Blog

18 maja- pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet na Morzu
„Dążymy do wspierania środowiska pracy na morzu bez barier dla kobiet” – powiedział Kitack Lim, sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO zapraszając do udziału w pierwszym Międzynarodowym Dniu Kobiet na Morzu.
Międzynarodowy Dzień Kobiet w Morzu IMO obchodzony jest 18 maja każdego roku. W listopadzie 2021 roku IMO podjęła decyzję, że pierwsze święto obchodzone będzie w 2022 roku.
Dzień ten poświęcony jest kobietom w branży i ma na celu promowanie rekrutacji, zatrzymywania i trwałego zatrudnienia kobiet w sektorze morskim, podnoszenie rangi kobiet w sektorze morskim, wzmacnianie zaangażowania IMO w realizację Celu 5 Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych (równość płci) oraz wspierać prace mające na celu przeciwdziałanie obecnej nierównowadze płci na morzu.
Państwa członkowskie IMO, przemysł morski i wszystkie inne podmioty zajmujące się morzem są zachęcane przez Organizację do promowania i świętowania Międzynarodowego Dnia Kobiet w Morzu „w odpowiedni i znaczący sposób”.
„Kobiety są integralną częścią siły roboczej na morzu, przyczyniając się do sukcesu linii żeglugowych, portów, usług lądowych i nie tylko. W inauguracyjnym Międzynarodowym Dniu Kobiet na Morzu, IMO chciałaby zobaczyć wiele twarzy kobiet na morzu.” – podaje organizacja na swojej stronie internetowej, zachęcając wszystkie pracujące na morzu i dla morza kobiety do publikowania w mediach społecznościowych zdjęć prezentujących je w ich środowisku pracy. Zdjęcia należy oznaczyć hashtagiem #WomenInMaritimeDay. Pierwsze fotografie pojawiły się już na profilach Facebook, Twitter czy Instagram.
Z okazji nowego święta w odbędzie się wirtualne sympozjum, które ma podkreślić potrzebę promocji pracy kobiet w gospodarce morskiej i włączenia ich do głównego nurtu społeczności morskiej. Za konieczne IMO uznaje szerszą reprezentację na szczeblach decyzyjnych. Sympozjum dotyczyć będzie również rozwoju kwalifikacji kobiet w sektorze morskim. Do udziału w sympozjum można się zarejestrować na stronie https://imo-org.zoom.us/webinar/register/WN_TgKXMbgmR2q9Ix4gS0K6-A
Dla potrzeb pierwszej edycji święta kobiet pracujących na morzu zaprojektowano logo, łączące symbol graficzny płci żeńskiej z kotwicą morską.
IMO – (Interntional Maritime Organization – Międzynarodowa Organizacja Morska) jest organizacją Narodów Zjednoczonych, zajmującą się sprawami morskimi, a w szczególności bezpieczeństwem na morzu oraz zapobieganiem zanieczyszczeniu środowiska morskiego przez statki.
(raj)
Żródło: IMO
Foto: IMO, Facebook, Akademia Morska Szczecin

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).