Blog

Energia z fal morskich ze Szczecina
Opracowany przez prof. Bolesława Kuźniewskiego z Akademii Morskiej w Szczecinie podwodny zespół prądotwórczy jest znacznie prostszy w konstrukcji, niż inne aktualnie stosowane elektrownie produkujące energię elektryczną z fal morskich. Jest też znacznie tańszy i bardziej elastyczny w instalacji.
„Istota wynalazku szczecińskich naukowców polega na wykorzystaniu nowej konstrukcji silnika mechanicznego napędzanego energią fal morskich za pośrednictwem innowacyjnego układu przeniesienia napędu. Silnik zapewnia napęd prądnicy lub innego urządzenia energetycznego w sposób ciągły zapewniając obroty w jednym kierunku niezależnie od kierunku przepływających fal morskich” – podaje Centrum Informacji AM Szczecin. Konstrukcja prof. Kuźniewskiego ma też dodatkowy atut – unikalny sposób mocowania do dna morskiego, dzięki któremu urządzenie może wykorzystywać energię fal morskich pracując pod wodą. Jest w związku z tym tańsza w instalacji w porównaniu z innymi tego typu rozwiązaniami.
Urządzenie tworzy zespół łopatek, przymocowanych naprzemiennie, czyli równolegle i prostopadle w stosunku do wału napędowego (pod kątem 90 stopni względem siebie). Fala napotykająca taki zestaw popycha łopatkę ustawioną równolegle, wywołując obrót wału, zmieniając jednocześnie pozycję łopatek o 90 stopni. Dzięki temu cofająca się fala wywoła ruch całego zestawu w tym samym kierunku. Łopatki pod wpływem wody będą się ustawiać w odpowiedniej pozycji.
Instalacja i eksploatacja urządzeń wykorzystujących moc fal opłacają się, jeśli średnia moc falowania na metr długości grzbietu fali przekracza 15 kW. „Zdaniem naukowców ze Szczecina urządzenia oparte na ich pomyśle doskonale nadawałyby się do niewielkich instalacji, mających zapewnić zasilanie dla pojedynczych obiektów, jak mariny czy niewielkie osiedla mieszkaniowe” – pisze dziennikarz „Dziennika” – „Przyznają jednocześnie, że jego przydatność na Bałtyku byłaby ograniczona ze względu na niezbyt korzystną charakterystykę falowania. Natomiast doskonale sprawdzałoby się na Morzu Północnym, Atlantyku i Pacyfiku”.
Sceptycy zwracają uwagę na fakt, że dla skutecznego wykorzystania energii fal morskich największym problemem nie jest opracowanie działającego systemu, ale materiały które muszą wytrzymać w słonej wodzie przez wiele lat. Uwzględnić również trzeba koszt doprowadzenia kabla po dnie morskim oraz konieczność minimalizacji ryzyka nawigacyjnego dla statków.
(raj)
Żródło: Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).