Blog

„Boramy” – największa słodkowodna ryba świata
Ważąca 300 kilogramów, mierząca cztery metry od czubka pyska do końca ogona płaszczka słodkowodna ( Urogymnus polylepis ) jest największą rybą słodkowodną jaką kiedykolwiek zarejestrowano. Olbrzyma złowiono 14 czerwca br. w rzece Mekong, w w północno-wschodniej prowincji Stung Treng Kambodży. Na brzeg wyciągało ją 12 ludzi.
To czwarta wielka płaszczka, złowiona w Mekongu w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku i opisana w ramach programu naukowego, realizowanego przez naukowców z organizacji Wonders of the Mekong. Współpracując z lokalnymi społecznościami zorganizowali wzdłuż Mekongu sieć lokalnych rybaków, którzy powiadamiają ich o wszystkich złowionych gigantycznych rybach tego gatunku. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku schwytano w sumie trzy takie ryby, a zespoły Wonders of the Mekong udały się na miejsca połowów, aby zmierzyć wagę i rozmiar każdej płaszczki przed ponownym wypuszczeniem rzeki.
Pracownik Wonders of the Mekong wykonał małe nacięcie chirurgiczne u podstawy ogona ryby i zainstlował w jej ciele mały znacznik akustyczny. Po zszyciu miejsca operacji i oczyszczeniu go środkiem dezynfekującym ryba została wypuszczona do rzeki. Urządzenie będzie emitowało sygnał dźwiękowy, który będzie odebrany i nagrany przez odbiorniki umieszczone w pobliżu miejsca uwolnienia. Migracja płaszczki wzdłuż rzeki będzie rejestrowana przez inne odbiorniki rozmieszczone w zlewni Mekongu. Urządzenie będzie wysyłało sygnały przez około rok.
To pierwszy przypadek wykorzystania technologii akustycznej do badania tego zagrożonego gatunku. Może ona pomóc w ustaleniu tajemnic migracji i zachowania płaszczek dzięki nowej akustycznej sieci odbiorników, którą FISHBIO i Young Eco Ambassadors pomogli niedawno zainstalować w kambodżańskim Mekongu. Maja one pomóc w ustaleniu szlaków migracji wielkich ryb do siedlisk na równinach zalewowych, głębokich basenach czy zatopionych lasach. W warunkach coraz większej ingerencji człowieka w ekosystem Mekongu oraz zmian klimatycznych naukowcy uznali za niezbędne w celu utworzenia pod powierzchnią rzeki „wodnej autostrady” , umożliwiającej rybom swobodną migrację.
„Fakt, że ryby nadal mogą być tak duże, jest obiecującym znakiem dla rzeki Mekong” – powiedział Zeb Hogan, lider Wonders of the Mekong, cytowany przez dziennik „Washington Post”.
Miejscowi mieszkańcy nadali płaszczce imię „Boramy” (księżyc w pełni) zarówno ze względu na jej okrągły kształt jak i na fakt, że w chwili uwolnienia ryby na horyzoncie świecił księżyc. Jak podaje dziennik „Washington Post” rybak, który złapał rekordową płaszczkę, otrzymał rekompensatę za złowioną rybę po kursie rynkowym. W tym przypadku było to około 600 dolarów.
Poprzedni rekord ryby słodkowodnej to 293 kilogramy (646 funtów) gigantycznego suma z Mekongu, odkrytego w Tajlandii w 2005 roku.
(raj)
Fot. Wonders of the Mekong
Źródło: Mekong Fish Network , Wonders of the Mekong, Washington Post

146 teragramów wody wyrzuconych do atmosfery
Instrumenty pracujące na satelicie Aura NASA wykryły olbrzymią ilość pary wodnej, wyrzuconej 15 stycznia 2022 roku podczas podwodnej erupcji wulkanu Hunga Tonga. W stratosferę Ziemi dostał się ogromny pióropusz pary wodnej, wystarczającej do wypełnienia ponad 58 000 basenów olimpijskich. Naukowcy NASA twierdzą, że ilość ta może tymcz...

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...

Autonomiczny system dronów ratuje życie na morzu
Zespół z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowuje w pełni autonomiczny system dronów, który może zwiększyć wydajność i szybkość reakcji w operacjach ratowniczych na morzu.