Blog

Gazowce – nie tylko dla LNG
Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie od 2027 roku gazowce z charakterystycznymi sferycznymi zbiornikami zaczną dostarczać droga morską nie tylko sprężony gaz ziemny (LNG). Holenderskie biuro projektowe C-Job Naval Architects zaprojektowało dla LH2 Europe tankowiec zdolny do przewożenia ciekłego wodoru. Statek o nazwie GAIA ma zostać zwodowany i uruchomiony przed 2027 rokiem.
LH2 Europe to firma z siedzibą w Amsterdamie, która stawia sobie za cel utworzenie ekologicznego łańcucha dostaw zielonego wodoru na rynki w północno-zachodniej Europie. „Wodór będzie niezbędny dla przyszłości energii. Od nas zależy, jak szybko możemy to osiągnąć” – mówi dr Peter Wells, dyrektor generalny LH2 Europe, cytowany w komunikacie prasowym firmy. „Ten projekt jest kluczowym krokiem w zapewnieniu niezbdnej infrastruktury. Obecnie wykorzystywane statki nie są w stanie dostarczyć wodoru na skalę, której oczekujemy, koniecznej do zaspokojenia potrzeb rynku”.
Dla realizacji projektu firma potrzebuje nowej generacji tankowców kriogenicznych. GAIA ma mieć długość 141 metrów i sferyczne zbiorniki kriogeniczne o pojemności 37 500 m3 (trzy zbiorniki o pojemności ok. 12 000 m3) montowane na pokładzie statku Taki zapas wodoru pozwoli zatankować 400 000 średnich samochodów wodorowych lub 20 000 ciężkich ciężarówek. Co ważne, statek zawiera istotne innowacje w transporcie wodoru. Statek ma być zasilany ogniwami wodorowymi, zasilanymi wodorem odparowującym ze zbiorników w trakcie transportu. GAIA będzie miał zerową emisję gazów cieplarnianych.
Jak podaje LH2 Europe w pierwszej fazie planowane jest dostarczanie na niemiecki rynek transportu drogowego 100 ton ciekłego wodoru dziennie. Będzie on produkowany w Szkocji dzięki wykorzystaniu „zielonej” energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Potencjał całego projektu to 300 ton wodoru na dobę, w zależności od zapotrzebowania. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na 2027 rok.
Jak zapewnia firma dla zapewnienia komercyjnej opłacalności projektu nie są wymagane żadne dotacje, poza utrzymaniem dotychczasowej zerowej stawki podatku paliwowego.
(raj)
Źródło: C-Job Naval, LH2 Europe

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).