Blog

„Armada” marynarzy nie potrzebuje.
Ocean Infinity – amerykańska firma specjalizująca się w zbieraniu i analizie informacji z oceanów, dna morskiego oraz usługach oceanograficznych – złożyła w norweskiej firmie Grovfjord Mek. Verksted (GMV) zamówienie na 13 dużych, najnowocześniejszych statków-robotów. Stworzą unikalną flotę pływających robotów morskich o nazwie „Armada”, która ma zrewolucjonizować pozyskiwanie danych oceanicznych.
Pierwsze zamówione jednostki będą miały 21 m długości i 5,4 m szerokości. Będzie je można transportować drogą morską, lotniczą i lądową w dowolne miejsce na świecie. Będą to statki bezzałogowe, zdalnie sterowane z jednego z trzech globalnych centrów kontroli: w Austin w Teksasie, Southampton w Wielkiej Brytanii oraz jeszcze nieokreślonej lokalizacji w Azji. Będą wyposażone w systemy ROV ((Remotely Operated Vehicle) – zdalnie sterowane pojazdy podwodne, przeznaczone do celów badawczych i naukowych, autonomiczne statki podwodne (AUV) oraz w najnowocześniejsze czujniki i pionierską technologię nawigacyjną, która umożliwia zbieranie informacji z najpłytszych i najgłębszych wód. Pojazdy podwodne będą mogły osiągać głębokość do 6000 metrów, prowadząc m.in. badania tras rurociągów czy zbierając dane sejsmiczne.
– Bezzałogowe systemy działające 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, globalnie dostępne i przesyłające dane do centrów kontroli i ekspertów na lądzie, pozwalają nam szybko i pewnie dostarczać wyniki – zapewnia Ocean Infinity na swojej stronie internetowej.
Zamówione statki będą wykorzystywać technologię hybrydową, co pozwoli na znaczne ograniczenie emisji CO2. Układ napędowy tworzyć będą wysoce wydajne śmigła, silniki i akumulatory, które zmniejszają emisję CO2 podczas pracy. Statki będą napędzane przez agregaty prądotwórcze Volvo Penta DC i elementy sterujące sieci DC Danfoss. Silnik o zmiennej prędkości Volvo Penta D8 MH będzie napędzał morskie zespoły prądotwórcze na pokładzie. Ten całkowicie nowy silnik D8 ma kompaktowe rozmiary i wysoki stosunek mocy do masy. Niskie zużycie paliwa przez silnik pozwoli na znaczną redukcję CO2. – „Armada” emitować będzie do 90% mniej CO2, niż konwencjonalne jednostki badawcze. W niektórych ze statków możliwe będzie zastosowanie napędu wyłącznie elektrycznego, całkowicie bezemisyjnego.
– „Armada” nie wymaga wysyłania nikogo za morze. Jest to znacząca zmiana w zakresie bezpieczeństwa, polegająca na fizycznym chronieniu ludzi przed niebezpieczeństwami – zachwala armator.
Pierwsze cztery statki we flocie Armady mają zostać dostarczone Ocean Infinity jeszcze w 2021 r. Norweski producent prowadzi już prace projektowe nad wersjami 36-metrowymi, wyposażonymi w taką samą zaawansowaną technologię, jak statki 21-metrowe, ale mające zwiększoną ładowność. Pod koniec 2020 roku Ocean Infinity ogłosiło plany dotyczące kolejnej fazy rozwoju swojej floty – podpisano kontrakt na osiem 78-metrowych statków, które uzupełnią obecną flotę „Armady”. Statki są projektowane i budowane przez VARD, międzynarodową grupę stoczniową z siedzibą w Norwegii. Pierwsza 78-metrowa jednostka ma zostać zwodowana w połowie 2022 roku.
Ocean Infinity Group – założona w 2017 r. amerykańska firma z siedzibą w Austin w Teksasie w Stanach Zjednoczonych oraz w Southampton w Wielkiej Brytanii. Światowy lider w mapowaniu dna, poszukiwaniach i inspekcjach podwodnych. Trzonem firmy są trzy duże norweskie jednostki do budowy i obsługi statków typu offshore. Klientami Ocean Infinity są koncerny naftowe i morskie firmy wiatrowe rozrzucone po całym świecie.
(raj)
Źródło: Ocean Infinity.

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).