Blog

7000 ha Rosji mniej
Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego potwierdzają, że arktyczna wieczna zmarzlina wzdłuż północnego wybrzeża Rosji topnieje z przerażającą prędkością.
Szacuje się, że w wyniku topnienia lodu i wymywania ziemi do morza, kraj ten traci rocznie około 7000 hektarów lądu – podał norweski portal The Barents Observer. To gazeta internetowa, poświęcona Regionowi Morza Barentsa i Arktyce, mająca swą siedzibę w Kirkenes – norweskim mieście arktycznym, położonym kilka kilometrów od granic z Rosją i Finlandią.
Zamarznięte niegdyś klify Oceanu Arktycznego w rosyjskiej Arktyce szybko się kurczą, pozostawiając nagie płycizny i wąskie plaże. Kierownik Pracowni Geoekologii Północy Uniwersytetu Stanislav Ogorodov, który specjalizuje się w dziedzinie geomorfologii morskiej i geoekologii polarnej stwierdził, że szacowana w skali roku utrata arktycznej linii brzegowej porównywalna jest z obszarem centralnej dzielnicy Moskwy.
Mniejsza ilość lodu morskiego przez dłuższe okresy roku powoduje coraz większe fale, kumulując negatywny efekt erozji wybrzeży wraz z topniejącą wieczną zmarzliną. Odwilż na arktycznym wybrzeżu trwa od lat 60. XX wieku, ale tempo topnienia Arktyki w ostatnich latach znacznie wzrosło. Jako przykład The Barents Observer podaje wybrzeże wyspy Kolguyev, położonej na południowo-wschodnim Morzu Barentsa, które cofa się w tempie 2 metrów rocznie. Na niektórych obszarach Syberii Wschodniej to tempo jest jeszcze większe – osiąga 15-20 metrów corocznie.
Jak podał Arctic Report Card 2021 NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) obecnie Arktyka ociepla się trzy razy szybciej, niż inne obszary Ziemi. Wzrost emisji gazów cieplarnianych spowodował wzrost temperatur na całym świecie, jednak bieguny są regionami najbardziej podatnymi na gwałtowny wzrost temperatury. Wzrost globalnych temperatur powoduje, że lodowce i lód morski odrywają się i topnieją, powodując w ten sposób wzrost poziomu mórz. Następnie wprawiany jest w ruch nieustanny cykl ciągłego topnienia w Arktyce: wyższe (i cieplejsze) poziomy mórz dodatkowo ogrzewają lodowe wybrzeża Arktyki i powodują topnienie jeszcze większej ilości lodu polarnego i topnienie wiecznej zmarzliny.
Z raportu NOAA wynika, że Arktyka nadal ogrzewa się dwa razy szybciej, niż reszta planety. Systematycznie zmniejsza się pozimowa objętość lodu – w kwietniu 2021 r. była ona najniższa od początku prowadzenia ewidencji. Zdaniem autorów Arctic Report Card 2021 zmiany, w tym zazielenianie tundry i wzrost temperatury powierzchni, są „spójne, alarmujące i niezaprzeczalne”. Sprawiają, że w połączeniu ze skutkami pandemii COVID-19 rdzenni mieszkańcy Alaski mają coraz trudniejszy dostęp do żywności.
(raj)
Źródło: thebarentsobserver.com . NOAA

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...

Autonomiczny system dronów ratuje życie na morzu
Zespół z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowuje w pełni autonomiczny system dronów, który może zwiększyć wydajność i szybkość reakcji w operacjach ratowniczych na morzu.

Zapłacić jednym spojrzeniem
Nie, to nie jest fragment scenariusza filmu „Matrix”. We Wrocławiu uregulować rachunek można korzystając z PayEye – pierwszego na świecie komercyjnego, kompletnego systemu płatniczego, opierającego się na akceptacji płatności poprzez identyfikację użytkownika z wykorzystaniem biometrii tęczówki oka i twarzy. Pierwsz...

Polskie nanosatelity podbijają kosmos
W maju br. wrocławska spółka SatRev S.A. oraz Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisały list intencyjny w sprawie budowy pierwszej w Polsce fabryki nanosatelitów. Już w 2025 roku ma on produkować dwa satelity dziennie, około 700 rocznie.