Blog

BIG C Atlantic Challenge
„Szalony czy rozsądny?” zastanawia się publicystka portalu Yachting Monthly, informując o podjętej przez 48-letniego żeglarza-amatora Andrew Badwell’a ze Scarisbrick w Lancashire próbie pokonania Atlantyku najmniejszą łodzią świata.
BIG C – taką nazwę nosi ta nietypowa łódka oceaniczna – ma niewiele ponad metr długości. Podróżujący nią żeglarz nie będzie mógł w jej wnętrzu stanąć, nie będzie nawet miał możliwości rozprostowania nóg – będzie musiał wykonywać specjalne, opracowane przez fizjoterapeutę ćwiczenia, pozwalające a utrzymanie prawidłowego funkcjonowania nóg „To przestrzeń prawdopodobnie mniejszej od tej, która znajduje się pod Twoim biurkiem!” – pisze a stronie, na której 12 maja rozpoczął zbiórkę pieniędzy, niezbędnych do sfinansowania swojego szalonego projektu. Potrzebuje 35 tys. funtów .
Łódź posiada 12 wodoszczelnych przedziałów – osiem wewnętrznych i cztery na zewnątrz – oraz otwierane i zamykane otwory wentylacyjne. Na pokładzie nie ma toalety. Jedzenie przygotowane zostanie przez żonę żeglarza na podstawie wskazówek dietetyka. Stępka BIG C pomieści 5 litrów wody pitnej (zapas będzie uzupełniany dzięki odsalaczowi wody morskiej). Energia będzie dostarczana przez panele słoneczne zainstalowane z tyłu łodzi, a generator będzie napędzany ręcznie korbą. BIG C wyposażony jest w bliźniacze stery (na wypadek złamania jednego z nich), podwójne rolowane żagle przednie, podpory i maszt w kształcie litery A. Umieszczona na pokładzie kopułę mieści głowę pasażera, umożliwiając mu prowadzenie obserwacji i nawigowanie jednostką.
– „Brak miejsca, toalety i odpowiednich opcji jedzenia będzie dla mnie najtrudniejszy, dorzuć kilka sztormów na Atlantyku i może być ciekawie!”- opowiada Andrew, cytowany w relacji portalu „ALL AT SEA”.
Trasa o długości 1900 mil ma się rozpocząć w St Johns w Nowej Funlandii i zakończyć w Lizard Point w Kornwalii. Andrew planuję rozpocząć swoją podróż w maju 2023 roku i zakończyć ją po 60 dniach. Tak powiedział swojej żonie ale w rozmowie z „Yachting Monthly” przyznaje, że może to potrwać dłużej. – Będą dni, kiedy wiatry nie będą sprzyjać i będę musiał wyrzucić kotwicę morską, która jest zamontowana na dziobie, zwinąć wszystko i tam siedzieć. To nie będą przyjemne dni – cytuje portal 48-letniego żeglarza.
Próby morskie miniaturowego żaglowca mają rozpocząć się w połowie czerwca br. Przed wyruszeniem na Atlantyk Andrew Bedwell planuje kilka długich rejsów, które mają przygotować go do przepłynięcia oceanu.
Rejs BIG C będzie promować zbiórkę pieniędzy na badania nad rakiem, w hołdzie dla Toma McNally – oryginalnego projektanta statku i poprzedniego rekordzisty świata, , który zmarł na raka w 2017 roku.
Istniejący rekord sięga 1993 roku, ustanowiony przez amerykańskiego żeglarza Hugo Vihlena, który pokonał Atlantyk na łodzi o długości 162 cm
(raj)
Informacje na temat planowanej wyprawy oraz przygotowania do niej można śledzić na poświęconemu temu wydarzeniu profilowi Facebook
Źródła: Yachting Monthly, ALL AT SEA, SAIL WORLD.
Fot. Andrew Bedwell

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).