Blog

Akademia Morska współpracuje ze światowymi liderami
RWE – niemiecki inwestor morskich farm wiatrowych na Bałtyku oraz Siemens Gamesa – wiodący producent turbin wiatrowych, podpisały z Akademią Morską w Szczecinie porozumienie o współpracy.
Strony porozumienia chcą wypracować konkurencyjną na rynku pracy ofertę kształcenia kadr inżynierskich dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Studenci AMS będą uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych prowadzonych przez doświadczonych praktyków, będą też mogli odbywać praktyki w tych firmach. W ramach nowego programu stażowego, przygotowanego przez RWE Offshore Wind Poland Sp. z o.o., szczecińscy studenci będą mogli wziąć udział w programie stażowym, współpracując z mentorami, pracującymi indywidualnie z każdym z nich.
– Jestem przekonany, że stworzymy jeden z najlepszych w świecie, praktyczny program kształcenia, w ramach którego pracownicy RWE oraz Siemens Gamesa podzielą się wiedzą i doświadczeniami w zakresie nowoczesnych technologii. Mam nadzieję, że rozwój współpracy zaowocuje też transferem wiedzy naszych naukowców w stronę RWE i Siemens Gamesa – powiedział prof. dr hab. inż. Artur Bejger, prorektor ds. nauki Akademii Morskiej w Szczecinie, po podpisaniu dokumentu.
Ambicją partnerów porozumienia jest maksymalne zaangażowanie polskich podmiotów gospodarczych do współpracy na rzecz realizacji tych projektów offshore oraz rozwoju polskiego potencjału przemysłowego, naukowego i badawczo-rozwojowego w tej dziedzinie.
– Jesteśmy pod wrażeniem dążenia naszych Partnerów ze środowisk akademickich do rozwoju przyszłych kadr dla branży offshore w Polsce. Jesteśmy przekonani, że ten program rozwoju będzie podążał drogą wyznaczoną przez polski łańcuch dostaw, w którym wykwalifikowane firmy już realizują wiele projektów, a kolejne mają dopiero nadejść” – powiedział Marc Becker, Dyrektor Generalny Siemens Gamesa Offshore Business Unit, cytowany w komunikacie AMS.
RWE i Siemens Gamesa realizują wspólnie projekt budowy F.E.W. Baltic II – morskiej farmy wiatrowa o mocy 350 MW, wykorzystującej 25 morskich turbin wiatrowych SG 14-236 DD. Mają one produkować zieloną energię elektryczną w ilości wystarczającej do zaspokojenia potrzeb około 350 000 polskich gospodarstw domowych. Projekt realizowany jest w polskiej części Bałtyku na obszarze około 41 km kw. w odległości około 50 km od brzegu i przy głębokości wody 30-50 metrów. RWE planuje obsługę farmy wiatrowej z portu w Ustce przez co najmniej 25–30 lat.
Zawarte w Szczecinie porozumienie przewiduje również możliwość współpracy przy niektórych projektach badawczych, dotyczących zabezpieczenia, bezpośredniej obsługi czy eksploatacji technologii morskich.
W tym roku Akademię Morską ukończy pierwszy rocznik specjalistów od morskiej energetyki wiatrowej.
(raj)
Źródło: Akademia Morska Szczecin
Fot. RWE, Siemens Gamesa

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...

Autonomiczny system dronów ratuje życie na morzu
Zespół z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowuje w pełni autonomiczny system dronów, który może zwiększyć wydajność i szybkość reakcji w operacjach ratowniczych na morzu.

Zapłacić jednym spojrzeniem
Nie, to nie jest fragment scenariusza filmu „Matrix”. We Wrocławiu uregulować rachunek można korzystając z PayEye – pierwszego na świecie komercyjnego, kompletnego systemu płatniczego, opierającego się na akceptacji płatności poprzez identyfikację użytkownika z wykorzystaniem biometrii tęczówki oka i twarzy. Pierwsz...

Polskie nanosatelity podbijają kosmos
W maju br. wrocławska spółka SatRev S.A. oraz Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisały list intencyjny w sprawie budowy pierwszej w Polsce fabryki nanosatelitów. Już w 2025 roku ma on produkować dwa satelity dziennie, około 700 rocznie.