Blog

A’seedbot zazieleni pustynie?
Wygląda jak rekwizyt z filmu sciente-fiction, ale to zaprezentowany podczas Dubai Design Week robot o nazwie A’seedbot, który ma być skuteczną odpowiedzią na problem pustynnienia i pozwolić na przekształcenie niezamieszkałej, piaszczystej pustyni w tereny zielone.
– Pustynnienie jest ogromnym problemem na całym świecie, spowodowanym niezrównoważonymi praktykami rolniczymi, górnictwem, zmianą klimatu i ogólnym nadużywaniem gruntów. Ale podobnie jak same zmiany klimatu, pustynnienie jest złożonym problemem ekologicznym, który jest trudny do zrozumienia” – powiedział Mazyar Etehadi, twórca robota, student Dubai Institute of Design and Innovation
Jak podaje portal Geek Week nspiracją dla futurystycznie wyglądającego urządzenia byli prawdziwi mieszkańcy pustyni. Projekt powstał w ramach pracy dyplomowej.
– Wyposażony jest w panele słoneczne, które ładują się w ciągu dnia i poruszają się po terenie nocą, aby identyfikować żyzne obszary, raportować o nich, a także sadzić nasiona na podstawie danych pobranych z czujników i systemu nawigacyjnego” – mówił reporterowi GulfNews.UAE Mazyar Etehadi, twórca bota, student Dubai Institute of Design and Innovation.
A’seedbot ma ok. 20 centymetrów długości. Większość jego elementów powstało na drukarce 3D. Działa w trzech trybach: „Widzenie”, „Nawigacja” i „Sadzenie”. Dwa czujniki ultradźwiękowe z przodu pozwalają robotowi ocenić teren przed nim, a ruchoma głowica pozwala patrzeć w różne strony, aby wybrać odpowiednią ścieżkę. Wyposażone jest w technologie autonomiczne oraz małe kamery, pozwalające na omijanie pojawiających się na drodze robota przeszkód. Wbudowany czujnik wilgotności pozwala na umieszczanie nasion w dogodnych miejscach.
Jak zapewnia twórca urządzenia testy przeprowadzone na jałowych terenach dały znakomite rezultaty i już niebawem cała flota małych robotników zacznie zazieleniać tereny pustynne wokół Dubaju. Urządzenie ma być tanie, bardzo efektywne i niemal bezobsługowe – „wystarczy raz na kilka dni uzupełnić nasiona w zbiorniku, by robot mógł wykonywać swoją prace bez żadnych przerw. Jego zasięg na razie wynosi 5 kilometrów, w przyszłości zostanie zwiększony” – podaje Geek Week za młodym arabskim konstruktorem.
(raj)
Żródło: GulfNews.UAE, Geek Week, ekologia.pl, swiatoze.pl

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).