Blog

Francuzi budują towarowy żaglowiec
Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie latem 2023 roku zwodowany zostanie 81-metrowy statek towarowy, którego główny napęd będą stanowiły żagle. Francuska stocznia PIRIOU podpisała właśnie umowę na zaprojektowanie i budowę żaglowca z TransOceanic Wind Transport (TOWT). Ładowność jednostki ma wynieść 1100 ton. Statek będzie mógł zabrać na pokład 12 pasażerów.
Zgodnie z założeniami statek ma spędzać na morzu do 320 dni na morzu w roku, pływając głównie pod żaglami, zamocowanymi na dwóch masztach, wspomaganymi w trybie hybrydowym przez jeden lub dwa 4-suwowe morskie silniki wysokoprężne z doładowaniem, pracujące na różnych poziomach mocy.
TransOceanic Wind Transport (TOWT) realizuje program badawczo-rozwojowy, którego celem jest budowa nowej generacji żaglowców do transportu towarów, spełniających kryteria kosztów, niezawodności, ładowności i szybkości, umożliwiających wykorzystanie nowych technologii, szczególnie w architekturze okrętowej, a także nowych, przyjaznych środowisku rozwiązań logistycznych i handlowych. Celem programu jest uruchomienia pierwszej na świecie floty niskoemisyjnych statków. Każdy ze statków o długości 260 stóp i wysokości 200 stóp będzie napędzany przez zestaw żagli o powierzchni ponad 23 000 stóp kwadratowych, co czyni z wiatru główne źródło energii, gwarantując dekarbonizację przekraczającą 90%.
Transport morski to obecnie czwarty truciciel świata. Drogą morską przewozi się 90% towarów. 10 miliardów ton ładunków jest transportowanych każdego roku kontenerowcami, co przekłada się na 7-procentowy udział w światowym zużyciu ropy naftowej, 3% emisji gazów cieplarnianych, 7% dwutlenku siarki i 12% tlenku azotu i drobnych cząstek. Decyzją Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO mających emisja gazów cieplarnianych na zostać zmniejszona do 2050 roku o co najmniej 50%.
Budowa statku towarowego pod żaglami potrwa 18 miesięcy.
(raj)
Źródło: Piriou, TOWT

Inteligentne, pływające miasto
26 kwietnia 2022 r. Oceanix – firma zajmująca się rozwojem pływających miast, Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat) i południowokoreańskie miasto Busan zaprezentowały w siedzibie ONZ prototyp zrównoważonego, pływającego miasta OCEANIX BUSAN. Ma to być inteligentne miasto, które w 100% zaspokoi zapotrzebow...

Gdzie jest NEEMO?
NEEMO, czyli NASA Extreme Environment Mission Operation, to realizowany na dnie morza program amerykańskiej agencji kosmicznej, mający przygotować przyszłych astronautów do eksploracji Księżyca i Marsa. Realizowany jest w podwodnym laboratorium AQUARIUS, jedynej na świecie podmorskiej stacji badawczej, zlokalizowanym 19 metrów pod pow...

18 maja- pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet na Morzu
„Dążymy do wspierania środowiska pracy na morzu bez barier dla kobiet” – powiedział Kitack Lim, sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO zapraszając do udziału w pierwszym Międzynarodowym Dniu Kobiet na Morzu.

NanoseenX odsala o oczyszcza wodę morską
W ciągu kilku miesięcy po założeniu firmy w 2020 roku stworzyli NanoseenX – pierwsze na świecie rozwiązanie do odsalania i oczyszczania wody, które nie wymaga zasilania energią. Wykorzystane w nim nanomembrany zamieniają słoną, słonawą wodę i ścieki w czystą wodę pitną w przeciągu 2 minut.

Statek na baterie
Amerykański startup Fleetzero opracował koncepcję elektryfikacji żeglugi towarowej, umożliwiającą wyeliminowanie z transportu morskiego paliw płynnych. Projekt zakłada napędzanie statków akumulatorami umieszczonymi w kontenerach towarowych, które po zużyciu zmagazynowanej w nich energii byłyby wymieniane w portach pośrednich na konte...

Do 550 km na godzinę
W Nowej Sarzynie na Podkarpaciu powstaje najdłuższy w Europie, pełnoskalowy tor do testowania pasywnej lewitacji magnetycznej. Na terenie należącym do spółki CIECH Sarzyna w województwie podkarpackim, powstał tor kolejowy o długości około 700 metrów w standardzie konstrukcyjnym pozwalającym osiągać prędkość do 160 km/h.