Blog

Delfiny tworzą boysbandy!
To nie żart. Naukowcy z Uniwersytetu Bristolskiego oraz Uniwersytetu Australii Zachodniej udowodnili, że delfiny dla zdobycia partnerek łączą się w grupy, aby wspólnie „śpiewać i tańczyć”, wykonywać synchroniczne skoki i zakręty pod wodą i w powietrzu aby zwiększyć wspólnymi występami powodzenie u samic.
Wnioski te są wynikiem obserwacji grupy tych ssaków występujących w Zatoce Rekina w zachodniej Australii, gdzie udało się zaobserwować aż 172 przypadki jednoczesnego poruszania się i wydawania dźwięków przez delfiny.
Wyniki badań opublikowano w kwietniu 2020 roku w “Proceedings of the Royal Society B” – czasopiśmie publikującym „sztandarowe” osiągnięcia nauk biologicznych, wydawanym od wiosny 1832 roku przez The Royal Society z Londynu – najstarsze, nieprzerwanie istniejące towarzystwo naukowe świata. Sprawa jest więc poważna.
„Działania synchroniczne są cechami charakterystycznymi wielu społeczności zwierzęcych, od pulsujących błysków świetlików po marsze wojskowe u ludzi” – czytamy we wstępie raportu. O ile jednak u ludzi pełnią one funkcję kooperacyjną, promującą wspólny wysiłek i zwiększającą szanse na sukces wspólnie podejmowanej pracy, to delfiny butlonose tworzą długotrwałe, wielopoziomowe sojusze oparte na współpracy, w ramach których angażują się w skoordynowane wysiłki, aby „zdobyć” pojedyncze samice w okresie rui. Wcześniejsze badania ujawniły synchronizację motoryczną w budowaniu sojuszu delfinów.
Cytowana praca dowodzi, że „delfiny angażują się również w koordynację akustyczną, dzięki której samce będą aktywnie dopasowywać tempo i, w niektórych przypadkach, synchronizować wydawanie dźwięków groźby podczas zmuszania samic. To odkrycie pokazuje, że samce delfinów są zdolne do koordynacji akustycznej w kontekście współpracy, a ponadto sugeruje, że zarówno koordynacja ruchowa, jak i akustyczna są cechami zachowań koalicyjnych, które nie ograniczają się do ludzi”.
Jak podaje czasopismo podstawową jednostką organizacji delfinów jest „sojusz drugiego rzędu”, zwykle składający się z 4–14 osobników męskich. W ramach tych sojuszy drugiego rzędu, pary lub tria sprzymierzonych samców, znane jako „sojusze pierwszego rzędu”, współpracują ze sobą, aby gromadzić pojedyncze samice rui podczas wydarzeń określanych jako „związki”. Wiele sojuszy pierwszego rzędu z tego samego sojuszu drugiego rzędu może uczestniczyć w próbach „kradzieży” samic z konkurencyjnych sojuszy lub bronić się przed takimi próbami.
Te silne związki sojusznicze mogą trwać przez dziesięciolecia i mają kluczowe znaczenie dla sukcesu reprodukcyjnego każdego samca.
Szczegółowe informacje na ten temat zainteresowani mogą znaleźć na stronie The ROyal Society https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rspb.2019.2944
(raj)
Źródła: dobrewiadomosci.net, royalsocietypublishing.org

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).