Blog

Domek wydrukowany w 200 godzin
Zaledwie 200 godzin zajęło wybudowanie we włoskim miasteczku Massa Lombarda we Włoszech domu o wysokości 4,2 m i powierzchni 60 m².
Dwa pomieszczenia mieszkalne oraz część mebli wydrukowano z niewypalanej, ciasno ubitej ziemi, o parametrach zbliżonych do wypalanej cegły. W czasie 200 godzin nieprzerwanej pracy przemysłowa drukarka Crane WASP (dwa zsynchronizowane ramiona, każde pozwala drukować na powierzchni 50 m2) położyła 350 warstw o grubości 1,2 centymetra każda.
Dom zaprojektowano tak, by można było dopasować go do różnych lokalizacji i – zależnie od klimatu – umożliwić bardziej wydajne ogrzewanie lub chłodzenie. Konstrukcja powstała w ramach projektu TECLA, którego celem jest budownictwo mieszkaniowe używające materiałów nadających się do ponownego wykorzystania. Pomysłodawcy domu ze sprasowanej ziemi pracują nad budową wielokondygnacyjną oraz zastosowaniem innych materiałów, np. gliny. Jak podaje portal fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości największym budynkiem, wybudowanym dotąd na świecie z wykorzystaniem drukarni 3D, jest 2-kondygnacyjny budynek o wysokości 9,5 metra i powierzchni 640 metrów kwadratowych. Wpisano go do Księgi Rekordów Guinnessa jako pierwszy wydrukowany obiektem o 2 kondygnacjach.
Wybudowano go w Warsan w Dubaju wykorzystując mieszkankę betonową z dodatkami zwiększającymi lepkość substancji i przyspieszającymi jej twardnienie. Przy budowie, poza przemysłową drukarką Apis Cor, pracowało jedynie 15 osób, a koszt inwestycji wyniósł ok. miliona dirham (nieco ponad milion złotych). Korzystanie z tradycyjnych rozwiązań pochłonęłoby ponad dwukrotność tej kwoty i wymagałoby zaangażowania co najmniej 30 osób.
Pierwszy dom z drukarki 3D powstał również w Polsce. W Otrębusach koło Warszawy wydrukowano budynek o powierzchni 7 metrów kwadratowych. W ciągu 13 godzin zużyto około 6 ton betonu. Wykorzystana do budowy mieszanka, jak i sama maszyna 3D, są produktami polskiej firmy REbuild. W założonym w 2018 r. przedsiębiorstwie zaprojektowano i wybudowano wielkogabarytową drukarkę 3DCP, opracowywano autorskie mieszanki betonowe i przetestowano zaprawy. Pierwszymi przedmiotami, które powstały z pomocą przemysłowego urządzenia REbuild, były donice, ławki i stoły.
Jak podaje portal fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości „pierwszą polską drukarkę do wytwarzania przyrostowego z użyciem betonu zbudowali naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Aktualnie maszyna drukuje ozdobne elementy, ale pracujący nad nią doktoranci Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki chcą w przyszłości drukować całe budynki mieszkalne.
(raj)
Źródło: Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).