Aktualności

Centrum Nauki w Szczecinie – rusza proces inwestycyjny
Zabezpieczyliśmy środki, podpisaliśmy umowę z projektantem, zacieśniamy współpracę z uczelniami – mówi marszałek Olgierd Geblewicz o pracach nad Centrum Nauki w Szczecinie.
Marszałek oraz rektorzy sześciu zachodniopomorskich uczelni podpisali list intencyjny o współpracy. Tuż przed konferencją podpisana została także umowa na wykonanie dokumentacji projektowej CN wraz z pozwoleniem na budowę.
Centrum Nauki będzie multimedialną placówką naukowo–edukacyjną poświęconą m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Będzie wyposażona
w wystawę stałą, zawierającą interaktywne elementy nauki i techniki. Ich zadaniem będzie rozbudzanie ciekawości, inspirowanie do aktywnego poszukiwania
i odkrywania odpowiedzi. Zwiedzający będą mogli samodzielnie przeprowadzać eksperymenty oraz aktywnie w nich uczestniczyć.
– To bardzo ważny dzień dla wielu środowisk w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Po wielu latach,
w czasie których idea muzeum morskiego mocno ewoluowała w kierunku centrum nauki, dziś przystępujemy do działania. – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.
Marszałek podkreślił, że budowa Centrum Nauki będzie odpowiedzią na aspiracje środowisk tworzących morski Szczecin i hołdem dla ludzi, którzy tworzyli fundamenty marynistyki w naszym regionie. Będzie też miejscem, które zainteresuje młodych ludzi tematyką morza i naukami ścisłymi – Badania wykazują, że istnienie takich centrów naukowych wpływa na tworzenie się potencjału innowacyjnego – zauważył marszałek.
Budowa Centrum Nauki zostanie sfinansowana z pomocą Regionalnego Programu Operacyjnego WZ na lata 2014-2020. – Niestety nie udało nam się tego zrobić
w poprzedniej perspektywie, ale zapowiadałem wówczas, że będziemy realizowali tę inwestycję już z nowego rozdania unijnych funduszy. Uwarunkowania zmusiły nas, abyśmy odwrócili myślenie – stąd idea, by było to centrum nauki, którego główną ideą będzie morskość. Zabezpieczyliśmy z RPO WZ i budżetu województwa 16,5 mln euro. Środki te pozwolą na postawienie obiektu i jego wyposażenie. Wciąż jest to projekt niezwykle plastyczny, który nadal będzie kreowany. Trzeba pamiętać, że tworzymy go od zera. Na pewno powołamy radę naukową, która będzie przy nim pracowała – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.
CN w Szczecinie będzie też miejscem współpracy naukowców, których wkład będzie niezwykle ważny dla ostatecznego kształtu. Podczas piątkowego spotkania podpisany został list intencyjny pomiędzy Województwem Zachodniopomorskim, uczelniami naszego regionu oraz Muzeum Narodowym w Szczecinie. Dokument formalizuje współpracę, której celem jest wypracowanie takiego kształtu Centrum Nauki, aby prezentowało najnowsze osiągnięcia naukowe zachodniopomorskich uczelni. List podpisali rektorowie sześciu szkół wyższych z Pomorza Zachodniego: Akademii Morskiej w Szczecinie, Akademii Sztuki, Politechniki Koszalińskiej, Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
– Chętnie pokażemy systemy pozycjonowania, układy napędowe, astonawigację. Sztuką jest zaprezentować w prosty, zrozumiały i ciekawy sposób. Ale postaramy się zrobić to w sposób multimedialny, tak, aby taka tematyka trafiała do młodzieży – mówił rektor Akademii Morskiej
w Szczecinie Wojciech Ślączka.
Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego Edward Włodarczyk podkreślał, że to ważny krok dla integracji środowisk akademickich w naszym regionie – My jako US z pewnością będziemy mieli dużo do zaprezentowania, zwłaszcza z zakresu działalności Wydziału Matematyczno-Fizycznego i Wydziału Nauk o Ziemi. Jesteśmy za tym przedsięwzięciem całym duchem – zaznaczył rektor US.
Centrum Nauki znajdzie swoje miejsce w wielkokubaturowy budynek o powierzchni od ok. 8.000 m2, na której zlokalizowane będą przestrzenie wystawiennicze, laboratoria oraz ogólnoużytkowa przestrzeń socjalna. Tuż przed konferencją prasową doszło do podpisania umowy z projektantem bryły Centrum Nauki, Piotrem Płaskowickim z firmy Płaskowicki & Partnerzy Architekci na wykonanie dokumentacji obiektu.
– Będzie to budynek, który ma być dominantą architektoniczną na Łasztowni, ale ma także otwierać się na Wały Chrobrego. Ma być tłem dla historycznych części miasta, a jednocześnie zachwycać bryłą nawiązującą do statku – mówił Piotr Płaskowicki.
Witold Jabłoński pełnomocnik ds. Centrum Nauki zaprezentował zaplanowany harmonogram prac. – Zakładamy, że ostateczny projekt wykonawczy, budowlany, zostanie przedstawiony do maja 2018 roku. Zakończenie budowy przewidywane jest na rok 2021 – wyliczał W. Jabłoński.
Budowa Morskiego Centrum Nauki to koszt około 70 milionów złotych.

Wielkie Testowanie w MCN!
Zbliża się „Wielkie Testowanie” w Morskim Centrum Nauki. Do akcji zaangażowane zostaną dzieci z okolicznych szkół.

Posiedzenie Komitetu w MCN
W Morskim Centrum Nauki odbyło się posiedzenie Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027.

Sala konferencyjna do wynajęcia
Morskie Centrum Nauki to nie tylko wystawy, eksponaty czy Planetarium. Goście będą mogli także wynająć naszą salę konferencyjną.

Światowy Dzień Wody
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, podczas którego zwiększamy świadomość ludzi odnośnie największego skarbu na naszej planecie.

MCN ikoną architektury w Szczecinie?
Do takiego wniosku doszedł Leszek Herman, znany szczeciński pisarz i architekt. Dlaczego tak uważa?

Pracuj w MCN
Poszukujemy osoby na stanowisko managera w sklepiku Morskiego Centrum Nauki. Lubisz kontakt z ludźmi i nie boisz się podejmować decyzji❓ Jesteś wielozadaniowy ❓ Nie boisz się nowych wyzwań ❓ Jeśli tak, ta oferta jest dla Ciebie ❗️