowaną młodzież w realizacji innowacyjnych projektów naukowych oraz promującą ich osiągnięcia na arenie międzynarodowej. Patric zdobył nagrodę Zakładów Farmaceutycznych Polpharma.

– Z pochodzenia jestem Włochem, może dlatego kawa i jej odpady są w moich genach. Lecz problem zauważyłem gdzie indziej, kiedy się przeprowadziłem do Polski i rodzice odtworzyli restauracje i na co dzień obserwowałem nieliczne ilości fusów, które były niewykorzystane i w procesie były wyrzucane i na tym koniec. Dzienne obserwacje i burze myśli spowodowały ze przez ostanie lata szukałem rozwiązania dla zaobserwowanego problemu o odpadach związanych z prażeniem kawy – powiedział Patrik podczas swojej prezentacji na Gdynia Explory Week 2022.

Celem projektu jest pozyskanie kompozytu biodegradowalnego w postaci folii skrobiowej z wykorzystaniem zużytych fusów kawy, które stanowią materiał odpadowy. Można go wykorzystać do produkcji ekologicznych doniczek jednorazowych. Doniczki takie umieszczone w glebie ulegają degradacji, a zawarte w nich fusy od kawy stanowią naturalny nawóz dla rośliny. Wykorzystanie odpadów do otrzymania biokompozytu na bazie polimeru naturalnego, który potencjalnie można częściowo zastąpić tworzywa nie biodegradowalne, stanowi rozwiązanie ekonomiczne i przyjazne dla środowiska naturalnego.” – czytamy na stronie organizatorów konkursu
„Jako jedyny na świecie stworzył z fusów doniczki, które włożone do ziemi w 100 % degradują po 60 dniach. Konkurencji degradują po 11 miesiącach! Możemy do ziemi wsadzić kwiat z doniczką, która ekologicznie znika. W ten sposób ziemię nawozami i jednocześnie redukujemy odpad.” – pisze na swoim profilu Facebook Maciej Kawecki, jeden z najbardziej znanych popularyzatorów nauki w Polsce.
„W projekcie przedstawiono metodę otrzymania kompozytu biodegradowalnego w postaci folii skrobiowej z wykorzystaniem zużytych fusów kawy, które stanowią materiał odpadowy. Zaproponowano również wykorzystanie otrzymanego biokompozytu do produkcji ekologicznych doniczek jednorazowych. Doniczki takie umieszczone w glebie ulegają degradacji, a zawarte w nich fusy od kawy stanowią naturalny nawóz dla rośliny. Wykorzystanie odpadów do otrzymania biokompozytu na bazie polimeru naturalnego, który potencjalnie można częściowo zastąpić tworzywa nie biodegradowalne, stanowi rozwiązanie ekonomiczne i przyjazne dla środowiska naturalnego.” – czytamy na stronie organizatorów konkursu.
– Konsumpcja kawy, a przez to generowanie odpadów w postaci fusów, ciągle rośnie. Statystycznie w Polsce 3/4 osób pije kawę przynamniej raz dziennie, na świecie każdego dnia wypijanych jest średnio 2,25 miliarda filiżanek. Skutkuje to wytworzeniem 18 milionów ton mokrych fusów kawy, które jako odpady kierowane na wysypiska śmieci – przekonywał podczas konkursowej prezentacji.
Fusy można wykorzystać nie tylko do produkcji biodegradowalnych doniczek. Można z nich również wyprodukować nawóz dla roślin, przetworzyć w olej kawowy, antyoksydanty, ligninę, ekologiczne brykiety do kominka, płytki, jednorazowe kubki do kawy czy opakowania na żywność.

Explory jest flagowym przedsięwzięciem Fundacji Zaawansowanych Technologii, łączy on młodych naukowców i autorytety naukowe, start-up’y oraz duże przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i instytucje publiczne, media ogólnopolskie i regionalne, szkoły, edukatorów i najlepsze uczelnie wyższe, duże miasta i małe miejscowości.
Explory tworzy społeczność innowatorów, naukowców i innowacyjnego biznesu, dając im przestrzeń dla rozwoju pomysłów i projektów. Podczas Kongresów Explory młodzi innowatorzy, dojrzałe startupy, inwestorzy mogą się spotkać i nawiązać relację biznesową. Chcemy, aby wydarzenia te były źródłem inspiracji. Program Explory jest stale wspierany przez blisko 100 partnerów.
Od 2012 roku ponad 2400 młodych naukowców zgłosiło do konkursu prawie 1500 projektów.
(raj)

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).