Blog

Francuzi budują towarowy żaglowiec
Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie latem 2023 roku zwodowany zostanie 81-metrowy statek towarowy, którego główny napęd będą stanowiły żagle. Francuska stocznia PIRIOU podpisała właśnie umowę na zaprojektowanie i budowę żaglowca z TransOceanic Wind Transport (TOWT). Ładowność jednostki ma wynieść 1100 ton. Statek będzie mógł zabrać na pokład 12 pasażerów.
Zgodnie z założeniami statek ma spędzać na morzu do 320 dni na morzu w roku, pływając głównie pod żaglami, zamocowanymi na dwóch masztach, wspomaganymi w trybie hybrydowym przez jeden lub dwa 4-suwowe morskie silniki wysokoprężne z doładowaniem, pracujące na różnych poziomach mocy.
TransOceanic Wind Transport (TOWT) realizuje program badawczo-rozwojowy, którego celem jest budowa nowej generacji żaglowców do transportu towarów, spełniających kryteria kosztów, niezawodności, ładowności i szybkości, umożliwiających wykorzystanie nowych technologii, szczególnie w architekturze okrętowej, a także nowych, przyjaznych środowisku rozwiązań logistycznych i handlowych. Celem programu jest uruchomienia pierwszej na świecie floty niskoemisyjnych statków. Każdy ze statków o długości 260 stóp i wysokości 200 stóp będzie napędzany przez zestaw żagli o powierzchni ponad 23 000 stóp kwadratowych, co czyni z wiatru główne źródło energii, gwarantując dekarbonizację przekraczającą 90%.
Transport morski to obecnie czwarty truciciel świata. Drogą morską przewozi się 90% towarów. 10 miliardów ton ładunków jest transportowanych każdego roku kontenerowcami, co przekłada się na 7-procentowy udział w światowym zużyciu ropy naftowej, 3% emisji gazów cieplarnianych, 7% dwutlenku siarki i 12% tlenku azotu i drobnych cząstek. Decyzją Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO mających emisja gazów cieplarnianych na zostać zmniejszona do 2050 roku o co najmniej 50%.
Budowa statku towarowego pod żaglami potrwa 18 miesięcy.
(raj)
Źródło: Piriou, TOWT

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).