Blog

ESA szuka kandydatów na kosmonautów
Chcesz pracować w kosmosie? Nic prostszego! Już 31 marca br., po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) rozpocznie rekrutację chętnych do udziału w misjach kosmicznych.
Agencja planuje zatrudnić od 4 do 6 osób oraz grupę około 20 astronautów „rezerwowych”. Granica wieku – 50 lat. Zarobki – nawet ponad 8 tys. € miesięcznie.

PHOTOGRAPHER: Lauren Harnett
Kosmonautami mogą zostać kandydaci, którzy jeszcze niedawno nie mogli nawet o takiej przygodzie marzyć. Wymagania stawiane kandydatom na kosmonautów nie są tak rygorystyczne, jak mogłoby się wydawać. Przyszły astronauta musi być obywatelem państwa członkowskiego ESA lub stowarzyszonego państwa członkowskiego, być specjalistą w zakresie nauk przyrodniczych, medycyny, inżynierii lub matematyki, mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe oraz biegle władać językiem angielskim. Oczekiwana jest umiejętność pracy w wielokulturowym zespole, gotowość do spędzania długich okresów czasu z dala od rodziny i przyjaciół, gotowość poddania się energicznemu treningowi fizycznemu oraz odporność na sytuacje stresowe.
Po raz pierwszy rekrutacja jest otwarta również dla osób z niepełnosprawnościami fizycznymi oraz kandydatów w wieku do 50 lat.
– Wiek może być zaletą, a nie wadą – powiedziała dr Anna Fogtman, specjalistka od medycznego przygotowywania astronautów do misji kosmicznych w ESA, cytowana przez portal Nauka w Polsce – Osoby starsze mają niższe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych po przyjęciu zwiększonych dawek promieniowania jonizującego, na które narażone będą osoby w przestrzeni kosmicznej.
Specjalistka ESA zwraca uwagę na fakt, że współczesny astronauta nie musi być osobą wyjątkowo silną fizycznie. – Astronautki i astronauci to muszą być ludzie o dobrym stanie zdrowia, ale nie muszą biegać maratonów, posiadać ponadprzeciętnej siły czy wytrzymałości fizycznej. Pierwsze misje kosmiczne to były loty w nieznane; brali w nich udział przede wszystkim mężczyźni, najczęściej z zapleczem wojskowym. Dzisiaj mamy dużą wiedzę na temat wyzwań, jakie niosą ze sobą loty w kosmos. I takie myślenie nie ma uzasadnienia – powiedziała dr Fogtman.
Aby zostać kosmonautą trzeba jednak mieć ukończone studia z obszaru nauk ścisłych. Preferowane, choć niekonieczne, jest posiadanie certyfikatu pilota testowego. Kobiety mają równe szanse z mężczyznami. ESA zamierza położyć większy nacisk na komunikację właśnie z potencjalnymi astronautkami – w poprzedniej rekrutacji (2008 rok) tylko 16 proc. zgłoszeń pochodziło od kobiet a z 6 przyjętych kandydatów aż pięciu było mężczyznami.
Rozpatrywane będą również zgłoszenia osób bez jednej lub dwóch stóp, jednej lub dwóch nóg poniżej kolana, osoby o nierównych kończynach oraz kandydatki i kandydatów o niskim wzroście (poniżej 130 cm).
To dla ESA nowe wyzwanie. „Przed nami wiele niewiadomych, jedyną obietnicą, jaką możemy dziś złożyć, jest poważna, oddana i uczciwa próba utorowania drogi do kosmosu niepełnosprawnemu astronaucie” – stwierdzono w oświadczeniu Agencji. – Zadajemy sobie pytanie, jakie są bariery uniemożliwiające nam przelot na ISS (International Space Station) z fizycznie niepełnosprawnym astronautą” – powiedział Jan Wörner. dyrektor generalny ESA, cytowany przez portal Space News. Europejska Agencja Kosmiczna podała, że nawiąże współpracę z dostawcami pojazdów załogowych i jej międzynarodowymi partnerami „w celu zidentyfikowania potencjalnych adaptacji, które ostatecznie umożliwią niepełnosprawnemu astronaucie lot w kosmos”.
„W kosmosie wszyscy jesteśmy niepełnosprawni” – powiedziała kiedyś Samantha Cristoforetti, jedna z astronautek ESA.
Aplikować na stanowisko astronauty można będzie od 31 marca. Pod linkiem podane zostaną wszystkie informacje w zakresie wymaganych dokumentów.
Proces selekcji astronautów ESA w latach 2021-2022 będzie składał się z sześciu etapów następujących po wstępnych selekcjach.
Proces ma się rozpocząć 28 maja i zakończyć ogłoszeniem nowej klasy astronautów ESA w drugiej połowie 2022 roku.
(raj)
Źródło: spacenews.com, naukawpolsce.pap.pl
Fot. ESA, NASA

Uprawa koralowców na wieżach elektrowni wiatrowych
Rafy koralowe są domem dla ponad jednej trzeciej wszystkich gatunków ryb morskich, ponad jedna czwarta wszystkich gatunków morskich wykorzystuje je jako tereny wylęgu. Jednak koralowce i unikalne środowiska rafowe, które tworzą, są zagrożone postępującymi zmianami klimatycznymi. Realizowany przez Ørsted projekt ReCoral ma na celu zbad...

146 teragramów wody wyrzuconych do atmosfery
Instrumenty pracujące na satelicie Aura NASA wykryły olbrzymią ilość pary wodnej, wyrzuconej 15 stycznia 2022 roku podczas podwodnej erupcji wulkanu Hunga Tonga. W stratosferę Ziemi dostał się ogromny pióropusz pary wodnej, wystarczającej do wypełnienia ponad 58 000 basenów olimpijskich. Naukowcy NASA twierdzą, że ilość ta może tymcz...

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...