Blog

COVID-19 – światowa technologia dla Afryki
Mobilne fabryki szczepionek firmy BioNTech mają pomóc Afryce w walce z Covid-19, a później z innymi chorobami zakaźnymi. Pomysł jest bardzo prosty – zamiast transportowania gotowych szczepionek ich produkcja zostanie przeniesiona tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – bezpośrednio na Czarny Kontynent.
Niemiecka firma BioNTech, która wraz z firmą Pfizer opracowała pierwszą szczepionkę mRNA przeciwko koronawirusowi, opracowała koncepcję mobilnych jednostek produkcyjnych szczepionek, umieszczonych w kontenerach transportowych.
Na „BioNTainer” – taką nazwę nadano temu projektowi – składać się ma dwanaście kontenerów ((2,6m x 2,4m x 12m każdy), tworzące mobilne laboratorium podzielone na dwa moduły, z których jeden służy do produkcji mRNA, a drugi do surowicy szczepionkowej. Napełnianie fiolek przeprowadzają lokalni partnerzy farmaceutyczni.
Każdy BioNTainer to sterylne pomieszczenie, które BioNTech wyposaży w najnowocześniejsze rozwiązania produkcyjne. Dwa moduły będą miały powierzchnię 800 mkw, ich szacunkowa zdolność produkcyjną wyniesie do 50 milionów dawek szczepionki Pfizer-BioNTech COVID-19 rocznie. Moce produkcyjne będą sukcesywnie zwiększane poprzez dodawanie kolejnych linii produkcyjnych i miejsc do sieci produkcyjnej na kontynencie, docelowo osiągając wielkość kilkuset milionów dawek szczepionek mRNA.
Pierwsze kompleksy firma zamierza wysłać do Rwandy, Senegalu i prawdopodobnie RPA. Proces ten ma być koordynowany wspólnie z Unią Afrykańską (UA). Jak ogłoszono budowa pierwszej fabryki szczepionek w kontenerach ma się rozpocząć w połowie 2022 roku . BioNTech będzie odpowiedzialny za dostawę i instalację modułów, a lokalne organizacje, władze i rządy zapewnią niezbędną infrastrukturę. Produkcja pierwszego BioNTainera ma rozpocząć się około 12 miesięcy po dostarczeniu modułów do ostatecznej lokalizacji w Afryce. Szczepionki produkowane w tych zakładach będą przeznaczone nie tylko do użytku krajowego – będą mogły być eksportowane do innych państw członkowskich Unii Afrykańskiej po cenie nienastawionej na zysk.
Najnowocześniejsze obiekty, takie jak ten, będą ratować życie i zmienić zasady gry w Afryce i mogą doprowadzić do wyprodukowania milionów najnowocześniejszych szczepionek dla Afrykanów przez Afrykanów w Afryce” – powiedział dr Matshidiso Moeti ze Światowej Organizacji Zdrowia Dyrektor Regionalny na Afrykę . „Ma to również kluczowe znaczenie dla transferu wiedzy i know-how, tworzenia nowych miejsc pracy i umiejętności, a ostatecznie wzmocnienia bezpieczeństwa zdrowotnego Afryki. WHO jest gotowa do współpracy z krajami w celu zwiększenia ich zaangażowania w produkcję szczepionek”.
Pełnego poparcia temu projektowi udzieliła Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. „Szczepionki mRNA wyprodukowane w Afryce, dla Afryki, przy użyciu światowej klasy technologii. Ta inicjatywa jest prawdziwym pionierem w naszej globalnej walce z pandemią” – powiedziała von der Leyen, cytowana w komunikacie prasowym.
Afryka jest najsłabiej szczepionym kontynentem na Ziemi. Ponad rok po podaniu pierwszych szczepionek na koronawirusa i dwa lata od wybuchu pandemii, w pełni zaszczepiono niespełna 12% mieszkańców tego kontynentu.
Kompleksy BioNTainer będą w przyszłości zdolne do produkcji leków przeciwdziałających innym gnębiącym Afrykę chorobom, na czele z malarią i gruźlica.
Założycielami BioNTech są Uğur Şahina i Özlem Türeci – małżeństwo tureckich naukowców wychowanych w Niemczech.
(raj)
Źródło: BioNTech

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).