Blog

„Boramy” – największa słodkowodna ryba świata
Ważąca 300 kilogramów, mierząca cztery metry od czubka pyska do końca ogona płaszczka słodkowodna ( Urogymnus polylepis ) jest największą rybą słodkowodną jaką kiedykolwiek zarejestrowano. Olbrzyma złowiono 14 czerwca br. w rzece Mekong, w w północno-wschodniej prowincji Stung Treng Kambodży. Na brzeg wyciągało ją 12 ludzi.
To czwarta wielka płaszczka, złowiona w Mekongu w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku i opisana w ramach programu naukowego, realizowanego przez naukowców z organizacji Wonders of the Mekong. Współpracując z lokalnymi społecznościami zorganizowali wzdłuż Mekongu sieć lokalnych rybaków, którzy powiadamiają ich o wszystkich złowionych gigantycznych rybach tego gatunku. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku schwytano w sumie trzy takie ryby, a zespoły Wonders of the Mekong udały się na miejsca połowów, aby zmierzyć wagę i rozmiar każdej płaszczki przed ponownym wypuszczeniem rzeki.
Pracownik Wonders of the Mekong wykonał małe nacięcie chirurgiczne u podstawy ogona ryby i zainstlował w jej ciele mały znacznik akustyczny. Po zszyciu miejsca operacji i oczyszczeniu go środkiem dezynfekującym ryba została wypuszczona do rzeki. Urządzenie będzie emitowało sygnał dźwiękowy, który będzie odebrany i nagrany przez odbiorniki umieszczone w pobliżu miejsca uwolnienia. Migracja płaszczki wzdłuż rzeki będzie rejestrowana przez inne odbiorniki rozmieszczone w zlewni Mekongu. Urządzenie będzie wysyłało sygnały przez około rok.
To pierwszy przypadek wykorzystania technologii akustycznej do badania tego zagrożonego gatunku. Może ona pomóc w ustaleniu tajemnic migracji i zachowania płaszczek dzięki nowej akustycznej sieci odbiorników, którą FISHBIO i Young Eco Ambassadors pomogli niedawno zainstalować w kambodżańskim Mekongu. Maja one pomóc w ustaleniu szlaków migracji wielkich ryb do siedlisk na równinach zalewowych, głębokich basenach czy zatopionych lasach. W warunkach coraz większej ingerencji człowieka w ekosystem Mekongu oraz zmian klimatycznych naukowcy uznali za niezbędne w celu utworzenia pod powierzchnią rzeki „wodnej autostrady” , umożliwiającej rybom swobodną migrację.
„Fakt, że ryby nadal mogą być tak duże, jest obiecującym znakiem dla rzeki Mekong” – powiedział Zeb Hogan, lider Wonders of the Mekong, cytowany przez dziennik „Washington Post”.
Miejscowi mieszkańcy nadali płaszczce imię „Boramy” (księżyc w pełni) zarówno ze względu na jej okrągły kształt jak i na fakt, że w chwili uwolnienia ryby na horyzoncie świecił księżyc. Jak podaje dziennik „Washington Post” rybak, który złapał rekordową płaszczkę, otrzymał rekompensatę za złowioną rybę po kursie rynkowym. W tym przypadku było to około 600 dolarów.
Poprzedni rekord ryby słodkowodnej to 293 kilogramy (646 funtów) gigantycznego suma z Mekongu, odkrytego w Tajlandii w 2005 roku.
(raj)
Fot. Wonders of the Mekong
Źródło: Mekong Fish Network , Wonders of the Mekong, Washington Post

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).