Blog

Anglicy wydobędą tlen na Księżycu
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała 9 marca br. o wyborze zespołu, którego zadaniem będzie zaprojektowanie i wybudowanie pierwszego, eksperymentalnego urządzenia do ekstrakcji tlenu.
Zwycięskie konsorcjum, w którym dominujący udział ma firma Thales Alenia Space z Wielkiej Brytnii, ma za zadanie wyprodukowania niewielkiego sprzętu, który pozwoli na ocenę perspektywy budowy większych elektrowni księżycowych do ekstrakcji paliwa do statków kosmicznych, powietrza dla astronautów oraz surowców metalicznych pozwalających na wytwarzania elementów konstrukcyjnych na powierzchni Księżyca.
Zakłada się, że urządzenie powinno wyekstrahować od 50 do 100 g. tlenu z regolitu księżycowego w ciągu zaledwie 10 dni – korzystając z energii słonecznej dostępnej w ciągu jednego dwutygodniowego księżycowego dnia, przed nadejściem „czarnej jak smoła, mroźnej księżycowej nocy” – podje ESA.
Badania księżycowych próbek wykazały, że regolit księżycowy składa się z 40-45% tlenu. Jest on jednak związany chemicznie w tlenkach w postaci minerałów lub szkła, więc jest niemożliwy do natychmiastowego użycia.
„Urządzenie musi być kompaktowe, o niskim poborze mocy i zdolne do lotu na wielu potencjalnych lądownikach księżycowych, w tym na należącym do ESA europejskim dużym lądowniku logistycznym EL3. Możliwość wydobycia tlenu z księżycowej skały, wraz z użytecznymi metalami, zmieni zasady eksploracji Księżyca, umożliwiając jego badnie bez uzależnienia od długich i drogich dostaw z Ziemi ” – powiedział Inżynier David Binns, cytowany w komunikcie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jeśli eksperyment da zadowalające efekty możliwe będzie wybudowanie na Księżycu pełnowymiarowej fabryki już na początku następnej dekady.
Informowaliśmy już na blogu MCN o udanej próbie pozyskania tlenu z powierzchni Marsa. 20 kwietnia 2021 r. w kraterze Jezero zainstalowane na merykańskim łaziku Perseverance urządzenie o nazwie MOXIE (Mars Oxygen In-situ Resource Utilization Experiment) wyprodukowało z marsjańskiego dwutlenku węgla w ciągu jednej godziny 5,4 grama tlenu – ilość pozwalająca astronaucie na oddychanie przez 10 minut.
To niewiele, ale po raz pierwszy w dziejach opracowane przez człowieka urządzenie wyprodukowało tlen na innej planecie. Zarówno na Księżycu jak i na Marsie tlen potrzebny jest nie tylko astronautom. Ma również kluczowe znaczenie w procesie tworzenia paliwa rakietowego, bez którego przyszli odkrywcy Marsa czy zdobywcy Księżyc nie będą mogli wrócić na Ziemię. NASA wyliczyło, że powrót czterech astronautów z powierzchni Czerwonej Planety podczas przyszłej misji będzie wymagał ok. 7 t paliwa rakietowego i 25 t tlenu.
Podobnie, jak urządzenie agencji europejskiej, MOXIE jest jedynie urządzeniem testowym.
(raj)
Źródło: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Thles Alenia Space, NASA, PC WORLD

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).