Blog

Dotrą w oko huraganu
Zdaniem producenta są jedynymi bezzałogowymi pojazdami nawodnymi (USV) zdolnymi zbierać dane naukowe w warunkach ekstremalnych, w tym podczas huraganów wiejących z prędkością ponad 70 mil na godzinę.
Firma Saildrone ogłosiła rozpoczęcie misji „Tropical Atlantic” pięciu swoich dronów, mającej na celu zebranie kluczowych danych z całego sezonu huraganów w 2021 roku. Pięć żaglowców wpłynie na ich szlaki, aby zgromadzić cenne dane w czasie rzeczywistym dla numerycznych modeli prognozowania huraganów i zebrać nowe informacje na temat tego, jak rosną i intensyfikują się te duże i destrukcyjne komórki pogodowe.
Saildrony są produkowane przez firmę z Alameda w Kalifornii, która nosi tę samą nazwę. Wyglądają jak futurystyczne kajaki z pontonami. Mierzą 23 stopy długości, mają żagiel z panelami słonecznymi (są zasilane energią słoneczną i napędzane przez wiatr) i ogon podobny do samolotu. Wyposażone w szereg czujników danych, sprzętu radarowego i kamer o wysokiej rozdzielczości, monitorują takie czynniki, jak prądy oceaniczne, prędkość wiatru, promieniowanie słoneczne, temperaturę morza i powietrza, wilgotność względną i emisje dwutlenku węgla, i przekazują je z przez satelitę do siedziby Saildrone.
Imponujące możliwości autonomicznych pojazdów Saildrone zostały udowodnione w licznych misjach operacyjnych w zakresie nauki, mapowania oceanów i bezpieczeństwa morskiego, obejmujących ponad 500 000 mil morskich od Arktyki po Antarktydę. Flota Saildrone spędziła ponad 10 000 dni na morzu w najbardziej ekstremalnych warunkach pogodowych na świecie.
Tym razem napędzane żaglami i energią Słońca drony będą zbierać i przekazywać dane meteorologiczne i oceanograficzne, w tym temperaturę powietrza i wilgotność względną, ciśnienie barometryczne, prędkość i kierunek wiatru, temperaturę i zasolenie wody, temperaturę powierzchni morza oraz wysokość i czas trwania fali. Dane zostaną przesłane również do Globalnego Systemu Telekomunikacyjnego (GTS) Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) i rozpowszechnione we wszystkich głównych ośrodkach prognoz – około 20 agencjach na całym świecie, w tym Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA).
„Saildrone będzie w stanie dotrzeć tam, gdzie nigdy nie zapuścił się żaden statek naukowy, prosto w oko huraganu i zbierać dane, które mogą sprawić, że społeczności na całym świecie będą bezpieczniejsze przed tymi niszczycielskimi burzami” – powiedział Richard Jenkins, założyciel i dyrektor generalny Saildrone.
„Wysłanie pojazdu robota w oko huraganu to niezwykle złożone wyzwanie inżynieryjne, które może mieć znaczący pozytywny wpływ na naszą zdolność przewidywania ekstremalnych warunków pogodowych, z korzyścią dla społeczności stojących w obliczu tych wydarzeń” – powiedział Christian Meinig, dyrektor ds. inżynierii w NOAA/PMEL.
Huragany stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi w nadmorskich miastach, ale także mają znaczący wpływ na gospodarkę – szkody spowodowane huraganem w USA szacowane są na około 54 miliardy dolarów rocznie. Zrozumienie fizycznych procesów huraganów ma kluczowe znaczenie dla poprawy skuteczności prognoz powstawania i przemieszczania się huraganów.
Saildrone to amerykańska firma, która projektuje, produkuje i obsługuje flotę bezzałogowych pojazdów nawodnych (USV) zasilanych energią wiatrową i słoneczną, Saildrone USV są wyposażone w zaawansowane czujniki i technologię sztucznej inteligencji, umożliwiające zbieranie danych oceanicznych i mapowanie oceanów z dowolnego akwenu o każdej porze roku. Operacje Saildrone i usługi gromadzenia danych są szyfrowane i bezpieczne.
Firma ma siedzibę w Alameda w Kalifornii i jest wspierana przez The Schmidt Family Foundation, Social Capital, Capricorn’s Technology Impact Fund, Lux Capital, Exor Seeds i Horizons Ventures PMEL – Pacific Marine Environmental Laboratory to laboratorium federalne, które prowadzi obserwacje i badania mające na celu poszerzenia naszej wiedzy na temat globalnego oceanu i jego interakcji z ziemią, atmosferą, ekosystemami i klimatem. Obserwacje te są wykorzystywane do poprawy prognoz pogody i klimatu, zarządzania rybołówstwem i odporności wybrzeża. Misją PMEL jest dostarczanie wiarygodnych informacji naukowych poprzez innowacyjne badania oceanograficzne i atmosferyczne, obserwacje i rozwój technologii w celu wsparcia reakcji społeczeństwa na pilne globalne i regionalne wyzwania środowiskowe
AOML – Laboratorium Oceanografii i Meteorologii Atlantyku.
Prowadzi badania mające na celu zrozumienie fizycznych, chemicznych i biologicznych cech i procesów oceanu i atmosfery, zarówno oddzielnie, jak i jako systemu sprzężonego. Głównym celem tych badań jest pogłębienie wiedzy, która prowadzi do dokładniejszego prognozowania silnych sztormów, lepszego wykorzystania i zarządzania zasobami morskimi, lepszego zrozumienia czynników wpływających zarówno na jakość klimatu, jak i środowiska.
(raj)
Źródło: Saildrone, CNET

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).