Blog

BIG C Atlantic Challenge
„Szalony czy rozsądny?” zastanawia się publicystka portalu Yachting Monthly, informując o podjętej przez 48-letniego żeglarza-amatora Andrew Badwell’a ze Scarisbrick w Lancashire próbie pokonania Atlantyku najmniejszą łodzią świata.
BIG C – taką nazwę nosi ta nietypowa łódka oceaniczna – ma niewiele ponad metr długości. Podróżujący nią żeglarz nie będzie mógł w jej wnętrzu stanąć, nie będzie nawet miał możliwości rozprostowania nóg – będzie musiał wykonywać specjalne, opracowane przez fizjoterapeutę ćwiczenia, pozwalające a utrzymanie prawidłowego funkcjonowania nóg „To przestrzeń prawdopodobnie mniejszej od tej, która znajduje się pod Twoim biurkiem!” – pisze a stronie, na której 12 maja rozpoczął zbiórkę pieniędzy, niezbędnych do sfinansowania swojego szalonego projektu. Potrzebuje 35 tys. funtów .
Łódź posiada 12 wodoszczelnych przedziałów – osiem wewnętrznych i cztery na zewnątrz – oraz otwierane i zamykane otwory wentylacyjne. Na pokładzie nie ma toalety. Jedzenie przygotowane zostanie przez żonę żeglarza na podstawie wskazówek dietetyka. Stępka BIG C pomieści 5 litrów wody pitnej (zapas będzie uzupełniany dzięki odsalaczowi wody morskiej). Energia będzie dostarczana przez panele słoneczne zainstalowane z tyłu łodzi, a generator będzie napędzany ręcznie korbą. BIG C wyposażony jest w bliźniacze stery (na wypadek złamania jednego z nich), podwójne rolowane żagle przednie, podpory i maszt w kształcie litery A. Umieszczona na pokładzie kopułę mieści głowę pasażera, umożliwiając mu prowadzenie obserwacji i nawigowanie jednostką.
– „Brak miejsca, toalety i odpowiednich opcji jedzenia będzie dla mnie najtrudniejszy, dorzuć kilka sztormów na Atlantyku i może być ciekawie!”- opowiada Andrew, cytowany w relacji portalu „ALL AT SEA”.
Trasa o długości 1900 mil ma się rozpocząć w St Johns w Nowej Funlandii i zakończyć w Lizard Point w Kornwalii. Andrew planuję rozpocząć swoją podróż w maju 2023 roku i zakończyć ją po 60 dniach. Tak powiedział swojej żonie ale w rozmowie z „Yachting Monthly” przyznaje, że może to potrwać dłużej. – Będą dni, kiedy wiatry nie będą sprzyjać i będę musiał wyrzucić kotwicę morską, która jest zamontowana na dziobie, zwinąć wszystko i tam siedzieć. To nie będą przyjemne dni – cytuje portal 48-letniego żeglarza.
Próby morskie miniaturowego żaglowca mają rozpocząć się w połowie czerwca br. Przed wyruszeniem na Atlantyk Andrew Bedwell planuje kilka długich rejsów, które mają przygotować go do przepłynięcia oceanu.
Rejs BIG C będzie promować zbiórkę pieniędzy na badania nad rakiem, w hołdzie dla Toma McNally – oryginalnego projektanta statku i poprzedniego rekordzisty świata, , który zmarł na raka w 2017 roku.
Istniejący rekord sięga 1993 roku, ustanowiony przez amerykańskiego żeglarza Hugo Vihlena, który pokonał Atlantyk na łodzi o długości 162 cm
(raj)
Informacje na temat planowanej wyprawy oraz przygotowania do niej można śledzić na poświęconemu temu wydarzeniu profilowi Facebook
Źródła: Yachting Monthly, ALL AT SEA, SAIL WORLD.
Fot. Andrew Bedwell

146 teragramów wody wyrzuconych do atmosfery
Instrumenty pracujące na satelicie Aura NASA wykryły olbrzymią ilość pary wodnej, wyrzuconej 15 stycznia 2022 roku podczas podwodnej erupcji wulkanu Hunga Tonga. W stratosferę Ziemi dostał się ogromny pióropusz pary wodnej, wystarczającej do wypełnienia ponad 58 000 basenów olimpijskich. Naukowcy NASA twierdzą, że ilość ta może tymcz...

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...

Autonomiczny system dronów ratuje życie na morzu
Zespół z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowuje w pełni autonomiczny system dronów, który może zwiększyć wydajność i szybkość reakcji w operacjach ratowniczych na morzu.