Blog
Ahoj, AI Captain!
Jeśli ten rejs się powiedzie to Mayflower Autonomous Ship (MAS) będzie jednym z pierwszych w historii pełnowymiarowych, bezzałogowych, autonomicznych statków, które samodzielnie pokonają Atlantyk. Aluminiowy trimaran, bez załogi i kapitana, wyruszy w podróż z Plymouth w Anglii do Plymouth w stanie Massachusetts we wrześniu 2020 r. – czterysta lat po pionierskim rejsie żaglowca Mayflower. Kadłub jednostki wybudowano w Gdańsku.

Mayflower Autonomous Ship w gdańskiej stoczni. IBM
We wrześniu 1620 roku mały, trójmasztowy galeon Mayflower o wyporności 180 ton, wyruszył w podróż, mającą trwać dwa do trzech tygodni. Drewniany statek o trzech masztach miał dowieźć do Nowego Świata 102 osadników – purytańskich separatystów, uciekających przed prześladowaniami religijnymi, niepokojami społecznymi i upadającą gospodarką – i około 30 członków załogi. Jak odnotowano – na pokładzie były również dwa psy. Kapitanowi i współwłaścicielowi żaglowca Christoperowi podróż zajęła ostatecznie 65 dni, a więc ponad dwa miesiące. Data przybicia przez Mayflower do brzegu Ameryki (21 listopada 1620), w miejscu dzisiejszego Plymouth, została uznana za początek angielskiej kolonizacji w Nowej Anglii.
Dla uczczenia tego historycznego rejsu we wrześniu 2020 r. wyruszy w rejs tą samą trasą Mayflower Autonomous Ship – aluminiowa, trzykadłubowa jednostka o długości 15 metrów i wadze pięciu ton. MAS ma przepłynąć Atlantyk bez nadzoru człowieka – nie będzie miał ani załogi, ani kapitana. Napędzaną energią wiatrową i słoneczną trimaran będzie sterował AI Capitan (AI – Artificial Intelligence, sztuczna inteligencja) wsparty przez zaawansowane systemy obliczeniowe IBM – będzie zbierał i analizował dane dotyczące warunków, w jakich odbywa się rejs, łączył je z danymi pochodzącymi z map morskich (około miliona zdjęć) i prognoz pogody, rozpoznawał ewentualne zagrożenia komunikacyjne identyfikowane przez zainstalowane na pokładzie kamery (boje, falochrony, wraki, inne statki, pływające przeszkody) i samodzielnie podejmował decyzje o korekcie kursu i prędkości, z jaką powinien się poruszać. Jednostka wyposażona będzie w sonar-głębokościomierz, czujniki stanu morza, elektroniczne mapy morskie, GPS, aparaty fotograficzne, lidar, radar, modele meteorologiczne The Weather Company .

Mayflower Autonomous Ship w Aluship Technologies, Gdansk. Gotów do
transportu do Plymouth. IBM.
Na pokładzie znajdą się trzy kapsuły badawcze, zawierające szereg czujników i oprzyrządowania naukowego, które naukowcy wykorzystają do zebrania danych istotnych w wielu ważnych obszarach badawczych – takich jak cyberbezpieczeństwo morskie, monitorowanie ssaków morskich, mapowanie poziomu mórz i tworzywa sztuczne zanieczyszczające wody oceanu. Prace będą koordynowane przez University of Plymouth, jednego z liderów w zakresie badaniach o pochodzeniu, rozmieszczeniu i potencjalnym wpływie mikrocząsteczek plastiku na ocean. W ocenie profesora Richarda Thompsona, dyrektora Instytutu Morskiego, University of Plymouth, mikroplastiki stanowią poważne wyzwanie dla ponad 700 gatunków, zagrożonych przez odpady morskie. Szacuje się, że ilość plastiku w oceanach potroi się w ciągu obecnej dekady.
System przetestowany zostanie jeszcze tej wiosny, podczas próbnego rejsu na załogowym statku badawczym – Plymouth Quest u wybrzeży Plymouth w Wielkiej Brytanii.
Jak informuje IBM w ciągu ostatnich dwóch lat zespół Mayflower trenował modele AI statku przy użyciu ponad miliona zdjęć morskich zebranych z kamer w Plymouth Sound w Wielkiej Brytanii, a także w bazach danych typu open source.

Zdaniem Dona Scotta , dyrektor ds. technicznych MAS, wiele współczesnych statków, nazywanych autonomicznymi, jest tak naprawdę po prostu zautomatyzowanych – są to roboty, które nie dostosowują się do nowych sytuacji, opierając się w dużej mierze na algorytmach zaprogramowanych przez operatora. – „Korzystając ze zintegrowanego zestawu technologii AI, chmury i technologii brzegowych IBM, chcemy dać Mayflower możliwość niezależnego działania w najtrudniejszych warunkach na naszej planecie” – powiedział w komunikacie IBM.
Na pokładzie MAS znajdą się urządzenia do pobierania próbek wody, wykrywania i badania dźwięków wielorybów i delfinów, mapowania poziomów mórz. Aluminiowy trimaran przewiezie tez przez ocean nazwiska 150 mieszkańców Plymouth i innych miast na całym świecie, którzy przekazali na ten projekt ponad 100 000 funtów w ramach inicjatywy finansowania społecznościowego.

Cytowany w komunikacie Andy Stanford-Clark, dyrektor ds. Technologii, IBM UK i Irlandia, powiedział:
„IBM pomógł postawić człowieka na Księżycu i jest podekscytowany wyzwaniem, jakim jest wykorzystanie zaawansowanych technologii do przepłynięcia i badania naszych najgłębszych oceanów. Zapewniając mózg autonomicznego statku Mayflower, przekraczamy granice nauki i technologii autonomicznych, aby rozwiązać krytyczne problemy środowiskowe ”
Projekt realizowany jest przez morską organizację badawczą Promare, z IBM jako partnerem technologicznym Kadłub jednego z pierwszych bezzałogowych i autonomicznych statków zbudowano w stoczni Aluship Technology w Gdańsku. Pod koniec marca br. przetransportowany został do Plymouth, gdzie jednostka zostanie wyposażona w niezbędne systemy i urządzenia nawigacyjne i badawcze.
**************************

Aluship Technology Sp. z o.o. – gdańska stocznia specjalizująca się w produkcji i sprzedaży aluminiowych kadłubów jachtowych. Założona w 1990 r. jako G.L. Yachting w Hamburgu, pod koniec 1993 r. decyzją właściciela (Goetz Linzenmeier, urodzony w 1960 w Monachium) przeniesiona do Gdańska. Jest europejskim liderem produkcji aluminiowych konstrukcji okrętowych i offshore oraz w dziedzinie konstrukcji dla lądowych obiektów inżynieryjnych. W oparciu o własne biuro projektowe z oprogramowaniem CAD i zaawansowanym technologicznie systemem modelowania 3D realizuje zaawansowane projekty w zakresie budowy konstrukcji aluminiowych i stalowych oraz kompletnych statków jak megajachty, promy, jednostki patrolowe i robocze o długości 18-36m.
AI (ang. Artificial Intelligence), Sztuczna inteligencja (SI) – dziedzina nauki zajmująca się badaniem mechanizmów ludzkiej inteligencji (psychol.) oraz modelowaniem i konstruowaniem systemów, które są w stanie wspomagać lub zastępować inteligentne działania człowieka.
(Encyklopedia Powszechna PWN).
Ilustracje: IBM.

146 teragramów wody wyrzuconych do atmosfery
Instrumenty pracujące na satelicie Aura NASA wykryły olbrzymią ilość pary wodnej, wyrzuconej 15 stycznia 2022 roku podczas podwodnej erupcji wulkanu Hunga Tonga. W stratosferę Ziemi dostał się ogromny pióropusz pary wodnej, wystarczającej do wypełnienia ponad 58 000 basenów olimpijskich. Naukowcy NASA twierdzą, że ilość ta może tymcz...

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...

Autonomiczny system dronów ratuje życie na morzu
Zespół z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowuje w pełni autonomiczny system dronów, który może zwiększyć wydajność i szybkość reakcji w operacjach ratowniczych na morzu.