Blog

Coraz więcej wodoru w napędach statków
Jacht napędzany wodorem zaprezentowany został podczas Monaco Yacht Show 2021 przez firmę Gaussin – francuskiego producenta specjalistycznych pojazdów wyposażonych w napęd wodorowy, w tym ciężarówek, ciągników i platform terminalowych (w styczniu 2021 Gaussin zapowiedział start ciężarówki zasilanej wodorem w rajdzie Dakar 2022).
Źródło energii jachtu zapewni zestaw 2 ogniw: elektrycznego i wodorowego. Paliwo wodorowe będzie magazynowane w ciśnieniowych zbiornikach.
Francuski producent zakłada, że całkowicie bezemisyjny i cichy jacht będzie stanowił atrakcyjną ofertę na rynku dóbr luksusowych. Już w 2011 roku, we współpracy z francuską Komisją Energii Atomowej i Alternatywnych Energii (CEA-Liten), Gaussin zaprojektował innowacyjne napędy POWERPACK FULL ELEC (elektryczny) i POWERPACK H2 (zasilany wodorem), pomyślane jako ekologiczna alternatywa dla silników wysokoprężnych. Francuska firma przekonuje, że rozwiązania te są kompaktowe, modułowe i wszechstronne oraz łączą w sobie komponenty wymagane do magazynowania energii, nadzoru i zarządzania ciepłem. POWERPACK – FULL ELEC i H2 mogą być połączone na tej samej łodzi w podwójne źródło i mogą działać jako główne źródło zasilania łodzi, jako źródło zasilania łodzi hybrydowej ale też zasilania łodzi z brzegu, dostarczając prąd w trakcie postoju w porcie, co umożliwia wyeliminowanie generatorów napędzanych olejem napędowym.
Projekt Gaussin to kolejna próba wykorzystania wodoru w gospodarce morskiej. Jak już informowaliśmy innowacyjny napęd w norweskim promie MF Hydra umożliwił producentowi uzyskanie prestiżowego tytułu Statku Roku, przyznawanego przez norweski magazyn branżowy Skipsrevyen.
prom na wodór Norled MF Hydra ogniwa paliwowe
Wodór do napędu statku będzie również wykorzystany w nowym promie DFDS, który od 2027 roku ma kursować pomiędzy Kopenhagą i Oslo. Moc ogniwa PEM wyniesie 23 MW, a pojemność zbiorników na wodór – 44 tony paliwa wodorowego.
H2 napędzi statek badawczy „Scripps Institution Of Oceanography” w Kalifornii. Jeden z tamtejszych instytutów badawczych, zajmujących się badaniami wybrzeża Pacyfiku, otrzymał 35 mln USD od stanu Kalifornia na budowę nowego statku z ogniwami paliwowymi nowego typu. Napęd wodorowy będzie głównym źródłem mocy, awaryjnie będą także zamontowane silniki diesla. Nowy statek ma wejść do służby w 2024 roku.
statek badawczy na wodór Kalifornia Scripps Institution Of Oceanography
Ogniwo nowego typu napędzi również Zulu – pierwszy bezemisyjny, napędzany wodorem statek towarowy eksploatowany na Sekwanie. Francuska firma transportowa Blue Line Logistics przygotowała koncept jednostki przeznaczonej do obsługi dostaw towarów w Paryżu. Oprócz redukcji emisji CO2 dostawy drogą wodną zmniejszą uciążliwość transportu drogowego w stolicy Francji.
statek na wodór ogniwo paliwowe Zulu Francja
Koncern Wartsila zaprezentował koncepcję statku SOV hydrogen ready, mającego obsługiwać morskie farmy wiatrowe. Napęd wodorowy dla statku SOV to długofalowa wizja właścicieli farm morskich – prąd generowany na morzu przez wielkie wiatraki ma służyć do produkcji zielonego wodoru, który po skropleniu lub sprężeniu z powodzeniem będzie mógł napędzać statki do obsługi tych samych wiatraków.
(raj)

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).