Blog

100 milionów °Celsjusza.
Przez 20 sekund koreańskie „sztuczne słońce” utrzymywało temperaturę jonów plazmy na poziomie przekraczających 100 milionów °Celsjusza. To kolejny krok zbliżający nas do budowy pierwszego, komercyjnego reaktora termojądrowego.

Podwodne drony badają góry lodowe
Zespół naukowców i inżynierów z British Antarctic Survey (BAS) i National Oceanography Center (NOC) zakończył w połowie lutego pierwszą fazę misji badawczej, mającej na celu określenie wpływu gigantycznej góry lodowej na jeden z najważniejszych ekosystemów na świecie.

Deszcz na zamówienie
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie, silne fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości mogą być wykorzystywane do wywoływania opadów deszczu na obszarach dotkniętych suszą.

Statek na baterie
Duży prom pasażerski, napędzany wyłącznie energią elektryczną i obsługujący regularną linię promową?

Statek na własnych nogach
Uroczystości chrztu HLJV (Heavy Lift Jack up Vessel) „Innovation” nadano bardzo wysoką rangę. Matką chrzestną wybudowanej w gdyńskiej stoczni CRIST jednostki została Geertrui Van Rompuy-Windels, żona Przewodniczącego Rady Europejskiej a inauguracji statku towarzyszyło około 600 przedstawicieli…

Jednokomórkowe „oko marynarza”
To jeden z największych, o ile nie największy organizm jednokomórkowy na świecie. „Ich niezwykły połysk sprawia, że wyglądają jak gigantyczne perły pod powierzchnią. Występują w odcieniach zieleni, od jasnego szmaragdu do ciemnego mchu, ale w wodzie mogą wydawać się srebrne, turkusowe lub czarne” zachwyca się autorka australijskiego portalu „Australian Geographic”.

Lunar Sample 76015,143 w Gabinecie Owalnym
20 stycznia 2021 roku, w dniu inauguracji nowego Prezydenta USA Joe Bidena, w Gabinecie Owalnym Białego Domu stanęła niewielka gablota, zawierająca wypożyczony od NASA 332-gramowy fragment skały księżycowej noszącej nazwę „Lunar Sample 76015,143”.

eHighway, czyli ciężarówki z pantografem
Inżynierowie z Siemens Mobility wyliczyli, że gdy za 10 lat 30 procent niemieckiego ruchu tranzytowego będzie korzystało z trakcji elektrycznej i zasobów odnawialnych, to do atmosfery dostanie się aż 7 milionów ton CO2 mniej. Dzięki technologii…

Co to są „morszkulce”?
Są gładkie, regularne, jakby były wyszlifowane. Miejscowi nazywają je „morszkulcami”. Pojawiają się na bałtyckim brzegu bardzo rzadko - ostatnio widziano je siedem lat temu, zimą 2014 roku. Zdjęcia niezwykłych, tajemniczych lodowych kul z Jastarni, od strony…

Rój robotów pływający jak ławica ryb
Zespół naukowców z Harvard’s Wyss Institute i John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) opracował roboty inspirowane rybami, które mogą synchronizować swoje ruchy jak prawdziwa ławica ryb, bez żadnej zewnętrznej kontroli. To pierwszy…

Sekundy dodatnie, sekundy ujemne
„Nawet czas nie wyszedł z 2020 roku bez szwanku” – tak Stephanie Pappas, publicystka portalu Live Science skomentowała fakt, że w minionym roku aż 28 razy Ziemia pobiła ustanowiony 15 lat temu rekord dla najkrótszego dnia.…

Statek z Polski przewiezie ARIANE 6
Ariane 6 - nowa europejska rakieta nośna budowana przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA i Ariane Group - na odbyć swój dziewiczy lot w 2022 roku. Wystartuje z europejskiego kosmodromu o nazwie Kourou, znajdującego się w Gujanie…