Blog
Floating Farm
Farma mleczna w największym porcie Europy? Krowy na pływającym pastwisku pośród nabrzeży Rotterdamu? Nie, to nie scenariusz katastroficznego filmu political fiction. Pierwsza na świecie pływająca farma mleczna rozpoczęła działalność (2019 r.) w Rotterdamie – jednym z najbardziej ruchliwych portów świata. Zainstalowano ją w kanale „Merwehaven”, w pobliżu miejscowości Schiedam.

To eksperyment – praktyczny test sprawdzający, czy tego typu projekty mogą w przyszłości stanowić alternatywne źródło żywności dla rosnącej populacji miast w warunkach zmieniającego się klimatu. Jeśli spełnią się czarne, katastroficzne scenariusze, coraz wyższy poziom mórz będzie zmniejszał powierzchnię pól uprawnych i łąk przy rosnącej liczbie ludności świata – szacuje się, że do 2050 roku zbliży się ona do 10 miliardów, z czego 70 procent będzie mieszkać w miastach.

Na powierzchni 2 tys. m.kw specjalnej, znalazła się łąka, obora, w której obecnie żyją 32 krowy, pomieszczenie do przetwarzania mleka i utylizacji odpadów, a także sklep i centrum dla zwiedzających. Trzypoziomowa farma zasilana jest energią z pływających obok paneli słonecznych, świeżą wodę pozyskuje się dzięki zintegrowanemu systemowi zbierania i oczyszczania wody deszczowej. Krowy karmione są trawą z boisk (m.in. ze stadiony piłkarskiego Feyenoord) i pól golfowych zlokalizowanych w mieście i jego pobliżu. Karmę dla zwierząt stanowią również odpady spożywcze (skrawki ziemniaków, otręby, produkty uboczne browarów), a ich obornik służy jako naturalny nawóz. Krowy mają na platformie własne boksy, mogą jednak wychodzić na stały ląd specjalnymi kładkami – urządzono im tam niewielkie pastwisko. Zwierzęta monitorowane są przez Alberta Boersena – pierwszego na świecie Floating Farmera – dzięki specjalnej aplikacji na smartfona.
Farma jest zautomatyzowana. Opracowano specjalne systemy odpowiedzialne nie tylko za automatyczne dojenie krów, ale też automatyczne usuwanie obornika natychmiast po jego wytworzeniu. Żywność rozprowadza automatyczny podajnik taśmowy. Ściany pływającej obory są przezroczyste – twórcom farmy zależało na tym, by odwiedzający ją goście mogli obserwować procesy hodowlane. W ich zamyśle ma ona pełnić ważną rolę edukacyjną. Na miejscu można napić się produkowanego na farmie mleka. Jest ono również sprzedawane mieszkającym w pobliżu klientom, za pośrednictwem internetowego sklepu spożywczego.
Floating Farm powstała w Beladon – firmie specjalizującej się w architekturze wodnej. Zaprojektowana ją w studio architektonicznym Goldsmith.
Jeśli projekt zakończy się sukcesem możliwe jest również zbudowanie pływającej farmy kurczaków i pływającej szklarni.


Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).