Blog

Autonomiczny system dronów ratuje życie na morzu
Zespół z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowuje w pełni autonomiczny system dronów, który może zwiększyć wydajność i szybkość reakcji w operacjach ratowniczych na morzu.
Kryzysy humanitarne na całym świecie zmusiły w ostatnich latach tysiące uchodźców i migrantów do porzucenia swoich domów. Część z nich uciekało korzystając z ryzykownych szlaków morskich, wielu straciło podczas morskich podróży życie. Szwedzcy naukowcy doszli do wniosku, że współpracujące systemy dronów mogą uratować więcej istnień ludzkich
W ramach projektu ” Quadkopter, stałopłat i drony morskie do poszukiwań i ratownictwa ” zespół Chalmers opracowuje nowy rodzaj w pełni zautomatyzowanego systemu do operacji poszukiwawczo-ratowniczych. System opiera się na współpracy dronów wodnych i powietrznych, wykorzystując system komunikacji do niezależnego przeszukiwania obszaru, ostrzegania władz o potrzebujących i udzielania podstawowej pomocy przed przybyciem pojazdów ratowniczych z załogą.
System dronów składa się z trzech współpracujących ze sobą komponentów: morskiego katamaranu o nazwie Seacat, który służy jako baza dla innych dronów, floty skrzydlatych dronów latających, które monitorują okolicę oraz quadkoptera, który może zbliżać się do ludzi w niebezpieczeństwie i dostarczać przedmioty, takie jak materiały eksploatacyjne, pomoce medyczne lub urządzenia pływające. Quadkopter – dron, który ma cztery silniki, a tym samym zdolność do zawiśnięcia nad miejscem akcji – może przenosić ładunki o wadze do około dwóch kilogramów.
„Projekt opiera się na prostej zasadzie, że różne drony mają różne zalety, a dzięki umożliwieniu współpracy kilku różnych typów autonomicznych dronów można znacznie poprawić wydajność wyszukiwania i szybkość reakcji ratowniczych, co może uratować więcej istnień ludzkich”, mówi dr Xin Zhao z Wydziału Mechaniki Płynów Chalmers University of Technology.
Dron morski Seacat zapewnia łączność internetową a także lokalne łącze komunikacyjne, które służy do koordynowania dronów latających. Wyposażony jest również w platformę startową dla dronów stałopłatowych. Wszystkie drony powietrzne są wyposażone w kamery i system pozycjonowania i mogą poruszać się w pełni autonomicznie – dron morski porusza się po predefiniowanej trasie z zamkniętą pętlą. Drony stałopłat są automatycznie przypisywane do obszarów wyszukiwania zgodnie z inteligentnym algorytmem, który najlepiej wykorzystuje liczbę dostępnych urządzeń. Gdy dron ze stałym skrzydłem wykryje obiekty w wodzie, quadkopter zostaje wysłany na miejsce zdarzenie w celu wykonania zdjęć. Zdjęcia można następnie przesłać dronem morskim do centrum ratunkowego na lądzie. Centrum ratunkowe może wysłać quadkopter z zaopatrzeniem.
Obecnie testowane są możliwości całego systemu w warunkach morskich. Jak dotąd udało się przeprowadzić lądowanie quadkoptera na Seacat, w trakcie oceny są zbudowane już skrzydlate drony. Prace mają być zakończone we wrześniu 2022 r.
System dronów powstał we współpracy Wydziału Mechaniki Pojazdów i Systemów Autonomicznych oraz Wydziału Dynamiki Płynów Wydziału Mechaniki i Nauk Morskich uczelni.
Chalmers University of Technology w Göteborgu (Szwecja) została założona w 1829 roku. Prowadzi badania i edukację w zakresie technologii i nauk przyrodniczych. Zatrudnia 3100 pracowników, kształci 10 000 studentów w zakresie inżynierii, nauk ścisłych, żeglugi i architektury. Uczelnia jest m.in. koordynatorem największej inicjatywy badawczej UE – Graphene Flagship, kierujemy również pracami nad rozwojem szwedzkiego komputera kwantowego.
(raj)
Źródło, fot: Chalmers University of Technology

Uprawa koralowców na wieżach elektrowni wiatrowych
Rafy koralowe są domem dla ponad jednej trzeciej wszystkich gatunków ryb morskich, ponad jedna czwarta wszystkich gatunków morskich wykorzystuje je jako tereny wylęgu. Jednak koralowce i unikalne środowiska rafowe, które tworzą, są zagrożone postępującymi zmianami klimatycznymi. Realizowany przez Ørsted projekt ReCoral ma na celu zbad...

146 teragramów wody wyrzuconych do atmosfery
Instrumenty pracujące na satelicie Aura NASA wykryły olbrzymią ilość pary wodnej, wyrzuconej 15 stycznia 2022 roku podczas podwodnej erupcji wulkanu Hunga Tonga. W stratosferę Ziemi dostał się ogromny pióropusz pary wodnej, wystarczającej do wypełnienia ponad 58 000 basenów olimpijskich. Naukowcy NASA twierdzą, że ilość ta może tymcz...

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...