Blog

Anthénea jak kwiat lotosu, czyli kosztowny drobiazg
Może być domem mieszkalnym, niewielkim hotelem, gabinetem SPA lub małym centrum konferencyjnym. Jest odporna na zmiany klimatu i falowanie oceanów. Zasilana wyłącznie energią słoneczną, wyposażona w certyfikowany system oczyszczania ścieków, neutralna dla środowiska naturalnego. „Jest umieszczona na wodzie jak kwiat lotosu. Na pokładzie jesteście nie tylko turystami, ale odkrywcami nowego świata” – zachwalają francuscy projektanci i producenci pływającej kapsuły mieszkalnej. Nowoczesna, elegancka, luksusowo wyposażona Anthénea ma tylko jedną wadę – w zależności od wersji kosztuje od 250.000 do 420.000 EUR. Plus VAT.
Pływający apartament zaprojektowany został przez francuskiego architekta, projektanta okrętów dla marynarki wojennej Jean-Michela Ducancelle, zainspirowanego pływającą kabiną używaną przez agenta 007 do ucieczki w filmie „Szpieg, który mnie kochał” (1977). Trzeba przyznać, że warunki, w jakich James Bond kończył swoją kolejną misję, były godne pozazdroszczenia.
Projektant Anthénea miał ambicje spełnienia oczekiwań najbardziej wyrafinowanych klientów. Najwyższy poziom to taras słoneczny ze sterowanym elektrycznie, ruchomym dachem (jego ustawienie można korygować w zależności od kierunku wiatru), może pomieścić do 12 gości. Na zewnętrznym pokładzie o długości 30 metrów można spacerować, łowić ryby lub odpocząć po morskiej kąpieli. Wyposażona jest w system automatyki sterujący oświetleniem oraz otwieraniem i zamykaniem drzwi za pomocą smartfona.
To produkt, który można dostosowywać do indywidualnych oczekiwań, „szyty na miarę”. Może być luksusowym apartamentem z aneksem kuchennym, okrągłym łóżkiem typu king-size, wanną, dwoma umywalkami, szafą i sofą (kapsuła może mieć jedno, dwa lub trzy pomieszczenia), modułowym i wyposażonym wedle życzenia odbiorcy centrum wellness lub pomieszczeniem konferencyjnym, przygotowanym do obsługi 15 gości, wyposażonym we wszystkie niezbędne urządzenia techniczne oraz garderobę, zaplecze sanitarne i mini kuchnię. Wnętrze jest w większości wykonane z polerowanego betonu i drewna, a wzornictwo jest proste i nowoczesne.
Jak zapewnia firma Anthénea pływająca kapsuła zaprojektowana została tak, by żyć w zgodnie z naturą. Zużywa tylko energię słoneczną – pięć paneli słonecznych zainstalowanych na kopule zaspokaja zapotrzebowanie na energię elektryczną i ciepłą wodę. Dom wyposażony jest w atestowaną stację uzdatniania „wody czarnej” i „szarej”. Anthénea przetwarza wszystko to, co konsumuje i oddaje na zewnątrz tylko czystą wodę. Jej konstrukcja w 100% nadaje się do recyklingu.
Anthenea jest przygotowana do funkcjonowania w szerokim zakresie temperatur – od -30 ° C do + 40 ° C.
Anthénea
- waga
- 7 ton (bez ładunku), 18 ton (balastowana)
- średnica kadłuba – 9,4 m
- wysokość 4,76 m
- zanurzenie w obciążeniu – 0,72 m
- powierzchnia wnętrza – 50 m²
- powierzchnia górnej kabiny słonecznej – 14 m²
- taras wypoczynkowy/spacerowy – 30 m
(raj)
Źródło:
https://www.anthenea.fr

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).