Blog

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Halifax w Nowej Szkocji (Kanada) po pokonaniu trasy o długości 4400 kilometrów.

Na pokładzie zasilanego energią słoneczną trimaranu Mayflower (długość 15 m, waga – ok. pięciu ton, prędkość do 20 km/h) nie było załogi, nawet kapitana. Za losy statku odpowiadał system sztucznej inteligencji stworzony przez IBM. Operacyjne decyzje AI-kapitana podejmowane były na podstawie analizy danych pochodzących z sześciu kamer i 50 czujników oraz bazy danych, utworzonej w oparciu o mapy morskie (około miliona zdjęć) i prognozy pogody. AI Capitan potrafi rozpoznać ewentualne zagrożenia komunikacyjne identyfikowane przez zainstalowane na pokładzie kamery (boje, falochrony, wraki, inne statki, pływające przeszkody) i samodzielnie podejmować decyzje o korekcie kursu i prędkości, z jaką powinien się poruszać. Jednostka wyposażona jest w sonar-głębokościomierz, czujniki stanu morza, elektroniczne mapy morskie, GPS, aparaty fotograficzne, lidar, radar, modele meteorologiczne The Weather Company .
Epidemia COVID-19 sprawiła, że w inauguracyjny rejs Mayflower Autonomous Ship wyruszył z dużym opóźnieniem. Miał się rozpocząć we wrześniu 2020 r. w 400. Rocznicę historycznej wyprawy trójmasztowego, drewnianego galeonu Mayflower, który we wrześniu 1620 r. miał dowieźć do Nowego Świata 102 osadników – purytańskich separatystów, uciekających przed prześladowaniami religijnymi, niepokojami społecznymi i upadającą gospodarką – oraz 30 członków załogi (jak odnotowali kronikarze na pokładzie były również dwa psy). Rejs miał trwać trzy tygodnie, ale galeon dotarł ostatecznie do celu po 65 dniach. Data przybicia przez Mayflower do brzegu Ameryki (21 listopada 1620), w miejscu dzisiejszego Plymouth (USA), została uznana za początek angielskiej kolonizacji w Nowej Anglii.

Specjaliści przekonują, że dzięki wdrożeniu sztucznej inteligencji podróże po morzach i oceanach staną się bezpieczniejsze, szybsze, a dzięki optymalizacji trasy pod kątem zużycia paliwa również wydajniejsze energetycznie. Jednocześnie możemy liczyć na to, że każdy rejs pozostawi po sobie mniejszy ślad węglowy. Technologia pomoże nie tylko zoptymalizować cały proces podróży, ale także obniży koszty związane z załogą, której liczebność na pokładzie zostanie ograniczona – część personelu zostanie przeniesiona na brzeg, gdzie będzie zdalnie nadzorować i wspierać statek podczas rejsu. Wykorzystanie AI zmniejszy także ślad węglowy pozostawiony przez statki.
Projekt Mayflower realizowany został przez morską organizację badawczą Promare, z IBM jako partnerem technologicznym Kadłub jednego z pierwszych bezzałogowych i autonomicznych statków zbudowano w stoczni Aluship Technology w Gdańsku.
(raj)
Źródła: ABB, IBM, BBC

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).

Czy Polak poleci w kosmos?
Ponad 500 osób z Polski zgłosiło swoje kandydatury w ogłoszonym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) naborze nowego korpusu astronautów – poinformował prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA. Od 4 do 6 nowych astronautów plus 20 rezerwowych wybranych zostanie spośród 23 tysięcy kandydatów.