Blog

Drony zasadzą miliard drzew
– Nasza planeta traci 13 miliardów drzew rocznie i odzyskuje mniej, niż połowę z tego. Założyliśmy Flash Forest z jednym jasnym celem: uzdrowieniem płuc naszej planety. Dopóki ta praca nie zostanie wykonana dobrze, żadna inna praca nie ma znaczenia – napisali twórcy kanadyjskiej firmy Flash Forest, wykorzystującej drony do szybkiego sadzenia drzew.
Ten start-up z Toronto planuje zalesić do 2028 roku ponad miliardem drzew m.in. obszary pożniwne i zniszczone przez pożary.
„Przemysł drzewny wykorzystuje wydajne technologie pozyskiwania drewna, zdolne do szybkiego wycinania lasów przy minimalnym zaangażowaniu człowieka. Z drugiej strony sadzenie drzew nadal odbywa się za pomocą worków i łopat. Możemy to zmienić. Jesteśmy firmą zajmującą się ponownym zalesianiem, której celem jest sadzenie w tempie 10 razy większym, niż normalne i za ułamek kosztów tradycyjnych technik sadzenia drzew. Dzięki inżynierii dronów wprowadzamy nowy poziom dokładności, precyzji i szybkości w branży ponownego zalesiania” – zapewniają młodzi Kanadyjczycy na swojej stronie internetowej.
Koncepcja Flash Forest wymaga wyposażenia drona w pneumatyczny system wprowadzania sadzonek do gleby. Wystrzeliwane z dużą precyzją przy pomocy specjalnego urządzenia pneumatycznego wbijają się w glebę na odpowiednią głębokość, ułatwiając wzrost roślin. Nie są to przy tym zwykłe sadzonki – każdy strąk z drzewem jest wykonywany ręcznie, ma co najmniej trzy wstępnie wykiełkowane nasiona, mikoryzę, nawóz i kilka innych substancji lubianych przez rośliny. Skład tej mieszanki nie jest przez zespół młodych Kanadyjczyków ujawniany. Drony wykorzystywane są również do kontroli wzrostu sadzonek i prowadzenia niezbędnych oprysków.
Twórcy Flash Forest przekonują, że sadzenie drzew przy użyciu dronów jest nie tylko 10 razy szybsze, niż przy wykorzystaniu tradycyjnych metod, ale jest też o 80% tańsze. Zakładają, że każdy dron może wykonać pracę równoważną wysiłkowi dziesięciu osób . Ponadto każdy członek zespołu jest w stanie jednocześnie sterować dziesięcioma dronami. Dzięki tej metodologii pracy Flash Forest może sadzić od 10 000 do 20 000 nasion dziennie.
Zaczynają od odzyskania obszaru leśnego na północ od Toronto, który jakiś czas temu został zniszczony przez pożar.
Wielu ekspertów twierdzi, że sadzenie drzew to najszybszy i najtańszy sposób na powstrzymanie zmian klimatycznych . W badaniu opublikowanym w „Science” w 2019 r. stwierdzono, że oprócz ochrony istniejących lasów dla skutecznej walki z globalnym ociepleniem konieczne jest zasadzenie na całym świecie ponad 1,2 miliarda drzew.
Po zakończeniu ponownego zalesiania na północ od Toronto, Flash Forest rozpocznie nowy projekt na Hawajach , gdzie spodziewa się posadzić około 300 000 drzew. Planuje również sadzić drzewa w Australii, Kolumbii i Malezji.
(raj)
Źródło: https://flashforest.ca/

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).