Blog

Czwarta kometa astronoma z Lublina
W nocy 25 stycznia br. pochodzący z Polski astronom dr Kacper Wierzchoś odkrył kometę okresową, okrążającą Słońce co 12,8 roku. Oznaczono ją symbolem P/2022 B1. To już czwarta kometa wykryta przez urodzonego w Lublinie (1988) naukowca.
Jego pierwsza kometa to C/2020 H3 (Wierzchoś), odkryta w kwietniu 2020 r. We wrześniu 2021 r. natrafił na P/2021 R4 (Wierzchoś) – kometę okresową, którą zobaczymy ponownie w 2034 r. Trzecią P/2021 U1 (Wierzchoś) zaobserwował, gdy mijała Słońce w odległości 360 mln km. Powróci do Układu Słonecznego po ok. ćwierćwieczu.
15 lutego 2020 roku Kacper Wierzchoś wraz z Theodorem Pruynem odkrył asteroidę 2020 CD3, będącą tymczasowym satelitą Ziemi. „Wpadła w sidła grawitacyjne naszej planety i trzy lata kręciła się wokół niej. Nazwano ją „małym księżycem”, gdyż podobnie jak Srebrny Glob był naturalnym obiektem na orbicie Ziemi, również krążącym wokół niej, choć w sposób bardziej chaotyczny. Nie miała żadnego wpływu na Ziemię, gdyż była zbyt mała, miała wielkość … słonia” – informował wówczas portal „Nauka w Polsce”.
Kacper Wierzchoś urodził się w Lublinie. Studiował fizykę na Uniwersytecie Complutense w Madrycie, doktorat na temat komet obronił w 2020 roku na South Florida University w Stanach Zjednoczonych. Pracuje w Obserwatorium Mount Lemmon niedaleko Tuscon w Arizonie, przy realizacji programu badawczego Catalina Sky Survey. Jego zadaniem jest m.in. wypatrywanie bliskich ziemi asteroid (NEO – Near Earth Objects), mogących stanowić potencjalne zagrożenie dla naszej planety. Szukając ich trafia niekiedy na komety, które – jak sam mówi – są jego pasją. To część programu obrony planetarnej NASA.
(raj)
Źródła: kopalniawiedzy.pl, Dziennik Wschodni, Nauka w Polsce, Facebook i Twitter Kacpra Wierzchosia.

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).