digital>

MCN ikoną architektury w Szczecinie?
Do takiego wniosku doszedł Leszek Herman, znany szczeciński pisarz i architekt. Dlaczego tak uważa?

Pracuj w MCN
Poszukujemy osoby na stanowisko managera w sklepiku Morskiego Centrum Nauki. Lubisz kontakt z ludźmi i nie boisz się podejmować decyzji❓ Jesteś wielozadaniowy ❓ Nie boisz się nowych wyzwań ❓ Jeśli tak, ta oferta jest dla Ciebie ❗️

Międzynarodowy Dzień Planetariów
12 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Planetariów i z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć Wam trochę Planetarium Morskiego Centrum Nauki.

Kondolencje
W imieniu wszystkich pracowników Morskiego Centrum Nauki składamy najszczersze kondolencje.

Pracuj w MCN
Morskie Centrum Nauki poszukuje osoby na stanowisko kasjera. Jeśli zatem lubisz pracę w miłej atmosferze, w budynku z najlepszym widokiem na Szczecin, to mamy odpowiednie miejsce dla Ciebie.

Iluminację Morskiego Centrum Nauki zobaczyło ponad 2 miliony osób!
W rocznicę agresji na Ukrainę budynek MCN rozświetliła żółto-niebieska iluminacja. Ten gest dostrzeżono również za granicą.

Morskie Centrum Nauki wspiera Światowy Dzień Chorób Rzadkich.
Ostatni dzień lutego obchodzony jest jako Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Z tej okazji we wtorek 28 lutego budynek MCN rozświetli iluminacja w kolorach akcji, która została zapoczątkowana w Trójmieście.

Morskie Centrum Nauki solidarne z Ukrainą.
W rocznicę agresji rosyjskiej na Ukrainę budynek Morskiego Centrum Nauki rozświetlą w piątek barwy flagi ukraińskiej.

Konkurs Morskiego Centrum Nauki z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
550 lat temu urodził się jeden z najsłynniejszych Polaków, astronom, twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego.

Morskie Centrum Nauki partnerem olimpiady geograficznej.
Skąd pochodzi baktrian, juta torebkowa oraz ziemniak? Jaki czynnik ułatwia rozpuszczanie wapieni? W którym z regionów Polski istnieje najmniejsze prawdopodobieństwo trzęsienia ziemi? Czy w Timorze Wschodnim oficjalną walutą jest dolar amerykański? Ile procent produkcji energii elektrycznej w Szwecji pochodzi z energetyki wiatrowej?….

Światełko do nieba z tarasu MCN finałowym akcentem WOŚP w Szczecinie.
Morskie Centrum Nauki, jak co roku, włączyło się w koncert Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Morskie Centrum Nauki wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy .
Jak co roku MCN włączyło się w granie WOŚP. Tym razem na Orkiestrową licytację przeznaczyliśmy niecodzienne zaproszenie do naszego Planetarium.

Spacer po Planetarium Morskiego Centrum Nauki.
Kolejny etap realizacji inwestycji na Łasztowni zakończony. Planetarium MCN zaprezentowało swoje możliwości przedstawicielom firm zaangażowanym w budowę MCN i jego wyposażanie, Radzie Programowej MCN oraz dziennikarzom.

Najnowsza książka kapitana Wojciecha Jacobsona w Książnicy Pomorskiej.
Morskie Centrum Nauki zaprasza na spotkanie poświęcone najnowszej książce kapitana Wojciecha Jacobsona. „Od równika do bieguna, czyli „Marią” do Hawru… i dalej” to opowieść o wyjątkowej wyprawie przez Przejście Północno – Zachodnie z Pacyfiku na Atlantyk.

Jacht pod sufitem w MCN.
Morskie Centrum Nauki połączyło morze i kosmos. Pod sufitem MCN, w pobliżu planetarium, zawisł jacht Hanse 311, a właściwie jego połówka.

Pierwsze spotkanie nowej Rady Programowej MCN .
W Morskim Centrum Nauki po raz pierwszy zebrała się Rada Programowa II kadencji powołana na wniosek dyrektora MCN Witolda Jabłońskiego przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego.

Morskie Centrum Nauki gospodarzem konferencji naukowej SPiN.
Dyrektor MCN Witold Jabłoński podczas najważniejszego spotkania branżowego SPiN, odbywającego się w tym roku w Łodzi, zaprezentował nasze Centrum i zaprosił uczestników do Szczecina. Decyzją zarządu Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN przyszłoroczna konferencja wszystkich ośrodków nauki w Polsce pod nazwą: Interakcja - Integracja odbędzie się w Morskim Centrum Nauki!

Morskie Centrum Nauki będzie współpracować ze szkołą w Schwedt.
MCN odwiedził Silvio Moritz – wiceburmistrz miasta Schwedt nad Odrą, któremu towarzyszył Aleksander Buwelski z Business Locatio Network – instytucji, która wspiera inwestorów z Polski.

Butelkomat w MCN, czyli jak chronić środowisko.
Morskie Centrum Nauki popierając ochronę środowiska zainstalowało ekologiczny butelkomat.

Goście z Komitetu Monitorującego program INTERREG w MCN.
Morskie Centrum Nauki odwiedzili członkowie Komitetu Monitorującego dla Programu INTERREG Południowy Bałtyk 2021-2027.

Świąteczna iluminacja budynku MCN.
Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada upamiętnione zostanie również przez Morskie Centrum Nauki.

Pogoń zagrała na tarasie MCN.
Piłkarze Pogoni Szczecin odwiedzili Morskie Centrum Nauki. Z kilkudziesięcioma eksponatami wystawy stałej zamontowanymi już we wnętrzach MCN zapoznali się: Kamil Grosicki, Sebastian Kowalczyk, Benedikt Zech, Wahan Biczachczian, Mateusz Łęgowski i Luis Mata.

United Nations Day w Morskim Centrum Nauki.
W Dniu Narodów Zjednoczonych Morskie Centrum Nauki zaprosiło uczniów SAIL International School ze Szczecina.
Nowa Rada Programowa Morskiego Centrum Nauki.
W październiku 2022 r. upłynęła czteroletnia kadencja Rady Programowej MCN. Na wniosek dyrektora MCN Witolda Jabłońskiego, Uchwałą Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego powołano Radę Programową Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie na II kadencję.

Dwa dni zwiedzania MCN dla nauczycieli i ich podopiecznych.
Morskie Centrum Nauki 13 i 14 października otworzyło swoje podwoje dla nauczycieli i uczniów. Odwiedziło nas ponad dwustu uczniów szkół podstawowych, liceów i techników,a także grupa młodzieży z domu dziecka.

Prezentacja logo Morskiego Centrum Nauki.
W MCN zaprezentowano dziś logo MCN. Wyłonieniem najciekawszej pracy zajął się sąd konkursowy pod przewodnictwem dr hab. Pauliny Olechowskiej z Uniwersytetu Szczecińskiego z udziałem prof. Waldemara Wojciechowskiego – kierownika Katedry Komunikacji Wizualnej Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie.

Wybrano logo MCN.
Sąd Konkursowy pod przewodnictwem prof. Pauliny Olechowskiej oraz z udziałem prof. Waldemara Wojciechowskiego dokonał wyboru najlepszych prac w konkursie na opracowanie znaku graficznego (logo) Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie..

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w MCN.
W piątek 7 września Morskie Centrum Nauki udostępniło swe wnętrza zwiedzającym.

Dzień Edukacji Narodowej w Morskim Centrum Nauki
Popularny Dzień Nauczyciela w MCN trwać będzie aż dwa dni !

„Dni Otwarte Funduszy Europejskich”
Z okazji „Dni Otwartych Funduszy Europejskich” zapraszamy do odwiedzenia Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie.

Pierwszy pokaz w planetarium Morskiego Centrum Nauki.
W czwartek po raz pierwszy w planetarium MCN mogliśmy zobaczyć efekty pracy konsorcjum AB Mikro i RSA Cosmos.

Morskie Centrum Nauki podświetlone z okazji Światowego Dnia Morza.
W czwartek 29 września przypada Światowy Dzień Morza organizowany przez IMO - Międzynarodową Organizację Morską.

Kolejny odcinek Magazynu MCN.
Planetarium, Meduza, Latarnia morska, Bocianie gniazdo, Yacht Hanse 311 przecięty na pół - to kolejna dawka ekspoatów, które chcemy Wam pokazać

Morskie Centrum Nauki pierwsze w Polsce ogrzewane i chłodzone w nowatorskiej technologii ectogrid
Szczecinie powstanie pierwsza w Polsce sieć ciepłownicza piątej generacji. Morskie Centrum Nauki im. Jerzego Stelmacha będzie ogrzewane przy pomocy ciepła odpadowego

Konkurs „Nasze Morze”- morze oczami dzieci.
29 września 2022r. obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ MORZA (World Maritime Day) Tego dnia organizowane są wydarzenia mające na celu zwrócić uwagę na znaczenie mórz w codziennym życiu.

Kolejny etap budowy planetarium za nami.
Jedna z bardziej oczekiwanych atrakcji MCN ma za sobą kolejny etap rozbudowy.
Planetarium, bo o nim mowa, zyskało już ekran! Przypłynął do nas aż ze Stanów Zjednoczonych.

MCN pozyskało Partnera Głównego.
Jest nim światowy potentat.
Odwiedzający Morskie Centrum Nauki w Szczecinie będą mogli podziwiać przecięty na pół, ponad dziewięciometrowy jacht z wyposażeniem, który zawiśnie pod sklepieniem w hali wystawienniczej.

#OdkryjSZCZECIN
Dziennikarze redakcji Onet, The Warsaw Voice, Travel Magazine, National Geographic Traveler, Świat Podróże Kultura, TVN i TVN 24, TVP2, Rynek Turystyczny oraz Businesswoman&Life z wizytą studyjną w MCN.

Morskie Centrum Nauki utrwala dorobek ludzi morza
Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o dwóch wybitnych Kapitanach związanych z naszym miastem, którzy odeszli na wieczną wachtę…

Lexus Szczecin Partnerem Głównym MCN
Partnerem Głównym Morskiego Centrum Nauki został LEXUS Szczecin. Witold Jabłoński Dyrektor MCN oraz Michał Kozłowski Wiceprezes Zarządu Lexus Szczecin podpisali umowę o współpracy pomiędzy obiema instytucjami.

Przez Atlantyk do Szczecina
Trzy razy przemierzył nim Atlantyk, teraz stanie w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Na stanowisku poświęconym podróżnikowi, Aleksandrowi Dobie, będzie można m.in. zobaczyć jego oceaniczny kajak, podwieszony ponad głowami zwiedzających, a także obejrzeć projekcję multimedialną. Kajak oraz opis stanowiska zaprezentowane zostały 11 sierpnia br. podczas konferencji prasowej na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W wydarzeniu udział wziął marszałek województwa Olgierd Geblewicz oraz dyrektor MCN Witold Jabłoński.

MCN na Pol’and’Rock Festival
Najpiękniejszy Festiwal Świata Pol'and'Rock Festival na Pomorzu Zachodnim dobiegł końca. I my tam byliśmy:)

Latarnia morska
Eksponat będzie miał prawie 9 mkw. Latarnia wyposażona będzie w reflektor oraz stanowiska do interakcji z elementami optycznymi, w tym z soczewkami Fresnela.

Morskie Centrum Nauki w barwach tęczy
W sobotę 30 lipca o 15:00 ulicami Szczecina przejdzie Czwarty Marsz Równości. Tegoroczny marsz został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza oraz Honorowym Patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. Budynek Morskiego Centrum Nauki będzie w weekend podświetlony barwami tęczy.

Pracownicy MCN już w nowej siedzibie
11 lipca Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję - pozwolenie na użytkowanie budynku Morskiego Centrum Nauki.

MCN bez barier
Podmioty publiczne, a takim jest Morskie Centrum Nauki, zobowiązane są do stosowania ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Niecodzienny gość na tarasie MCN
Morskie Centrum Nauki odwiedził Dominik Bartoszewicz - sportowiec uprawiający efektowną dyscyplinę: football freestyle. Areną jego pokazu był taras MCN.

Bez płotu
W Morskim Centrum Nauki trwa realizacja procedury pozwolenia na użytkowanie obiektu. Wykonawca zdemontował dziś ogrodzenie.

Prezentacja książki SEKSTANTY
Autorskie spotkanie z kpt.ż.w. Józefem Gawłowiczem, prezentacja filmu i szanty w wykonaniu kpt. Lecha Katkowskiego - tak było na spotkaniu dotyczącym prezentacji książki "Sekstanty", które odbyło się
w Książnicy Pomorskiej.

Konkurs na opracowanie znaku graficznego (logo)
Szanowni Państwo,
Informujemy, że został opublikowany Konkurs na opracowanie znaku graficznego (logo) Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie.

Będzie nowy konkurs
Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie unieważnia konkurs na opracowanie znaku graficznego (logo) Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony nowy konkurs na opracowanie znaku graficznego (logo) MCN.

Jesteśmy na Konferencji ECSITE!
„European Network of Science Centres & Museums” to organizacja, która powstała w 1990 roku w celu inspirowania i umacniania pozycji centrów naukowych. Poza centrami nauki, członkami organizacji są między innymi: muzea, instytucje badawcze, festiwale, uniwersytety, planetaria, fundacje i towarzystwa naukowe. Dzięki współpracy, jaką daje platforma Ecsite, Morskie Centrum Nauki może uczestniczyć we wspólnych projektach kształtujących przyszłość interaktywnej nauki finansowanych przez Komisję Europejską.

Książka kapitana Józefa Gawłowicza
„Sekstanty” to tytuł książki kapitana żeglugi wielkiej Józefa Gawłowicza, znanego pisarza marynisty, przewodniczącego szczecińskiego koła Związku Literatów Polskich, wydanej przez Morskie Centrum Nauki.

Noc Muzeów z MCN za nami

Budynek MCN w tęczowych barwach
17 maja przypada Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii.
Morskie Centrum Nauki symbolicznie poprze ten dzień rozświetlając budynek MCN tęczowymi barwami.

Noc Muzeów z MCN
Morskie Centrum Nauki weźmie udział w tegorocznej edycji Nocy Muzeów. Z tej okazji nasz obiekt rozświetli iluminacja, której czas emisji zostanie specjalnie przedłużony do północy. Jednocześnie od godziny 21.00 do 24.00 będzie można zwiedzać obiekt. W związku z tym, że budynek jest terenem budowy uczestników będą obowiązywały specjalne zasady bezpieczeństwa. Korzystając z okazji, że uczestnicy będą musieli nosić kaski proponujemy, by przynieśli swoje latarki czołówki, które umieszczą na kaskach.

Nowe terminy w konkursie na logo MCN
W związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz. U. z 2022 r. poz. 835), zmieniła się treść Regulaminu oraz załącznika nr 2 do Regulaminu - Oświadczenia o niepodleganiu wykluczeniu z udziału w Konkursie.
W związku ze zmianami termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w Konkursie zostaje przesunięty na 09.05.2022 r. do godz. 15:00 a termin składania prac konkursowych zostaje przesunięty na 09.06.2022 r. do godz. 15:00.

Majowe iluminacje MCN
Codziennie po zmierzchu, przez dwie godziny Morskie Centrum Nauki rozświetla wielokolorowa iluminacja. W majowy długi weekend MCN zaprezentuje oświetlenie w barwach narodowych i europejskich.

Pokaz iluminacji budynku MCN
Piątkowy wieczór przejdzie do historii MCN. Po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowaliśmy iluminację naszego budynku. Pokaz poprzedziła krótka konferencja prasowa z udziałem Olgierda Geblewicza – Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. – Morskie Centrum Nauki już na stałe wpisało się
w panoramę Szczecina. Można powiedzieć, że statek zakotwiczył na Łasztowni. Natomiast ta iluminacja pokazuje nie tylko piękno tej architektury, ale i otoczenia. Będzie na pewno wspaniale odbijała się w Odrze i przykuwała uwagę. Podobnie jak dzisiaj robią to dźwigozaury. – powiedział Olgierd Geblewicz.

Pracuj w MCN
Do zespołu Morskiego Centrum Nauki poszukujemy osób na poniższe stanowiska. Zapraszamy do składania aplikacji.

Konkurs na logo dla Morskiego Centrum Nauki
Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszego pod względem artystycznym i praktycznym projektu znaku graficznego Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie, który stanie się oficjalną identyfikacją graficzną i będzie przeznaczone do celów popularyzatorskich, działań reklamowych oraz promocyjnych.
W konkursie mogą wziąć udział osoby indywidualne oraz firmy z Polski i zza granicy.
Nagrodami w Konkursie są: nagroda pieniężna w kwocie 10 000 zł netto oraz zaproszenie uczestnika Konkursu, którego praca konkursowa otrzymała nagrodę pieniężną, do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, w celu wykonania usługi na podstawie pracy konkursowej – wykonanie tzw. księgi znaku graficznego (logo) oraz koncepcji kreatywnej na kampanię promującą otwarcie MCN. Przewidziano na to kwotę 38 tysięcy netto. Łącznie: 48 000 zł netto.

Dobrych Świąt!

MCN w języku ukraińskim
Strona www.centrumnauki.eu dostępna jest również w języku ukraińskim. Dotychczas możliwe było surfowanie po wersji polskiej, niemieckiej i anglojęzycznej.

Pierwsze urządzenia
Do Szczecina przyjechały projektory wysokiej rozdzielczości przeznaczone do zainstalowania w kuli Planetarium MCN. Projektory laserowe znanej japońskiej firmy znajdują również zastosowanie w symulatorach lotów oraz projektowaniu przemysłowym.

Branża turystyczna w MCN
Przedstawiciele dwudziestu biur podróży i organizatorów wycieczek krajowych i zagranicznych odwiedzili Morskie Centrum Nauki. Do Szczecina przyjechali na spotkanie branżowe zorganizowane pod nazwą „Odkryj Szczecin”, którego celem jest poznanie turystycznej oferty miasta.

MCN i ZUT
Prowadzenie wspólnych badań naukowych i projektów edukacyjnych, organizowanie konferencji naukowo-technicznych, tworzenie wystaw czasowych, pokazów oraz ścieżek edukacyjnych – m.in. takie inicjatywy zakłada podpisane dziś porozumienie o wzajemnej współpracy między MCN
a Wydziałem Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.

Materiał na Naukowca

MCN dla Ukrainy


Zespół MCN przygotował paczki z niezbędnymi rzeczami dla naszych przyjaciół z Ukrainy.

Kongres Nauka i Media 2022 już z naszym udziałem
Naukowcy i popularyzatorzy nauki oraz przedstawiciele świata mediów i biznesu podczas Kongresu wypracowują wspólnie Manifest Popularyzatora.
[supsystic-gallery id=81]

ERBUD wspiera swoich pracowników z Ukrainy
Generalny wykonawca budynku Morskiego Centrum Nauki włączył się do akcji wsparcia pracowników z Ukrainy pracujących na budowach tej firmy. Spółki z Grupy ERBUD wraz z fundacją ERBUD stworzyły specjalny fundusz przeznaczony na pomoc dla Ukrainy. Na ten cel przeznaczono 1,5 miliona zł.

Pracuj w MCN
Do zespołu Morskiego Centrum Nauki poszukujemy osób na poniższe stanowiska. Zapraszamy do składania aplikacji.

MCN uczestniczyło w Międzynarodowym Dniu Przewodnika Turystycznego
Obchody IX Dnia Przewodnika Turystycznego odbywały się w tym roku pod hasłem „Co nowego w Szczecinie?” Zwiedzający mogli obejrzeć nowe obiekty oddane do użytku oraz te, których budowa dobiega końca.

14 m jego wysokości
I jest już prawie gotowy!

Pracownia digitalizacji – mini Kino
Dziesiątki krótkich filmów o ludziach morza opisujących zapomniane historie z życia portów.
Opowieści o statkach ze stoczni naszego miasta...
Historie legendarnych żaglowców...

Radni Sejmiku na budowie MCN
Budowę Morskiego Centrum Nauki odwiedzili radni Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego - członkowie komisji rewizyjnej.

Jesteśmy w Muratorze!
Prestiżowy magazyn Architektura MURATOR poświęcił specjalny dodatek naszemu Morskiemu Centrum Nauki.

MCN w obiektywie 24Kurier.pl

Wielkie brawa dla Pana Marcina Benicewicza ze Szczecina!
Oryginalna i wyjątkowa praca autorstwa szczecińskiego grafika Tomasza Panka pt. "Happy New Year" trafia do Pana Marcina. Kwota 510 zł, czyli ponad dwukrotnie wyższa niż startowa, zostanie przekazana na WOŚP.

A może zostaniesz nurkiem?

Wizja lokalna na budowie MCN
Prace na budowie Morskiego Centrum Nauki nie zwalniają tempa mimo pandemii Covid - 19 i mroźnej pogody.

Mostek kapitański wczoraj i dziś
Mostek kapitański wczoraj i dziś to kolejny eksponat naszej wystawy stałej.

Morskie Centrum Nauki licytuje z WOŚP!
Morskie Centrum Nauki życzy "Happy New Year. Każdemu, bez wyjątków, wszystkiego dobrego."

Happy New Year
Na Nowy Rok życzymy Wam radości z nauki każdego dnia, dzielenia się pasją i nieustannej kreatywności. Oczywiście razem z nami!

Dzień otwarty w MCN
W środę 15 grudnia chętni zobaczyli wnętrza budynku Morskiego Centrum Nauki. Przewodnikami byli specjaliści MCN, którzy opowiedzieli zwiedzającym o tym, co będzie się mieściło w poszczególnych pomieszczeniach.

Cudownych Świąt
Niech ciepło, radość i spokój płynące ze spotkania z bliskimi przy wigilijnym stole towarzyszy Wam nie tylko przez ten świąteczny czas, ale również przez cały nadchodzący Nowy Rok.

Dzień otwarty na budowie
W środę 15 grudnia chętni mogli zobaczyć wnętrza budynku Morskiego Centrum Nauki. Przewodnikami byli specjaliści MCN, którzy opowiedzieli zwiedzającym o tym, co będzie się mieściło w poszczególnych pomieszczeniach.

Jak ryba w wodzie
Zaglądamy do pracowni firmy Trias AVI, by tym razem pokazać Wam jak powstaje eksponat pt. "Jak ryba w wodzie".

Przedświąteczna wizyta na budowie MCN!

Na budowie Morskiego Centrum Nauki
To być może ostatnie ujęcia budynku MCN w jesiennej szacie. Elewacja od strony Odry zmienia się za sprawą coraz większej powierzchni ścian zewnętrznych pokrytych czarną siatką.

Z wizytą na budowie
Na budowie MCN gościliśmy przedstawicieli Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich Pomorze Zachodnie. Jakie mieli wrażenia z pierwszej wizyty? Sami zobaczcie

Budowa Morskiego Centrum Nauki od środka
Z dnia na dzień widać zmiany w wyglądzie elewacji budynku MCN. Tym razem prezentujemy kilka zdjęć z wnętrza Morskiego Centrum Nauki.

Jesienne prace na budowie MCN
Budynek MCN i jego otoczenie zmienia się z dnia na dzień. Gotowe są przeszklenia od ulicy Wendy.

Certyfikat LEED GOLD?

Rozchodzenie się fal
Zaglądamy do pracowni, w której powstaje eksponat prezentujący rozchodzenie się fal.

Jedynki na start

Hamak w MCN
Morskie Centrum Nauki wyposażone będzie w wystawę stałą, zawierającą interaktywne elementy nauki i techniki. Na gości czekać będzie ponad 200 urządzeń nawiązujących tematycznie do życia na morzu.

Szklenie obiektu
Na budowie Morskiego Centrum Nauki praca wre. Zakończono szklenie obiektu od ul. Wendy.

Domykamy budynek MCN
Domykamy budynek Morskiego Centrum Nauki! Ostatnim elementem elewacji są szklane witryny.

Silnik parowy w MCN
Przed tobą autentyczny silnik parowy. Nie przypomina trochę machiny kroczącej z filmu Gwiezdne Wojny?...

Rozpoczęto szklenie fasady budynku Morskiego Centrum Nauki
Na budowie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie rozpoczęto montaż fasady szklanej na południowej części budynku.

Płyty chodnikowe
#MCN będzie najnowocześniejszym obiektem w regionie, z multimedialną wystawą poświęconą żegludze morskiej.

Prąd jak woda
W tym eksponacie wyjaśnimy zjawiska związane z prądem elektrycznym przy pomocy analogii z przepływem wody.

Jak powstają eksponaty?

Rozpoczęto montaż siatki, która zmieni wygląd elewacji
Na budynku MCN rozpoczęto montaż tzw. siatki cięto–ciągnionej, która stanowi zewnętrzną warstwę elewacji.

Z Łasztowni w Kosmos!
Obraz wyświetlany w rozdzielczości 6.6 K na ekranie wyprodukowanym w Stanach Zjednoczonych oraz „podróże” do odległych zakątków kosmosu, wnętrza Ziemi, a nawet na dno oceanów. Umowa na budowę planetarium w szczecińskim centrum nauki została podpisana.

Zobacz jak #MCN tworzy się!
W najbliższy piątek 17 września będzie wyjątkowa możliwość obejrzenia budynku Morskiego Centrum Nauki w budowie.

Rocznica
Dokładnie rok temu pożegnaliśmy Wojtka Hawryszuka... Człowieka niezwykle twórczego i otwartego. Człowieka całym sercem oddanego Szczecinowi. Wojtek był twórcą naszej pracowni digitalizacji, był przyjacielem nas wszystkich.

Podpisanie umowy na wyposażenie planetarium MCN
W środę 8 września 2021 r w obecności marszałka Olgierda Geblewicza podpisano umowę na wyposażenie planetarium Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie.

Obradowała Rada Programowa Morskiego Centrum Nauki
6 września 2021 r. w Morskim Centrum Nauki odbyło się spotkanie Rady Programowej MCN z udziałem prof. Pawła Zalewskiego – przewodniczącego Rady, dr Haliny Stelmach - żony prof. Jerzego Stelmacha - patrona MCN, prof. Piotra Masojcia z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz prof. Radosława Skryckiego z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Iluminacja na elewacji Morskiego Centrum Nauki
Budynek Morskiego Centrum Nauki zmienia wygląd. Trwa montaż podkonstrukcji, na której umieszczona będzie siatka cięto – ciągniona. Rozpoczęto montaż iluminacji, która składać się będzie z 400 lamp i umożliwi osiąganie wspaniałych efektów świetlnych współgrających z iluminacją stojących nieopodal dźwigozaurów.

Prawo na burt
Czy wiesz, że podawanie kursu statku odbywa się na różne sposoby: rumbowy, okrężny, połówkowy oraz ćwiartkowy?

Co słychać na statku?
Załóż słuchawki i przekonaj się, co słyszy marynarz na pełnym morzu. Poznaj nasze kolejne stanowisko wystawy stałej z działu "Życie na morzu".

Którędy do Indii? Którędy do Afryki?
Jakie są rzeczywiste powiązania pomiędzy różnymi akwenami morskimi i oceanicznymi z uwzględnieniem sztucznych kanałów komunikacyjnych – przekopów, dróg śródlądowych itd. pokaże nasze stanowisko.

Morskie Centrum Nauki i Muzeum Narodowe podpisały umowę
Dyrektor MCN – Witold Jabłoński i Lech Karwowski – dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie podpisali dziś umowę dotyczącą przekazania do Morskiego Centrum Nauki eksponatów marynistycznych będących w posiadaniu Muzeum Narodowego.

Prace przy elewacji MCN
Na budowie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie rozpoczęto prace związanez montażem podkonstrukcji, na których zainstalowana będzie siatka cięto–ciągniona.

Da się płynąć pod wiatr?
Jak sądzicie, czy da się płynąć pod wiatr? Wyjaśni to eksperyment z różnymi typami ożaglowania i ich możliwościami względem wiatru.

Taras Morskiego Centrum Nauki prawie gotowy
Już niedługo można będzie z tarasu MCN podziwiać wspaniałe widoki: Odrę, Zamek Książąt Pomorskich i Wały Chrobrego.

MCN na Pol’and’Rock Festival
Pol'and'Rock Festival to niesamowita atmosfera, mega energia - jesteśmy tutaj także! Szukajcie nas w strefie Pomorze Zachodnie w godz. 12-22.

„ONET Rano” w Morskim Centrum Nauki
Internetowy program Onet Rano zawitał do Szczecina. Katamaran z redakcyjną załogą przycumował do nabrzeża przy Morskim Centrum Nauki. Gościem piątkowego odcinka popularnego programu Onetu prowadzonego przez Beatę Tadlę był dyrektor Morskiego Centrum Nauki Witold Jabłoński.

Ruszamy w trasę

Blog MCN ma już150 odcinków
Na stronie internetowej Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie www.centrumnauki.eu ukazuje się blog poświęcony gospodarce morskiej, nowinkom technicznym i ciekawostkom z dziedziny nauki o morzu.

Prognoza pogody
Pogoda na ten tydzień zapowiada się... Sprawdzisz to w naszym centrum informacyjnym. Eksponat "Prognoza pogody" pokaże zastosowanie satelitów do rejestrowania obrazów pogodowych i możliwość amatorskiego odbioru danych satelitarnych.

Co się dzieje, kiedy na oceanie pojawi się ropa?
Jak dbać o naszą Planetę i chronić środowisko naturalne? W #MCN stawiamy na świadomość ekologiczną, dlatego wiele naszych eksperymentów oprócz wyjaśniania zjawisk fizycznych, będzie również świetną okazją, aby zastanowić się chwilę nad swoim podejściem do przyrody i ekologii.

Budynek w kształcie statku?
Urbex History i ERBUD GROUP generalny wykonawca naszej budowy wyruszają na podbój #MCN.

Jedynki na start!
Czy wiesz ile wysiłku wymaga wiosłowanie? Weź udział w wyścigu na ergometrach! Dowiedz się o użytej sile, oporze, wykonanej pracy, zużytej energii, kaloriach, dżulach.

Magazyn nr 13
Historia Łasztowni pisana na nowo wraz z #MCN będzie zieloną historią. Powstające Morskie Centrum Nauki będzie miejscem nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań.

Lokalne Centrum Nauki „Metalowe Inspiracje” w Wałczu

Jak ryba w wodzie
Eksponat pokazujący zasadę działania pęcherza pławnego u ryby jako elementu zmieniającego ciężar właściwy tego zwierzęcia, a w konsekwencji wyporność.

Pobiegliśmy kolejny raz w NCDC Business Race
#MCN w biegu sztafet NCDC Business Race W tym roku Biegamy Osobno Pomagamy Razem Gratulujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom!

Day by Day MCN tworzy się
Dzień za dniem, tydzień za tygodniem, miesiąc za miesiącem ... aż w końcu... #MCN [o]tworzy się

Ponad 200 eksponatów
Wystawa MCN to ponad 200 eksponatów, podzielonych na trzy działy o różnorodnym charakterze i sposobie interakcji. Co ją będzie wyróżniało?

You Can Dance – Nowa Generacja
Morskie Centrum Nauki odwiedzili dziś producenci programu telewizyjnego "You Can Dance - Nowa Generacja".

Otwarcie ofert w przetargu na wyposażenie planetarium MCN
7 czerwca minął termin składania ofert na zamówienie publiczne dotyczące wyposażenia planetarium Morskiego Centrum Nauki. Wpłynęła jedna oferta: Lider Konsorcjum AB-Micro Sp. z o.o. z Warszawy Partner Konsorcjum RSA Cosmos z siedzibą we Francji na kwotę 5 827 740 zł brutto. Ofertę oceni, również pod względem formalnym, komisja przetargowa, która po zakończeniu pracy będzie mogła zarekomendować dyrekcji Morskiego Centrum Nauki podpisanie umowy z wykonawcą.

Przedstawiamy informację, na temat stanu zaawansowania prac budowy Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie.

10 w skali Beauforta
Eksponat pozwoli użytkownikowi odczuć na sobie siłę wiatru o określonej sile w skali Beauforta.

Jak zrobić obiad na statku podczas sztormu?
Poznajcie kolejny eksponat z wystawy - kambuz. Eksponat pozwoli doświadczyć wyzwań, jakie stoją przed kucharzem na statku.

Przepraszam, KTÓRĘDY DO AFRYKI?
Afrykę znajdziecie oczywiście na Łasztowni w #MCN Będzie to jeden z naszych działów wystawy stałej, w którym nauczymy się planowania trasy, poznamy tajniki nawigacji czy wreszcie....

Halsujemy!


Eksponaty: Dział CHLAP

Wystawa „Poznaj historię Łasztowni – nowego serca Szczecina”
Łasztownia - nietypowe miejsce w sercu Szczecina, niemal całkowicie zniszczone w 1944 r., kiedy to w ruinę obróciły się prawie wszystkie budynki, kościoły, główna ulica. To tu powstaje Morskie Centrum Nauki.

Pozytywne wyniki kontroli na budowie Morskiego Centrum Nauki
Budowa MCN przeszła kontrolę dotyczącą wymogów certyfikatu LEED.

Podcast o tym wszystkim, co fascynuje w morzu
Anna Stachowska dziennikarka Radio TOK FM rozmawia z Witoldem Jabłońskim, dyrektorem #MCN i Piotrem Płaskowickim, architektem i twórcą koncepcji Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Zapraszamy!

Firma TRIAS na budowie Morskiego Centrum Nauki
Warszawska firma TRIAS wykonała opisy techniczne i wizualizacje eksponatów wystawy stałej, która będzie zainstalowana w Morskim Centrum Nauki. Trwa realizacja kolejnego etapu prac nad wystawą, która składać się będzie z ponad dwustu eksponatów interaktywnych.

Eksponat | na bocianim gnieździe
To wyzwanie dla tych, którzy za nic mają lęk wysokości. Musisz wspiąć się na bocianie gniazdo, dotrzeć do kosza po krótkim mostku, a stąd jeszcze wyżej po krótkiej drabince sznurowej. Na krawędzi kosza znajdują się trzy lunety o różnych powiększeniach. Twoim zadaniem jest odnalezienie za pomocą lunety okrętu piratów.

Eksponat | Morski Żywioł
Wyobraź sobie, że woda zalewa pokład statku, a fale wdzierają się do środka. Musisz uratować swój okręt i załogę. Twoim zadaniem jest zatamować przeciek.

Nowoczesna iluminacja MCN
Zdecydowaliśmy się przeznaczyć dodatkowe pieniądze na dodatkową atrakcję przy Morskie Centrum Nauki...

#MCN będzie eko
Czy wiesz, że #MCN będzie pierwszym budynkiem użyteczności publicznej w naszym województwie z certyfikatem LEED?

Anna Bańkowska na budowie MCN
Wicemarszałek Anna Bańkowska odwiedziła budowę Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. W Zarządzie Województwa Zachodniopomorskiego pani Wicemarszałek odpowiada za sprawy związane z kulturą. Dyrektor MCN Witold Jabłoński poinformował o stanie inwestycji realizowanej na Łasztowni.

MCN upamiętni Aleksandra Dobę
Pożegnaliśmy znanego podróżnika Aleksandra Dobę, który jako pierwszy w historii przepłynął samotnie Atlantyk kajakiem. Miał 74 lata. Zmarł śmiercią podróżnika, zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro, spełniając swoje marzenia.

Z-ca Prezydenta Szczecina na budowie
Z-ca Prezydenta Szczecina Krzysztof Soska odwiedził naszą budowę. Witold Jabłoński Dyrektor MCN przedstawił harmonogram prac i wskazał najbliższe działania.

Odpowiadamy na materiał TVP Szczecin
Odpowiadając na materiał wyemitowany w programie „Kronika” na antenie TVP Szczecin 4 lutego 2021 r. informujemy, że budowa Morskiego Centrum Nauki realizowana jest od 24 lipca 2019 roku przez firmę ERBUD S.A., kiedy to przekazano plac budowy generalnemu wykonawcy wyłonionemu w przetargu publicznym. Nadzór budowlany prowadzi inżynier kontraktu - firma PM Services Poland Sp. z o.o. , również wybrana w wyniku przetargu.

Podróż w kosmos lub do wnętrza Ziemi
Na żelbetowej kopule, która zmieści w sobie ekran o średnicy 10 m, widzowie będą oglądać obraz wyświetlany w rozdzielczości 6.5K.

Morskie Centrum Nauki wspiera WOŚP
Rysunek Henryka Sawki wystawiony przez MCN na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy sprzedany.

Samotność Dźwigozaurów
Zniknęły dźwigi z placu budowy MCN na Łasztowni. Dwa żurawie ciężko pracujące przy wznoszeniu konstrukcji Morskiego Centrum Nauki zostały zdemontowane.

Licytujemy pracę Henryka Sawki na WOŚP
Trwa licytacja oryginalnej pracy jednego z najbardziej znanych i cenionych rysowników w Polsce Henryka Sawki. Twórca przedstawił na rysunku budynek Morskiego Centrum Nauki. Praca ma nie tylko walor artystyczny, ale również historyczny.

Urząd Celny
W 1900 roku ze względu na dalszy wzrost obrotu statków zaplanowane budowę nowego budynku. Projekt nowego budynku opracował architekt miejski Wilhelm Meyer. Budowę rozpoczęto w 1904 roku, pracami kierował radca budowlany Roesner. Budowę zakończono w 1907 roku. W 1945 roku dawny budynek urzędu celnego został przejęty przez polską administrację.

Ogłoszenie o pracę
Morskie Centrum Nauki im. Prof. Jerzego Stelmacha poszukuje osoby na stanowisko Sekretarka/Sekretarz

Mróz MCN nie straszny
Pomimo mrozów prace na budowie Morskiego Centrum Nauki trwają. Ekipy ERBUDU wspomaga Szczecińska Energetyka Cieplna. SEC zapewnił mobilny punkt dostawy ciepła. To specjalny kontener, w którym powstaje ogrzane powietrze dostarczane do wnętrza budynku MCN.

Spotkanie z wykonawcą wystawy stałej w Morskim Centrum Nauki
W MCN odbyło się spotkanie z przedstawicielami wykonawcy wystawy stałej - firmy TRIAS - dotyczące omówienia szczegółów technicznych.

Morskie Centrum Nauki ogłosiło przetarg na wyposażenie planetarium
Przedmiotem zamówienia jest dostawa, instalacja i uruchomienie wyposażenia Planetarium Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie. Kryteria oceny ofert to: parametry techniczne i jakościowe, okres i warunki gwarancji jakości i rękojmi za wady oraz cena. Oferty oceni komisja przetargowa.

Rada Programowa MCN na budowie
29 grudnia 2020 r. w Morskim Centrum Nauki odbyło się spotkanie Rady Programowej. Tym razem członkowie Rady zostali zaproszeni przez dyrektora Witolda Jabłońskiego do obejrzenia budowy powstającej na Łasztowni siedziby MCN.

Wielka kula pełna gwiazd w Morskim Centrum Nauki. To unoszące się planetarium pozwoli zrozumieć świat i... wszechświat! #paniesawka #mcn #szczecin #planetarium

Dobrych Świąt!
Pełnych ciepła, spokoju i radości Świąt
oraz pomyślności i sukcesów w Nowym 2021 Roku życzy zespół Morskiego Centrum Nauki

MCN wybrało wykonawcę wystawy stałej
Ponad 200 stanowisk interaktywnych, prezentacje, filmy, oświetlenie scenograficzne i stanowiskowe to tylko niektóre elementy wchodzące w skład wystawy stałej w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Umowę z wykonawcą, firmą Trias Avi, podpisał 10 grudnia br. dyrektor MCN Witold Jabłoński. W wydarzeniu uczestniczył marszałek Olgierd Geblewicz.

Konferencja prasowa i wystawa w Morskim Centrum Nauki
W czwartek 3 grudnia w Morskim Centrum Nauki odbyła się konferencja prasowa połączona z prezentacją wystawy pt.: „Poznaj historię Łasztowni - nowego serca Szczecina”. Dyrektor MCN Witold Jabloński przedstawił ideę wystawy i jej autora.

Wykonawca wystawy stałej w Morskim Centrum Nauki wybrany
Działając na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych Morskie Centrum Nauki w Szczecinie po dokonaniu badania i oceny ofert złożonych w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Dostawa wystawy stałej Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie” wybrało jako najkorzystniejszą ofertę złożoną przez TRIAS AVI sp. z o.o. z Warszawy.

Szczecińska kancelaria prawna rozpoczęła współpracę z MCN
Morskie Centrum Nauki rozstrzygnęło postępowanie na pełnienie obsługi prawnej inwestycji pn. Budowa Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie. W postępowaniu wynikającym z wymogów ustawy Prawo zamówień publicznych wyłoniono kancelarię Jerzykowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa.

Żaglowce w malarstwie Pomorskim
MCN wspólnie ze Stowarzyszeniem Klub Kolekcjonerów, Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej w Szczecinie wyda limitowaną edycję kalendarza pt "Żaglowce w malarstwie Pomorskim”. Publikacja to jednak nie wszystko.

Otwarcie ofert na wystawę stałą MCN
29 października 2020 r. otwarto oferty na zaprojektowanie, wytworzenie, dostawę, montaż i uruchomienie interaktywnej wystawy stałej Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie. Wpłynęły dwie oferty:

Wiecha coraz bliżej
Jadąc Trasą Zamkowa dostrzeżemy białą konstrukcję pawilonu technicznego umiejscowionego na szczycie budynku Morskiego Centrum Nauki. MCN niedługo obchodzić będzie swoje małe święto – zawieszenie wiechy – symbolu zakończenia prac konstrukcyjnych. Na najwyższym poziomie budynku trwają wytężone prace, by mógł stać się wkrótce tarasem widokowym.

Żelbetowa kula planetarium gotowa!
Zakończono betonowanie kuli, w której mieścić się będzie planetarium – jedna z największych atrakcji Morskiego Centrum Nauki.

Szkoła Jungów w 2021/2022
Szanowni Państwo, z ogromną przykrością informujemy, że w roku szkolnym 2020/2021 realizacja projektu pn. Dziecięcy Uniwersytet im. prof. Jerzego Stelmacha – Szczecińska Szkoła Jungów zostaje zawieszona.

Dezynfekcja biura
W związku ze stwierdzeniem w ubiegłym tygodniu u kilku pracowników obecności wirusa Covid – 19, biuro Morskiego Centrum Nauki przy ul. Wendy w Szczecinie poddano dziś dezynfekcji.

Biuro MCN nieczynne
Uprzejmie informujemy, że jeden z pracowników Morskiego Centrum Nauki otrzymał pozytywny wynik na Covid – 19.

MCN w budowie – oglądaj w odcinkach
To niesamowite, jak zmienia się to miejsce... Bulwary wiele zyskają, dzięki Morskiemu Centrum Nauki...

Ostatnie pożegnanie Wojtka
Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie pożegnaliśmy naszego kolegę i przyjaciela Wojciecha Hawryszuka.

Obradowała Rada Programowa MCN
14 września 2020 r. w Morskim Centrum Nauki odbyło się kolejne spotkanie Rady Programowej MCN.

Przechodniu, zatrzymaj się na chwilę i wspomnij…
Żegnamy naszego przyjaciela i współpracownika Wojciecha Hawryszuka, znanego szczecińskiego społecznika, publicystę, działacza kulturalnego, animatora inicjatyw społecznych oraz twórcę pracowni digitalizacji w powstającym Morskim Centrum Nauki.

Hevelianum na budowie MCN
Odwiedzili nas dzisiaj nasi przyjaciele z Muzeum Nauki Hevelianum z Gdańska.

Morskie Centrum Nauki rośnie szybko
Mija właśnie rok od rozpoczęcia budowy MCN w Szczecinie. Na Łasztowni widać kształt przyszłej siedziby Morskiego Centrum Nauki. Nie jest to jeszcze ostateczna forma budynku, ale niedługo będzie można zawiesić tradycyjną wiechę.

Morskie Centrum Nauki nawiązało współpracę z Wikingami
W czwartek 3 września w Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta na wyspie Wolin podpisano porozumienie pomiędzy Morskim Centrum Nauki w Szczecinie a Stowarzyszeniem Słowian i Wikingów.

Elewacja nie może być banalna
Jaki pomysł na elewację budynku MCN ma autor projektu Piotr Płaskowicki? Dlaczego elewacja nie może być banalna?

Rozpoczyna się montaż płyt elewacyjnych
Generalny wykonawca budynku Morskiego Centrum Nauki – firma ERBUD S.A. – rozpoczął proces montowania płyt elewacyjnych. Po ich zamocowaniu przystąpi do montażu siatek na elewacji. W związku z tym przesyłamy (w załączniku) do wykorzystania tekst inżyniera architekta Piotra Płaskowickiego – autora projektu budynku MCN. Zawiera on wizję projektanta i informacje dotyczące szczegółów architektonicznych.

Montaż elewacji na budynku MCN
Na powstającym przy nabrzeżu Odry w Szczecinie budynku Morskiego Centrum Nauki rozpoczęto montaż elewacji.

Umowa Morskiego Centrum Nauki z SEC podpisana
Na terenie budowy MCN w Szczecinie podpisano dziś umowę pomiędzy Morskim Centrum Nauki a Szczecińską Energetyką Cieplną.

MCN pompuje dla Franka!
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie zostało zaproszone przez zaprzyjaźnione Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze do przyłączenia się do drużyny Franka. Wyzwanie zostało przyjęte.

Pani wicemarszałek Anna Bańkowska na budowie MCN
Odpowiadająca za sprawy związane z kulturą w zarządzie Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska odwiedziła budowę Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie.

Ahoj wakacje!
Szkoła Jungów na pokładzie Magnolii i Forsycji zakończyła tegoroczne wydanie dziecięcego uniwersytetu.

Szkoła Jungów powraca do zajęć
W sobotę 20 czerwca po długiej przerwie uczestnicy Szkoły Jungów spotkają się w Centrum Żeglarskim (ul. Przestrzenna 19). Nasze zajęcia zaczniemy o godz. 9 zbiórką pod Białym Namiotem.

Piszą o nas!
Szczecińskie media zamieszczają coraz więcej publikacji na temat Morskiego Centrum Nauki. Największe gazety na swoich portalach internetowych i stronach mediów społecznościowych zamieszczają teksty informujące o budowie realizowanej na Łasztowni.

Olgierd Geblewicz na budowie Morskiego Centrum Nauki
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego odwiedził plac budowy MCN, gdzie spotkał się z autorem projektu architektonicznego Piotrem Płaskowickim. Architekt w ramach nadzoru autorskiego sprawdza efekty prac generalnego wykonawcy - firmy ERBUD S.A.

Pozytywne wyniki kontroli na budowie MCN
Przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego przeprowadzili w drugiej połowie maja kontrolę na budowie. Sprawdzili między innymi dokumenty stwierdzające uprawnienia pracowników sprawujących samodzielne funkcje techniczne: kierownika budowy, kierowników robót, inspektorów nadzoru inwestorskiego oraz specjalisty sprawującego nadzór autorski.

Nowe wizualizacje Morskiego Centrum Nauki
Powstający na Łasztowni budynek MCN będzie z pewnością wyróżniającym się w mieście i regionie obiektem przypominającym swym kształtem statek zacumowany przy nabrzeżu Odry. Zanim doczekamy się otwarcia Morskiego Centrum Nauki popatrzmy na wizualizacje przygotowane przez pracownię Piotra Płaskowickiego – autora projektu, jednego z najlepszych polskich architektów.

Fotorelacja z budowy
Morskie Centrum Nauki #tworzysię Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z budowy.

Wideokonferencja Marszałka na temat MCN
Dziś w południe odbyła się kolejna wideokonferencja Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza z udziałem inżyniera architekta Piotra Płaskowickiego – projektanta Morskiego Centrum Nauki oraz Witolda Jabłońskiego – dyrektora MCN.

Testowanie elewacji MCN
Na zewnętrznej ścianie powstającego na Łasztowni budynku Morskiego Centrum Nauki zainstalowano konstrukcję zawierającą materiały, z których ma być wykonana elewacja. To na razie jeszcze nie jest docelowy wygląd ścian budynku MCN, a jedynie miejsce testowania materiałów. Generalny wykonawca – firma ERBUD S.A. chce w ten sposób przetestować elementy, z których ma się składać elewacja, technologię mocowania płyt, ich jakość, kolorystykę, wymiary.

Marszałek na budowie MCN
Budowę Morskiego Centrum Nauki odwiedził Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Olgierd Geblewicz rozmawiał z przedstawicielami generalnego wykonawcy - firmy ERBUD S.A. Stan realizacji inwestycji przedstawił dyrektor MCN Witold Jabłoński. Kwestie techniczne wyjaśniał inżynier Tomasz Kwiecień – kierownik budowy.

Koronawirus nie ma wstępu na budowę MCN
W niełatwych warunkach pandemii pracują budowlańcy firmy ERBUD - generalnego wykonawcy Morskiego Centrum Nauki. Na placu budowy wdrożono niezbędne procedury, by chronić zdrowie pracowników. Firma zapewnia wszystkim zatrudnionym podstawowe środki ochrony indywidualnej przed chorobami dróg oddechowych: rękawice, maseczki, mydła, ręczniki i płyny dezynfekujące.

Część nabrzeża na Łasztowni czasowo zajęta przez budowę MCN
Generalny wykonawca budynku Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie - ERBUD S.A. - przystąpił do prac związanych z wykonaniem szalunków słupów skośnych. Ta niekonwencjonalna konstrukcja jest elementem budynku, który ma przypominać kadłub statku przycumowanego przy nabrzeżu.

Spokojnych Świąt
Zdrowych i spokojnych Świąt, takich, które wniosą do Państwa serc wiosenną radość, energię i nadzieję. Najlepsze życzenia składają pracownicy Morskiego Centrum Nauki.

Morskie Centrum Nauki nie daje się koronawirusowi
Prace na budowie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie trwają, mimo niełatwych warunków związanych z pandemią wirusa COVID -19. Generalny wykonawca – warszawska firma ERBUD S.A. – ograniczył do 50 osób liczbę pracowników zaangażowanych na placu budowy. Wprowadzono wszelkie wymagane przez WHO normy bezpieczeństwa, aby ograniczyć do minimum zagrożenie związane z epidemią.

Komisja przetargowa MCN oceniła ofertę TRIASU
Komisja przetargowa powołana w celu wyboru najkorzystniejszej oferty na wykonanie wystawy stałej Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie oceniła jedyną ofertę, która wpłynęła do MCN. Złożyła ją warszawska firma TRIAS AVI Sp. z o.o. proponując wykonanie zamówienia za 22 999 000 zł netto (brutto: 28 288 770 zł) i okres gwarancji 39 miesięcy.

MCN członkiem europejskiej wspólnoty Ecsite
Morskie Centrum Nauki przystąpiło do Ecsite, czyli Europejskiej Wspólnoty na rzecz Wystaw Naukowych, Przemysłu i Technologii. Organizacja ta powstała w 1990 roku w celu inspirowania i umacniania pozycji centrów naukowych. Poza centrami nauki, członkami organizacji są między innymi: muzea, instytucje badawcze, festiwale, uniwersytety, planetaria, fundacje i towarzystwa naukowe. Dzięki współpracy, jaką daje platforma Ecsite, Morskie Centrum Nauki może uczestniczyć we wspólnych projektach kształtujących przyszłość interaktywnej nauki finansowanych przez Komisję Europejską.

Przetarg na wystawę stałą Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie
Trwa postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w sprawie wyboru wykonawcy Wystawy Stałej Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Zadaniem wykonawcy będzie: wykonanie, dostarczenie, zamontowanie, uruchomienie i serwis 213 eksponatów rozmieszczonych na 3 piętrach budynku. Oferta skierowana była do przedsiębiorców profesjonalnie realizujących wystawy dla muzeów, centrów nauki i innych podobnych obiektów. Szczegóły wraz z koncepcją wystawy stałej z opisem ponad 200 eksponatów oraz planem ich rozmieszczenia w budynku, opisem przedmiotu zamówienia, SIWZ i umową zamieszczono na stronie internetowej: bip.centrumnauki.eu

Trwa budowa Morskiego Centrum Nauki
Zagrożenie koronawirusem nie opóźnia budowy Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Generalny wykonawca - firma ERBUD S.A. - realizuje działania zalecane przez WHO, by chronić zdrowie swoich pracowników, podwykonawców i kontrahentów.

14 marca – Szkoła Jungów – zajęcia odwołane
W związku z decyzją samorządu województwa zachodniopomorskiego – organizatora Morskiego Centrum Nauki – działalność instytucji kultury zostaje zawieszona do odwołania. Z tego też względu odwołujemy zajęcia Szkoły Jungów z dnia 14.03.

Morskie Centrum Nauki współpracuje z nauczycielami
Zachodniopomorscy nauczyciele wzięli udział w prelekcjach i pokazach zorganizowanych przez MCN w Szczecinie. Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i eksperci z centrów nauki pokazali, jak w niekonwencjonalny sposób prowadzić zajęcia pozalekcyjne rozwijające naukowe zainteresowania uczniów.

Uniwersytet Dziecięcy #MCN w akcji
Jak działa Generator Van de Graaffa? Czy bananem można wbić gwóźdź? Czy możemy sami skonstruować kondensator? O tym wszystkim było na zajęciach Szkoły Jungów. Na zakończenie nie mogło zabraknąć pysznych lodów z ciekłym azotem :)

Szkoła Jungów w pracowni Pałacu Młodzieży
Tematem kolejnych zajęć Szkoły Jungów będą efektowne eksperymenty fizyczno-chemiczne. Uczestnicy Dziecięcego Uniwersytetu poznają i samodzielnie wykonają bezpieczne doświadczenia z użyciem m.in. ciekłego azotu oraz odczynników chemicznych. Spotykamy się już w następną sobotę – 29 lutego o godz. 9:00 w Pałacu Młodzieży Pomorskim Centrum Edukacji przy alei Piastów 7. Zajęcia potrwają do godz. 12.

Konferencja centrów nauki
Kreatywność jest obecnie w edukacji tak ważna jak umiejętność czytania i pisania. Zapraszamy na konferencję dla nauczycieli i nie tylko... Wydarzenie odbędzie się 7 marca 2020 i w całości poświęcone będzie roli centrów nauki w procesie edukacji. Dowiedz się, jak wesprzeć uczniów w poszukiwaniu kreatywnych rozwiązań, jak rozwijać w nich umiejętności myślenia i kompetencji poprzez doświadczenia i eksperymenty. Konferencja jest bezpłatna, zapisy: http://bit.ly/3bQwQxm

Marszałek na budowie MCN
Budowę Morskiego Centrum Nauki odwiedził dziś marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Dyrektor MCN Witold Jabłoński poinformował o stanie realizacji inwestycji. Na pytania marszałka dotyczące szczegółów technicznych odpowiadali: Tomasz Zagiczek - wiceprezes PM Services (inżynier kontraktu), Paweł Szematowicz - kierownik kontraktu i kierownik budowy Tomasz Kwiecień reprezentujący generalnego wykonawcę firmę ERBUD S.A. Olgierd Geblewicz powiedział , że cieszy się z postępu prac budowlanych i ma nadzieję, że ta ważna dla Szczecina i regionu inwestycja będzie nadal realizowana w takim tempie.

Żelbetowa kula planetarium powstanie wkrótce w Morskim Centrum Nauki
Do końca maja wewnątrz budynku MCN na Łasztowni w Szczecinie powstanie kula planetarium o średnicy 13 metrów i powierzchni 531 m2.

Wystawa Morskiego Centrum Nauki w Sejmiku
W piątek 24 stycznia 20120 r. w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego otwarto wystawę zatytułowaną „Morskie opowieści”.

Architekt na budowie MCN
Na terenie budowy Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie spotkali się przedstawiciele generalnego wykonawcy - firmy ERBUD. S.A. z projektantem budynku architektem Piotrem Płaskowickim.

Nurkowie na budowie
Na budowie Morskiego Centrum Nauki wykonywane są słupy parteru. Widać już zbrojenie zakotwione w płycie fundamentowej i szalunki. Na pierwszy rzut oka elementy te wyglądają jak przewracające się słupy, a to szalunki skośnych słupów elewacji przygotowywane do betonowania.

Co to takiego DNA?
Szkoła Jungów na ZUT
W najbliższą sobotę 18 stycznia spotykamy się na warsztatach w Katedrze Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Budowa
Na budowie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie praca wre. Ekipy generalnego wykonawcy - firmy ERBUD S.A. wykorzystują łagodną zimę i kontynuują betonowanie płyty fundamentowej.

Morskie Centrum Nauki bawiąc uczy
Z początkiem roku szkolnego, Morskie Centrum Nauki rozpoczęło warsztaty edukacyjne dla grup szkolnych.

Samych sukcesów!
Z okazji Świąt i Nowego Roku życzymy Państwu satysfakcji, zadowolenia i samych sukcesów. Zespół #MCN

Kolejny etap tworzenia Morskiego Centrum Nauki – wystawa stała
Na stronie internetowej MCN (BIP zamówienia publiczne i ogłoszenia) zamieszczono ogłoszenie o postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w sprawie wyboru wykonawcy Wystawy Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Zadaniem wykonawcy będzie: wykonanie, dostarczenie, zamontowanie, uruchomienie i serwis 212 eksponatów rozmieszczonych na 3 piętrach budynku. Oferta kierowana jest do przedsiębiorców profesjonalnie realizujących wystawy dla muzeów, centrów nauki i innych podobnych obiektów.

Stado dźwigozaurów na Łasztowni
Krajobraz Łasztowni wzbogaciła gromada dźwigów. Jest ich coraz więcej. Do trzech dźwigozaurów znanych szczecinianom od dawna dołączyły dwa żurawie zamontowane na budowie Morskiego Centrum Nauki.

Podsumowanie roku pracy
Najpiękniejszy czas w roku…pełen spokoju, radości i wspaniałych spotkań. Świąteczne spotkanie zespołu #MCN było dobrą okazją do podsumowania całego roku pracy.

Ruszyła procedura wyboru wykonawcy
Zgodnie z planem Morskie Centrum Nauki przystępuje do procedury wyboru wykonawcy wystawy stałej . MCN zamierza przeznaczyć na wystawę stałą złożoną z 212 elementów - urządzeń interaktywnych kwotę ok. 23 mln zł netto. Dzisiaj do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej zostało wysłane ogłoszenie o przetargu. Za kilka dni pełna dokumentacja - Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia będzie dostępna na stronie BIP oraz bip.centrumnauki.eu

Jak sterować statkiem i znaleźć drogę na morzu?
Za nami zajęcia, na których poznaliśmy tajniki sterowania statkiem. Zajęcia prowadzone były w dwóch modułach: 1. Symulator mostka nawigacyjnego: manewrowanie współczesnym statkiem (siły działające na kadłub, sterowanie) 2. Symulator mapy nawigacyjnej: nawigacja morska z mapą papierową i elektroniczną.

Obradowała Rada Programowa MCN
12 grudnia 2019 r. w Morskim Centrum Nauki odbyło się spotkanie Rady Programowej MCN. Pod przewodnictwem prof. Pawła Zalewskiego obradowali: prof. dr hab. Mariusz P. Dąbrowski z Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. dr hab. Piotr Masojć z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Piotr Kossobudzki – współtwórca Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz dr Halina Stelmach - żona prof. Jerzego Stelmacha - patrona MCN.

Czwarty dźwigozaur na Łasztowni
Szczecinianie przyzwyczajeni do widoku trzech dźwigozaurów zdobiących nabrzeże przy Łasztowni muszą je policzyć od nowa. Do swoich trzech „braci” przytulił się czwarty dźwig, który wyraźnie góruje nad swoim starszym rodzeństwem. Zmiany w krajobrazie nad Odrą zawdzięczamy pracownikom firmy E.D. Smoliński, którzy zamontowali dźwig na budowie Morskiego Centrum Nauki realizowanej przez ERBUD S.A.