Blog

62 831 853 071 750 miejsc po przecinku
„W ten sobotni poranek [14 sierpnia 2021 r.] o 9:30 nasz komputer o wysokiej wydajności pomyślnie zakończył obliczenia do 62 831 853 071 750 miejsc po przecinku (…)
Nowy rekord świata na najdokładniejszą liczbę Pi ustanowił zespół DAViS z Fachhochschule Graubünden” – poinformowano na stronie internetowej University of Applied Sciences (Fachhochschule Graubünden).
Zespół naukowców z Centrum Analizy Danych, Wizualizacji i Symulacji (DAViS) i Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Graubünden, kierowany przez kierownika projektu IT Thomasa Kellera i kierownika ośrodka prof. dr. Heiko Rölke prace nad ustanowieniem nowej, rekordowej liczby, rozpoczął 28 kwietnia 2021 r. Trwały 140 dni.

dr Thomas Keller

prof. dr. Heiko Rölke
Ustalenie najdokładniejszej możliwej wartości liczby Pi nie ma co prawda żadnego praktycznego zastosowania, jej najdokładniejsze obliczenie jest natomiast punktem odniesienia w obliczeniach o wysokiej wydajności. Nie chodzi o dokładne poznanie tego ciągu cyfr, ale o to, by móc go obliczyć – czytamy w informacji opublikowanej przez uniwersytet. Wymaga to nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale także – może przede wszystkim – specjalistycznej wiedzy, pozwalającej na poprawne skonfigurowanie sprzętu obliczeniowego, dostosowanie go do istniejącego oprogramowania i prowadzenie obliczeń przez wiele tygodni.
Pi jest liczbą fascynującą również poetów. „Podziwu godna liczba Pi” – napisała Wisława Szymborska, noblistka z dziedziny odległej od matematyki tak bardzo, tak tylko się da. W wierszu pod tytułem „Liczba Pi” czytamy m.in.:
„(…)Nie pozwala się objąć sześć pięć trzy pięć spojrzeniem,
osiem dziewięć obliczeniem,
siedem dziewięć wyobraźnią,
a nawet trzy dwa trzy osiem żartem, czyli porównaniem
cztery sześć do czegokolwiek
(…)
Korowód cyfr składających się na liczbę Pi
nie zatrzymuje się na brzegu kartki,
potrafi ciągnąć się po stole, przez powietrze,
przez mur, liść, gniazdo ptasie, chmury, prosto w niebo,
przez całą nieba wzdętość i bezdenność
(…)
ziemia i niebo przeminą,
ale nie liczba Pi, co to to nie,
ona wciąż swoje niezłe jeszcze pięć,
nie byle jakie osiem,
nie ostatnie siedem,
przynaglając, ach przynaglając gnuśną wieczność
do trwania”
Zainteresowanych informujemy, że algorytm obliczania liczby Pi podali w 1988 r. bracia Chudnowsky. Formuła Chudnowskiego jest uznawana za najbardziej wydają metodę obliczania Pi, wykorzystano ją przy ustanawianiu wszystkich ostatnich rekordów świata. Wygląda on następująco:
Ostrzegamy przy tym, że – cytując naukowców z – „godną uwagi właściwością algorytmu jest to, że suma (symbol sigma) ma granicę nieskończoności. Powodem jest to, że Pi jest liczbą niewymierną, która jest zbieżna, ale nigdy nie może być poznana z ostateczną precyzją. Mając pod ręką tylko ograniczone zasoby obliczeniowe, nigdy nie będziemy w stanie dokładnie obliczyć Pi”.
Jak poinformowano – dziesięć ostatnich znanych cyfr liczby Pi to: 7817924264 . Podajemy tę informację choć nie potrafimy sobie wyobrazić, do czego i komu może być ona potrzebna.
Szczegółowe informacje na temat przebiegu badania, wykorzystanego sprzętu i jego parametrów, oprogramowania można znaleźć na stronie uniwersytetu https://www.fhgr.ch/en/specialist-areas/applied-future-technologies/davis-centre/pi-challenge/
(raj)
Źródło: Fachhochschule Graubünden

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).