Blog

Czy na Marsie wyrośnie las?
Dwoje młodych doktorantów z Olsztyna pracuje nad specjalnym nawozem, który ma umożliwić uprawę i rozwój roślinności na Marsie a także w tych miejscach na Ziemi, w których dzisiaj jest to niemożliwe. Prace badawcze mają się zakończyć w 2023 roku.
Izabela Świca ze Szkoły Doktorskiej UWM i Hubert Kowalski – doktorant z Katedry Inżynierii Środowiska na Wydziale Geoinżynierii – zajmują się wytworzeniem specjalnego nawozu z biomasy glonowo-grzybowej, mającego doskonałe właściwości rekultywujące glebę, także tę o specyficznych właściwościach, jak regolit marsjański. Powstały nawóz umożliwi użyźnianie gleby i rozwój zieleni na Czerwonej Planecie.
– Badamy współpracę i wzajemne zależności rozwoju między glonami a grzybami w warunkach niemal samowystarczalnych. Grzyby, rozkładając namnażającą się biomasę mikroglonów, wydzielają niezbędny do rozwoju glonów dwutlenek węgla. Glony zaś, w procesie fotosyntezy, wytwarzają tlen dla grzybów. W ten sposób powstaje nawóz, który użyźnia glebę – wyjaśnia Hubert Kowalski.
W Kapsule Nowego Życia stworzyli warunki niezbędne do powstania małego ekosystemu. To jedyne na świecie specjalistyczne urządzenie, umożliwiające wytworzenie specyficznych warunków, w których obserwowany jest rozwój biomasy glonowo-grzybowej. Powstało w ramach Studenckiego Grantu Rektora – specjalnego programu wspierania projektów naukowych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Naukowcy z Olsztyna chcą je opatentować..
Badanie prowadzone są na specjalnym materiale, symulancie marsjańskiej gleby.
– Pochodzi z Hawajów. Na podstawie zgromadzonych danych pozyskanych z dotychczasowej eksploracji Czerwonej Planety, amerykanie stworzyli kopię skały pokrywającej Marsa o identycznych właściwościach. Badając wytworzony nawóz, w Kapsule Nowego Życia eksperymentujemy na próbkach właśnie tego symulantu – mówi Izabela Świca.
– cPomogą także walczyć z głodem na wyjałowionych terenach pustynnych – zachwala prace swoich naukowców Uniwersytet Warmińsko – Mazurski na swojej stronie internetowej.
BBadania olsztyńskich doktorantów mogą pomóc na Ziemi w odtworzeniu żyzności gleb na terenach zdegradowanych lub na obszarach pustynnych. – Nasze badania umożliwią uprawę i rozwój roślinności w miejscach, na których dzisiaj nie da się tego robić. W obliczu zwiększającej się liczby ludności na świecie i ciągle nierozwiązanego problemu głodu, organiczny nawóz użyźniający glebę niesie nadzieję na poprawę warunków życia dla milionów ludzi – mówi Izabela Świca.
Przypomnijmy, że w słynnym wywiadzie, udzielonym wąskiemu (5 tys. osób) gronu odbiorców za pomocą nowej aplikacji Clubhouse, Elon Musk – najbogatszy człowiek świata, twórca Space X i Tesli – zapowiedział pierwsze lądowanie człowieka na Marsie już w 2026 roku. Jest przekonany, że po dokonaniu skoku technologicznego czas podróży na Czerwoną Planetę można skrócić z pół roku – jak to ma miejsce obecnie – do około miesiąca. Jego zdaniem Mars może w przyszłości stać się samowystarczalną cywilizacją.
(raj).
Źródło: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).