Blog

Coraz więcej wodoru w napędach statków
Jacht napędzany wodorem zaprezentowany został podczas Monaco Yacht Show 2021 przez firmę Gaussin – francuskiego producenta specjalistycznych pojazdów wyposażonych w napęd wodorowy, w tym ciężarówek, ciągników i platform terminalowych (w styczniu 2021 Gaussin zapowiedział start ciężarówki zasilanej wodorem w rajdzie Dakar 2022).
Źródło energii jachtu zapewni zestaw 2 ogniw: elektrycznego i wodorowego. Paliwo wodorowe będzie magazynowane w ciśnieniowych zbiornikach.
Francuski producent zakłada, że całkowicie bezemisyjny i cichy jacht będzie stanowił atrakcyjną ofertę na rynku dóbr luksusowych. Już w 2011 roku, we współpracy z francuską Komisją Energii Atomowej i Alternatywnych Energii (CEA-Liten), Gaussin zaprojektował innowacyjne napędy POWERPACK FULL ELEC (elektryczny) i POWERPACK H2 (zasilany wodorem), pomyślane jako ekologiczna alternatywa dla silników wysokoprężnych. Francuska firma przekonuje, że rozwiązania te są kompaktowe, modułowe i wszechstronne oraz łączą w sobie komponenty wymagane do magazynowania energii, nadzoru i zarządzania ciepłem. POWERPACK – FULL ELEC i H2 mogą być połączone na tej samej łodzi w podwójne źródło i mogą działać jako główne źródło zasilania łodzi, jako źródło zasilania łodzi hybrydowej ale też zasilania łodzi z brzegu, dostarczając prąd w trakcie postoju w porcie, co umożliwia wyeliminowanie generatorów napędzanych olejem napędowym.
Projekt Gaussin to kolejna próba wykorzystania wodoru w gospodarce morskiej. Jak już informowaliśmy innowacyjny napęd w norweskim promie MF Hydra umożliwił producentowi uzyskanie prestiżowego tytułu Statku Roku, przyznawanego przez norweski magazyn branżowy Skipsrevyen.
prom na wodór Norled MF Hydra ogniwa paliwowe
Wodór do napędu statku będzie również wykorzystany w nowym promie DFDS, który od 2027 roku ma kursować pomiędzy Kopenhagą i Oslo. Moc ogniwa PEM wyniesie 23 MW, a pojemność zbiorników na wodór – 44 tony paliwa wodorowego.
H2 napędzi statek badawczy „Scripps Institution Of Oceanography” w Kalifornii. Jeden z tamtejszych instytutów badawczych, zajmujących się badaniami wybrzeża Pacyfiku, otrzymał 35 mln USD od stanu Kalifornia na budowę nowego statku z ogniwami paliwowymi nowego typu. Napęd wodorowy będzie głównym źródłem mocy, awaryjnie będą także zamontowane silniki diesla. Nowy statek ma wejść do służby w 2024 roku.
statek badawczy na wodór Kalifornia Scripps Institution Of Oceanography
Ogniwo nowego typu napędzi również Zulu – pierwszy bezemisyjny, napędzany wodorem statek towarowy eksploatowany na Sekwanie. Francuska firma transportowa Blue Line Logistics przygotowała koncept jednostki przeznaczonej do obsługi dostaw towarów w Paryżu. Oprócz redukcji emisji CO2 dostawy drogą wodną zmniejszą uciążliwość transportu drogowego w stolicy Francji.
statek na wodór ogniwo paliwowe Zulu Francja
Koncern Wartsila zaprezentował koncepcję statku SOV hydrogen ready, mającego obsługiwać morskie farmy wiatrowe. Napęd wodorowy dla statku SOV to długofalowa wizja właścicieli farm morskich – prąd generowany na morzu przez wielkie wiatraki ma służyć do produkcji zielonego wodoru, który po skropleniu lub sprężeniu z powodzeniem będzie mógł napędzać statki do obsługi tych samych wiatraków.
(raj)

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...

Autonomiczny system dronów ratuje życie na morzu
Zespół z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowuje w pełni autonomiczny system dronów, który może zwiększyć wydajność i szybkość reakcji w operacjach ratowniczych na morzu.

Zapłacić jednym spojrzeniem
Nie, to nie jest fragment scenariusza filmu „Matrix”. We Wrocławiu uregulować rachunek można korzystając z PayEye – pierwszego na świecie komercyjnego, kompletnego systemu płatniczego, opierającego się na akceptacji płatności poprzez identyfikację użytkownika z wykorzystaniem biometrii tęczówki oka i twarzy. Pierwsz...