Blog

Czy na Marsie wyrośnie las?
Dwoje młodych doktorantów z Olsztyna pracuje nad specjalnym nawozem, który ma umożliwić uprawę i rozwój roślinności na Marsie a także w tych miejscach na Ziemi, w których dzisiaj jest to niemożliwe. Prace badawcze mają się zakończyć w 2023 roku.
Izabela Świca ze Szkoły Doktorskiej UWM i Hubert Kowalski – doktorant z Katedry Inżynierii Środowiska na Wydziale Geoinżynierii – zajmują się wytworzeniem specjalnego nawozu z biomasy glonowo-grzybowej, mającego doskonałe właściwości rekultywujące glebę, także tę o specyficznych właściwościach, jak regolit marsjański. Powstały nawóz umożliwi użyźnianie gleby i rozwój zieleni na Czerwonej Planecie.
– Badamy współpracę i wzajemne zależności rozwoju między glonami a grzybami w warunkach niemal samowystarczalnych. Grzyby, rozkładając namnażającą się biomasę mikroglonów, wydzielają niezbędny do rozwoju glonów dwutlenek węgla. Glony zaś, w procesie fotosyntezy, wytwarzają tlen dla grzybów. W ten sposób powstaje nawóz, który użyźnia glebę – wyjaśnia Hubert Kowalski.
W Kapsule Nowego Życia stworzyli warunki niezbędne do powstania małego ekosystemu. To jedyne na świecie specjalistyczne urządzenie, umożliwiające wytworzenie specyficznych warunków, w których obserwowany jest rozwój biomasy glonowo-grzybowej. Powstało w ramach Studenckiego Grantu Rektora – specjalnego programu wspierania projektów naukowych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Naukowcy z Olsztyna chcą je opatentować..
Badanie prowadzone są na specjalnym materiale, symulancie marsjańskiej gleby.
– Pochodzi z Hawajów. Na podstawie zgromadzonych danych pozyskanych z dotychczasowej eksploracji Czerwonej Planety, amerykanie stworzyli kopię skały pokrywającej Marsa o identycznych właściwościach. Badając wytworzony nawóz, w Kapsule Nowego Życia eksperymentujemy na próbkach właśnie tego symulantu – mówi Izabela Świca.
– cPomogą także walczyć z głodem na wyjałowionych terenach pustynnych – zachwala prace swoich naukowców Uniwersytet Warmińsko – Mazurski na swojej stronie internetowej.
BBadania olsztyńskich doktorantów mogą pomóc na Ziemi w odtworzeniu żyzności gleb na terenach zdegradowanych lub na obszarach pustynnych. – Nasze badania umożliwią uprawę i rozwój roślinności w miejscach, na których dzisiaj nie da się tego robić. W obliczu zwiększającej się liczby ludności na świecie i ciągle nierozwiązanego problemu głodu, organiczny nawóz użyźniający glebę niesie nadzieję na poprawę warunków życia dla milionów ludzi – mówi Izabela Świca.
Przypomnijmy, że w słynnym wywiadzie, udzielonym wąskiemu (5 tys. osób) gronu odbiorców za pomocą nowej aplikacji Clubhouse, Elon Musk – najbogatszy człowiek świata, twórca Space X i Tesli – zapowiedział pierwsze lądowanie człowieka na Marsie już w 2026 roku. Jest przekonany, że po dokonaniu skoku technologicznego czas podróży na Czerwoną Planetę można skrócić z pół roku – jak to ma miejsce obecnie – do około miesiąca. Jego zdaniem Mars może w przyszłości stać się samowystarczalną cywilizacją.
(raj).
Źródło: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...

Autonomiczny system dronów ratuje życie na morzu
Zespół z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowuje w pełni autonomiczny system dronów, który może zwiększyć wydajność i szybkość reakcji w operacjach ratowniczych na morzu.

Zapłacić jednym spojrzeniem
Nie, to nie jest fragment scenariusza filmu „Matrix”. We Wrocławiu uregulować rachunek można korzystając z PayEye – pierwszego na świecie komercyjnego, kompletnego systemu płatniczego, opierającego się na akceptacji płatności poprzez identyfikację użytkownika z wykorzystaniem biometrii tęczówki oka i twarzy. Pierwsz...