Blog

COVID-19 – światowa technologia dla Afryki
Mobilne fabryki szczepionek firmy BioNTech mają pomóc Afryce w walce z Covid-19, a później z innymi chorobami zakaźnymi. Pomysł jest bardzo prosty – zamiast transportowania gotowych szczepionek ich produkcja zostanie przeniesiona tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – bezpośrednio na Czarny Kontynent.
Niemiecka firma BioNTech, która wraz z firmą Pfizer opracowała pierwszą szczepionkę mRNA przeciwko koronawirusowi, opracowała koncepcję mobilnych jednostek produkcyjnych szczepionek, umieszczonych w kontenerach transportowych.
Na „BioNTainer” – taką nazwę nadano temu projektowi – składać się ma dwanaście kontenerów ((2,6m x 2,4m x 12m każdy), tworzące mobilne laboratorium podzielone na dwa moduły, z których jeden służy do produkcji mRNA, a drugi do surowicy szczepionkowej. Napełnianie fiolek przeprowadzają lokalni partnerzy farmaceutyczni.
Każdy BioNTainer to sterylne pomieszczenie, które BioNTech wyposaży w najnowocześniejsze rozwiązania produkcyjne. Dwa moduły będą miały powierzchnię 800 mkw, ich szacunkowa zdolność produkcyjną wyniesie do 50 milionów dawek szczepionki Pfizer-BioNTech COVID-19 rocznie. Moce produkcyjne będą sukcesywnie zwiększane poprzez dodawanie kolejnych linii produkcyjnych i miejsc do sieci produkcyjnej na kontynencie, docelowo osiągając wielkość kilkuset milionów dawek szczepionek mRNA.
Pierwsze kompleksy firma zamierza wysłać do Rwandy, Senegalu i prawdopodobnie RPA. Proces ten ma być koordynowany wspólnie z Unią Afrykańską (UA). Jak ogłoszono budowa pierwszej fabryki szczepionek w kontenerach ma się rozpocząć w połowie 2022 roku . BioNTech będzie odpowiedzialny za dostawę i instalację modułów, a lokalne organizacje, władze i rządy zapewnią niezbędną infrastrukturę. Produkcja pierwszego BioNTainera ma rozpocząć się około 12 miesięcy po dostarczeniu modułów do ostatecznej lokalizacji w Afryce. Szczepionki produkowane w tych zakładach będą przeznaczone nie tylko do użytku krajowego – będą mogły być eksportowane do innych państw członkowskich Unii Afrykańskiej po cenie nienastawionej na zysk.
Najnowocześniejsze obiekty, takie jak ten, będą ratować życie i zmienić zasady gry w Afryce i mogą doprowadzić do wyprodukowania milionów najnowocześniejszych szczepionek dla Afrykanów przez Afrykanów w Afryce” – powiedział dr Matshidiso Moeti ze Światowej Organizacji Zdrowia Dyrektor Regionalny na Afrykę . „Ma to również kluczowe znaczenie dla transferu wiedzy i know-how, tworzenia nowych miejsc pracy i umiejętności, a ostatecznie wzmocnienia bezpieczeństwa zdrowotnego Afryki. WHO jest gotowa do współpracy z krajami w celu zwiększenia ich zaangażowania w produkcję szczepionek”.
Pełnego poparcia temu projektowi udzieliła Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „Szczepionki mRNA wyprodukowane w Afryce, dla Afryki, przy użyciu światowej klasy technologii. Ta inicjatywa jest prawdziwym pionierem w naszej globalnej walce z pandemią” – powiedziała von der Leyen, cytowana w komunikacie prasowym.
Afryka jest najsłabiej szczepionym kontynentem na Ziemi. Ponad rok po podaniu pierwszych szczepionek na koronawirusa i dwa lata od wybuchu pandemii, w pełni zaszczepiono niespełna 12% mieszkańców tego kontynentu.
Kompleksy BioNTainer będą w przyszłości zdolne do produkcji leków przeciwdziałających innym gnębiącym Afrykę chorobom, na czele z malarią i gruźlica.
Założycielami BioNTech są Uğur Şahina i Özlem Türeci – małżeństwo tureckich naukowców wychowanych w Niemczech.
(raj)
Źródło: BioNTech

146 teragramów wody wyrzuconych do atmosfery
Instrumenty pracujące na satelicie Aura NASA wykryły olbrzymią ilość pary wodnej, wyrzuconej 15 stycznia 2022 roku podczas podwodnej erupcji wulkanu Hunga Tonga. W stratosferę Ziemi dostał się ogromny pióropusz pary wodnej, wystarczającej do wypełnienia ponad 58 000 basenów olimpijskich. Naukowcy NASA twierdzą, że ilość ta może tymcz...

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...

Autonomiczny system dronów ratuje życie na morzu
Zespół z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowuje w pełni autonomiczny system dronów, który może zwiększyć wydajność i szybkość reakcji w operacjach ratowniczych na morzu.