Aktualności

Szczecin miastem młodych naukowców
Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha, nowa samorządowa instytucja kultury, już działa. Wprawdzie jej futurystyczny budynek, bryłą przypominający statek, stanie na szczecińskiej Łasztowni w 2021 roku, nie jest to jednak przeszkodą do realizacji szeregu ciekawych projektów edukacyjnych. Pierwszy z nich już się odbył.
W przestrzeniach Muzeum Narodowego, Muzeum Komunikacji i Pałacu Młodzieży, 24. i 25. kwietnia młodzież polska i niemiecka uczestniczyła w projekcie edukacyjno-naukowym pn. Polsko-niemieckie warsztaty edukacyjno-naukowe „Miasto nauki”.
Przez dwa kwietniowe dni piętnastolatkowie ze szkół Europaschule Deutsch-Polnisches Gymnasium z Loeknitz i Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, rozwijali wiedzę chemiczną, fizyczną i umiejętności techniczne. Interaktywne doświadczenia, pokazy i warsztaty wprowadziły uczniów w zagadnienia przyszłego Centrum Nauki. W mieszanych polsko-niemieckich grupach poznawali historię wynalazków, przeprowadzali doświadczenia naukowe z ciekłym azotem, metanem i wodorem. Każdy z uczestników wszedł w rolę naukowca, wyposażony w rękawice i mały zestaw laboratoryjny, samodzielnie lub w grupach robił doświadczenia termiczne, konstruował eksponaty demonstrujące zjawiska i eksperymenty chemiczne i fizyczne, dokonał prezentacji.
Interaktywne oprowadzenia po wystawach z eksponatami muzealnymi, technicznymi i naukowymi, m.in. prezentującymi doświadczenia fizyczne, uczyły młodzież sztuki aktywnego zwiedzania wystaw. Centrum Nauki postawiło w projekcie na nowatorskie metody edukacyjne, m.in. autorskie pokazy edukacyjne, w ciekawej formie interaktywnych spektakli naukowego „Szalonego profesora” i naukowo-teatralnego „O dwóch takich co skroplili azot” oraz edukacyjną wycieczkę naukową po mieście z pokazem organowym w katedrze, z wykładem zasady działania instrumentu. Animatorzy edukacyjni przeprowadzali oprowadzenia i warsztaty w nowatorskich i autorskich formułach interaktywnych zabaw, pokazów, teatralnego przedstawienia edukacyjnego, np. pokazali jak komponowac muzykę z wyładowań elektrycznych, jak działa kuchnia molekularna i jak dokonano pierwszegow historii nauki skroplenia azotu.
Projekt podniósł kompetencje młodzieży, sprzyjał jej integracji i zbudował transgraniczne kontakty. „ Miasto nauki” to pierwszy projekt edukacyjny realizowany przez Morskie Centrum Nauki, rozpoczynający stałą współpracę z niemieckimi podmiotami edukacyjnymi. Projekt był dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania).

Sala konferencyjna do wynajęcia
Morskie Centrum Nauki to nie tylko wystawy, eksponaty czy Planetarium. Goście będą mogli także wynająć naszą salę konferencyjną.

Światowy Dzień Wody
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, podczas którego zwiększamy świadomość ludzi odnośnie największego skarbu na naszej planecie.

MCN ikoną architektury w Szczecinie?
Do takiego wniosku doszedł Leszek Herman, znany szczeciński pisarz i architekt. Dlaczego tak uważa?

Pracuj w MCN
Poszukujemy osoby na stanowisko managera w sklepiku Morskiego Centrum Nauki. Lubisz kontakt z ludźmi i nie boisz się podejmować decyzji❓ Jesteś wielozadaniowy ❓ Nie boisz się nowych wyzwań ❓ Jeśli tak, ta oferta jest dla Ciebie ❗️

Międzynarodowy Dzień Planetariów
12 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Planetariów i z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć Wam trochę Planetarium Morskiego Centrum Nauki.

Kondolencje
W imieniu wszystkich pracowników Morskiego Centrum Nauki składamy najszczersze kondolencje.