Blog

Autonomiczny pingwin-robot wydrukowany w 3D
„Jeśli coś wygląda jak pingwin i pływa jak pingwin, ale w rzeczywistości jest robotem, to musi to być najnowsze osiągnięcie w dziedzinie morskiego sprzętu sensorycznego” – napisał The Guardian w informacji poświęconej autonomicznemu pojazdowi podwodnemu (AUV) nowej generacji Quadroin, przeznaczonemu do monitorowania wirów oceanicznych.
Prototyp urządzenia zaprezentowany został przez niemiecką firmę EvoLogics.
Autorem projektu Quadroin jest Burkard Baschek, szef niemieckiego Instytutu Dynamiki Oceanów Przybrzeżnych w Helmholtz. „Co czwarty oddech każdego człowieka zależy od tych małych wirów oceanicznych” – mówi Baschek cytowany przez The Guardian. Wiry są słabo rozpoznane przez środowisko naukowe, ponieważ są małe (niektóre mają zaledwie 10 metrów średnicy, a ich średnia długość życia wynosi 12 godzin) ale mają olbrzymi wpływ na klimat Ziemi oraz zwierzęta i rośliny w morzach. Odpowiadają za około połowę całej produkcji fitoplanktonu. Trudno je zbadać lub zmierzyć ze względu na ich krótką żywotność i niewielkie, nieregularne rozmiary. System około 20 czujników pozwoli na precyzyjne pomiary kluczowych zmiennych w oceanicznych wirach – temperatury, zasolenia, ciśnienia, zawartości chlorofilu i tlenu.
Wydrukowana w 3D maszyna napędzana jest czterema śmigłami, pozwalającymi na osiąganie prędkości do 9 mil na godzinę. 25-kilogramowy bezzałogowy statek może zanurkować na głębokość 150 metrów Potrafi samodzielnie omijać wszelkie podwodne przeszkody, może więc poruszać się pod woda bardzo swobodnie. Nie boi się sztormowej pogody. Swój dziewiczy rejs Quadroin odbył w kwietniu br. jeziorze pod Berlinem.
Zespół naukowców pracuje już nad stworzeniem kolejnych dwóch dronów Quadroin, które pozwoliłyby zestawowi działać jako grupa, co pozwoliłoby na zebranie większej ilości danych. Zakłada się, że będą one mogły przekazywać dane pomiędzy sobą w czasie rzeczywistym oraz wysyłać je do statku badawczego.
Przewiduje się, że autonomiczne sztuczne pingwiny będą mogły być wykorzystywane do prowadzenia badań w środowiskach, w których inne pojazdy nie są w stanie się poruszać – na przykład pod lodem morskim lub w płytkiej wodzie
Quadroin kosztuje około 80 000 euro, ale są to bezpiecznie zainwestowane pieniądze – w przypadku awarii systemu urządzenie wypłynie na powierzchnię. Twórcy drona mają nadzieję, że niska cena (tyle kosztuje wynajęcie w pełni wyposażonego statku badawczego zaledwie na jeden dzień) pozwoli na prowadzenie zdalnych badań morskich uniwersytetom, instytutom badawczym i firmom oceanograficznym nie dysponującym dużymi budżetami.
(raj)
Fot. Helmholtz-Zentrum Hereon Twitter

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).