Blog

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdzie zamiast wiatru płynie prąd wody, uzyska się ten sam efekt, jaki uzyskali inżynierowie szwedzkiej firmy Minesto, autorzy technologii energii morskiej o nazwie Deep Green.

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI - ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Halifax w Nowej Szkocji (Kanada) po pokonaniu trasy o długości 4400 kilometrów.

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiowała na Politechnice Szczecińskiej.

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).

Czy Polak poleci w kosmos?
Ponad 500 osób z Polski zgłosiło swoje kandydatury w ogłoszonym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) naborze nowego korpusu astronautów – poinformował prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA. Od 4 do 6 nowych astronautów plus 20 rezerwowych wybranych zostanie spośród 23 tysięcy kandydatów.

Czy starożytne wirusy odżyją?
Nawet 15 tysięcy lat mogą mieć wirusy odnalezione przez mikrobiologów z Ohio State University badających lodowce na Wyżynie Tybetańskiej. Większość z nich nie była dotąd badaczom znana. a.

Polski skuter wodny dla wszystkich.
Jest niewielki i waży zaledwie 9,7 kg, można go więc przewozić jako bagaż podręczny również samolotem. SEACRAFT GO!, zaprojektowany i produkowany w Krośnie, to propozycja dla nurków rekreacyjnych, ale może też być wykorzystywany w działalności profesjonalnej, jako urządzenie zapasowe. To rewolucja w segmencie kompaktowych skuterów podwodnych – zachwala producent na swojej stronie internetowej. a.

Robot przemawiał w Parlamencie.
W połowie października br. w brytyjskim parlamencie wystąpiła Ai-Da – humanoidalny robot wymyślony trzy lata temu Aidana Mellera, właściciela galerii sztuki Barn Gallery, znajdującej się na terenie Uniwersytetu Oksfordzkiego. Skonstruowano go w kornwalijskiej firmie robotycznej Engineered Arts we współpracy z badaczami komputerowej sztucznej inteligencji z uniwersytetów w Oksfordzie i Birmingham jako projekt sztuki współczesnej, mający na celu zbadanie potencjału artystycznego sztucznej inteligencji. a.

17-letni wynalazca ze Szczecina z nagrodą EXPLORY 2022.
Patrik Domenico Fassero Gamba, 17-letni uczeń szczecińskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Sybiraków w Szczecińskiej Szkole Florystycznej, został jednym z laureatów EXPLORY 2022 – konkursu organizowanego przez największą w Polsce inicjatywę, wpierającą utalentowaną młodzież w realizacji innowacyjnych projektów naukowych oraz promującą ich osiągnięcia na arenie międzynarodowej. Patric zdobył nagrodę Zakładów Farmaceutycznych Polpharma.

Wind Challenger – napęd wiatrowy z twardymi żaglami.
7 października br. największy japoński armator Mitsui O.S.K. Lines (MOL) rozpoczął eksploatację pierwszego na świecie statku wyposażonego w system napędu wiatrowego z twardymi żaglami Wind Challenger, wspomagający tradycyjny napęd masowca przystosowanego do przewozu węgla. Jednostka, której nadano nazwę SHOFU MARU, dostarczać będzie paliwo do elektrowni koncernu energetycznego Tohoku Electric Power.