Blog

Artystka ze sztuczną inteligencją (AI)
Eksperci słynnego domu aukcyjnego Christie szacowali wartość obrazu olejnego „Shattered Space: Narem Quercus” na 5.000 do 7.000 GBP.
Podczas aukcji przeprowadzonej 27 października 2020 r., po czternastu przebiciach, dzieło uzyskało wartość trzykrotnie wyższą – nabywca zapłacił za nie 16.250 GBP.
I nie byłoby w tym nic niezwykłego gdyby nie fakt, że autorką pracy jest Ai-Da – potrafiący rysować i rzeźbić robot wyposażony w sztuczną inteligencję (AI).
Ai-Da ma długie, ciemne włosy, silikonową skórę, drukowane w technice 3D zęby. Wygląda i zachowuje się jak człowiek – potrafi rozmawiać, odpowiadać na pytania, nawiązać kontakt wzrokowy. Zamontowane w oczach kamery rozpoznają rysy i potrafią przetworzyć je na sygnały, umożliwiające jej narysowanie portretu rozmówcy. Nauczyła się też narysować swój autoportret patrząc w lustro.
„Jest pierwszym na świecie humanoidem, który sięgnął po ołówek i stworzył grafikę bez udziału człowieka. Dokonała tego uzbrojona w mikroprocesor w oku, robotyczną dłoń i przełomowy algorytm” – informuje portal Libertyn.eu specjalizujący się
w relacjonowaniu niekonwencjonalnych zjawisk artystycznych.
Ai-Dę wymyślił dwa lata temu Aidan Meller – właściciel galerii sztuki Barn Gallery, znajdującej się na terenie Uniwersytetu Oksfordzkiego. Meller stworzył ją we współpracy z kurator sztuki Lucy Seal, naukowcami z uniwersytetów w Oksfordzie i Leeds, a także brytyjską firmą Engineered Arts, która specjalizuje się w robotyce. Zadebiutowała w czerwcu 2019 r. w zorganizowaną w galerii Mellera debiutancką wystawą „Unsecured Futures” („Niezabezpieczone przyszłości”). Odniosła wówczas oszałamiający sukces – prezentowane prace wyprzedane zostały na długo przed wernisażem za łącznie ponad milion funtów.
Choć prace Ai-Dy mają imponujący wymiar komercyjny to jednak robota nie stworzono dla generowania zysków. Jak zapewniają pomysłodawcy na stronie internetowej projektu Ai-Da powstała po to, by sprowokować dyskusje na temat zmieniających się gwałtownie relacji między człowiekiem a tworzonymi przez niego maszynami i zachęcić do staranniejszego przemyślenia dokonywanych w tej sprawie wyborów. XX wiek dowodzi, do jakiego spustoszenia może prowadzić niekontrolowany postęp techniczny i jak destrukcyjny może mieć wpływ na naszą przyszłość.
„Przesłania Orwella i Huxleya są wciąż aktualne i dobrze byłoby wziąć to pod uwagę” – stwierdzają.
Na stronie www.ai-robot.com twórcy Ai-Dy piszą, że w dobie internetowych awatarów, chatbotów internetowych algorytmów Ai-Da jako artysta-robot ma zwrócić uwagę na surrealizm przenikających się rzeczywistości, będących już częścią naszego codziennego życia.
„Z kim rozmawiamy na platformach internetowych w naszych cyfrowych wymiarach? Jakie algorytmy stoją za naszymi wyborami dotyczącymi Internetu? Kto pisze algorytmy, kto z nich korzysta, a kto traci? Ai-Da, maszyna ze sztuczną inteligencją, jest artystką samą w sobie? Czy jest alter ego artysty? Czy ona jest awatarem, czy postacią fikcyjną?”.
Przy wszystkich wątpliwościach i nie mających jednoznacznych odpowiedzi pytaniach bezsporny pozostaje fakt, że Ai-Da jest artystką. Na stronie internetowej projektu można obejrzeć jej obrazy (https://www.ai-darobot.com/painting), rysunki (https://www.ai-darobot.com/drawing) i rzeźby (https://www.ai-darobot.com/sculptures).
Ai-Da Robot to projekt finansowany ze środków prywatnych, prowadzony przez zespół ekspertów artystycznych, badaczy, inżynierów i informatyków, pozyskujących środki finansowe na ten cel ze sprzedaży niezwykłej artystki. Przekazywane do sprzedaży co jakiś czas obrazy, rzeźby, rysunki i grafiki video, dostępne są tylko dla oczekujących kolekcjonerów. Sprzedawane są w galeriach lub instytucjach artystycznych na całym świecie. Tanie nie są.
(raj)
Źródło: ai-darobot.com, Libertyn.eu (Facebook)
Fot. ai-darobot.com

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).