Blog

Akademia Morska – Politechniką
„Dobra wiadomość przed świętami. Na taki „prezent” liczyliśmy, to prawda, ale nie spodziewaliśmy się go w tak krótkim terminie” – poinformowała na swoim profilu na Facebook Akademia Morska w Szczecinie. Uczelnia poinformowała, że Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu w naszym mieście Politechniki Morskiej. Decyzja ta kończy przeprowadzony w bardzo szybkim tempie proces legislacyjny.
– „Chcielibyśmy, żeby przyszły rok akademicki rozpocząć już pod nową nazwą i próbować rekrutację robić z taką świadomością młodzieży, że rekrutują się na politechnikę” – powiedział rektor Akademii Morskiej w Szczecinie kpt. ż. w. prof. Wojciech Ślączka podczas posiedzenia Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego, w trakcie którego posłowie wszystkich opcji politycznych jednogłośnie poparli wniosek o podniesienie statusu uczelni. Posłowie spotkali się z władzami uczelni w siedzibie Senatu RP 26 stycznia 2022 roku.
„Uważam, że to jest jeden z klejnotów rodowych Pomorza Zachodniego. Uczelnia, która prócz wymogów urzędowych, ustawowych, ma coś, co najtrudniej zdobyć – reputację” – powiedział tamtego dnia marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
9 marca 2022 roku w Sejmie RP ustawę poparło 453 posłów, 4 wstrzymało się od głosu, nikt nie był temu wnioskowi przeciwny.
– To zaszczyt, że mogłem być wnioskodawcą ustawy, pod którą podpisali się wszyscy posłowie z województwa zachodniopomorskiego – poinformował po głosowaniu poseł na Sejm Arkadiusz Marchewka, który przeprowadził ustawę przez prace w komisjach i jako poseł sprawozdawca rekomendował jej poparcie na podczas sejmowych obrad – Dziękuję wszystkim, którzy pracowali nad utworzeniem Politechniki Morskiej, jestem przekonany, że podjęta dziś decyzja da jej mocny wiatr w żagle i przyczyni się do budowania jeszcze silniejszej marki – podkreślał poseł.
– To dla nas prestiż i krok do rozwoju, ale ponad wszystko – uczelnia w ten sposób podkreśli swój techniczny charakter – mówiła „Kurierowi Szczecińskiemu” Weronika Gocłowska, rzeczniczka prasowa AM. – Od lat nasze nowo kreowane kierunki są silnie osadzone w gospodarce morskiej, ale w kształceniu i badaniach Akademia coraz szerzej „wychodzi na ląd”, stając się uniwersalnym zapleczem dla gospodarki regionu. Nasi inżynierowie transportu, logistyki, geodezji i kartografii czy informatyki – to wszechstronni specjaliści, którzy odnajdują swoje miejsce w rozmaitych branżach, niekoniecznie stricte związanych z gospodarką morską. Szczecin zyska wszechstronną, prestiżową politechnikę, uczelnię, która będzie przyciągać swoją wyjątkowością, to jest aspektem morskim i swoją solidnością – charakterem politechniki.
Pod nowym szyldem szczecińska uczelnia morska rozpocznie działalność od 1 września br.
Akademia Morska w Szczecinie kontynuuje tradycje edukacji morskiej, rozpoczęte w 1947 roku przez jednowydziałową Państwową Szkołę Morską (zlokalizowaną wówczas w budynku przy ul. Piastów 19). Kształci oficerów – nawigatorów, mechaników i elektryków zgodnie z nowoczesnymi standardami i wymogami światowej floty, a także wykwalifikowanej kadry sektorów IT, geodezji oraz TSL (transport-spedycja-logistyka) – ze szczególnym uwzględnieniem branży morskiej. Powstanie w roku 2019 dwóch nowych wydziałów (Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki oraz Wydziału Informatyki i Telekomunikacji ) wyznacza obecnie trend w rozwoju uczelni, która wyraźnie zwróciła się w kierunku technologii cyfrowych i świata IT, co odpowiada bieżącemu zapotrzebowaniu na polskim i światowym rynku pracy.
W strukturach Akademii Morskiej działają ośrodki szkoleniowe oraz centra badawcze, m.in.: Studium Doskonalenia Kadr Oficerskich, Ośrodek Szkoleniowy Ratownictwa Morskiego, Morski Ośrodek Szkoleniowy w Kołobrzegu czy statek badawczo-szkolny „Nawigator XXI”. Na ukończeniu jest Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających (CEOP). Dzięki wyposażeniu w najnowocześniejsze symulatory i laboratoria, jednostki te z powodzeniem wspierają szkolenie studentów oraz kadr oficerskich, a także badania naukowe.
Aby pozyskać kontrahentów oraz najlepiej wykorzystać potencjał, powołano w AM Szczecin Centrum Transferu Technologii Morskich, służące komercjalizacji wyników badań naukowców Akademii Morskiej, a także Centrum Innowacji Akademii Morskiej – spółkę celową, której zadaniem jest łączenie nauki i biznesu.
(raj)
Źródło: Akademia Morska w Szczecinie

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).