Blog

Akademia Morska współpracuje ze światowymi liderami
RWE – niemiecki inwestor morskich farm wiatrowych na Bałtyku oraz Siemens Gamesa – wiodący producent turbin wiatrowych, podpisały z Akademią Morską w Szczecinie porozumienie o współpracy.
Strony porozumienia chcą wypracować konkurencyjną na rynku pracy ofertę kształcenia kadr inżynierskich dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Studenci AMS będą uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych prowadzonych przez doświadczonych praktyków, będą też mogli odbywać praktyki w tych firmach. W ramach nowego programu stażowego, przygotowanego przez RWE Offshore Wind Poland Sp. z o.o., szczecińscy studenci będą mogli wziąć udział w programie stażowym, współpracując z mentorami, pracującymi indywidualnie z każdym z nich.
– Jestem przekonany, że stworzymy jeden z najlepszych w świecie, praktyczny program kształcenia, w ramach którego pracownicy RWE oraz Siemens Gamesa podzielą się wiedzą i doświadczeniami w zakresie nowoczesnych technologii. Mam nadzieję, że rozwój współpracy zaowocuje też transferem wiedzy naszych naukowców w stronę RWE i Siemens Gamesa – powiedział prof. dr hab. inż. Artur Bejger, prorektor ds. nauki Akademii Morskiej w Szczecinie, po podpisaniu dokumentu.
Ambicją partnerów porozumienia jest maksymalne zaangażowanie polskich podmiotów gospodarczych do współpracy na rzecz realizacji tych projektów offshore oraz rozwoju polskiego potencjału przemysłowego, naukowego i badawczo-rozwojowego w tej dziedzinie.
– Jesteśmy pod wrażeniem dążenia naszych Partnerów ze środowisk akademickich do rozwoju przyszłych kadr dla branży offshore w Polsce. Jesteśmy przekonani, że ten program rozwoju będzie podążał drogą wyznaczoną przez polski łańcuch dostaw, w którym wykwalifikowane firmy już realizują wiele projektów, a kolejne mają dopiero nadejść” – powiedział Marc Becker, Dyrektor Generalny Siemens Gamesa Offshore Business Unit, cytowany w komunikacie AMS.
RWE i Siemens Gamesa realizują wspólnie projekt budowy F.E.W. Baltic II – morskiej farmy wiatrowa o mocy 350 MW, wykorzystującej 25 morskich turbin wiatrowych SG 14-236 DD. Mają one produkować zieloną energię elektryczną w ilości wystarczającej do zaspokojenia potrzeb około 350 000 polskich gospodarstw domowych. Projekt realizowany jest w polskiej części Bałtyku na obszarze około 41 km kw. w odległości około 50 km od brzegu i przy głębokości wody 30-50 metrów. RWE planuje obsługę farmy wiatrowej z portu w Ustce przez co najmniej 25–30 lat.
Zawarte w Szczecinie porozumienie przewiduje również możliwość współpracy przy niektórych projektach badawczych, dotyczących zabezpieczenia, bezpośredniej obsługi czy eksploatacji technologii morskich.
W tym roku Akademię Morską ukończy pierwszy rocznik specjalistów od morskiej energetyki wiatrowej.
(raj)
Źródło: Akademia Morska Szczecin
Fot. RWE, Siemens Gamesa

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).