Blog

Atomowy jacht za 0,5 mld USD
Napędzany energią nuklearną jacht Earth 300 ma służyć naukowcom, badającym zmiany klimatu zachodzące na Ziemi.
Studenci i pracownicy nauki mają z niego korzystać za darmo. Pozostali za bilet na dziesięciodniową wycieczkę będą musieli zapłacić 3 miliony USD.
– Będzie to statek, który zjednoczy naukę i eksplorację, aby stawić czoła największym wyzwaniom Ziemi – mówi Ivan Salas Jefferson, założyciel Iddes Yacht, która opracowała koncepcję niezwykłej jednostki.
Atomowy jacht o długości 300 m, szerokości 46 m, wysokości 60 m. ma być wyposażony w 22 najnowocześniejsze laboratoria, wykorzystujące sztuczną inteligencję, roboty, machine learning, przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym oraz komputery kwantowe najnowszej generacji. Część naukowa ma zostać zlokalizowana w 13-kondygnacyjnej szklanej kuli. Jednostka będzie też wyposażona w zaawansowane pojazdy podwodne.
– Statek będzie zawierał funkcje, które można znaleźć na jachtach wycieczkowych, wyprawowych, badawczych i luksusowych, ale nie będzie żadnym z nich” – powiedział dyrektor generalny Earth 300, Aaron Olivera.
Earth 300 będzie bezemisyjny i zasilany przez reaktory ze stopioną solą, które zapewnią zrównoważoną, czystą energię. Ale ponieważ proces certyfikacji reaktora nie został jeszcze zakończony to przez najbliższe pięć do siedmiu lat statek prawdopodobnie będzie pracował na innych paliwach.
Statek ma kosztować od 500 do 700 mln dolarów. Środki mają pochodzić od inwestorów prywatnych. „Earth 300 to niezrównana okazja dla środowisk akademickich i prywatnych przedsiębiorstw do współpracy nad najpilniejszymi wyzwaniami naszych czasów. Wprowadzamy 160 najbystrzejszych umysłów do naszej Sfery Nauki i wyposażamy je w poziom technologii nigdy wcześniej nie spotykany na oceanicznym statku badawczym” – czytamy na stronie internetowej projektu.
Jak dotąd zaprezentowano jedynie efektowną wizję ale inicjatorzy tego przedsięwzięcia zapewniają, że w swój pierwszy rejs jacht wyruszy w 2025 roku, zabierając 160 naukowców reprezentujących różne dziedziny nauki oraz 40 pasażerów. Jednostkę będzie obsługiwało 165 członków załogi.
(raj)
Żródło: https://earth300.com/
Fot. Iddes Yachts

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).