Blog

Gdzie jest NEEMO?
NEEMO, czyli NASA Extreme Environment Mission Operation, to realizowany na dnie morza program amerykańskiej agencji kosmicznej, mający przygotować przyszłych astronautów do eksploracji Księżyca i Marsa. Realizowany jest w podwodnym laboratorium AQUARIUS, jedynej na świecie podmorskiej stacji badawczej, zlokalizowanym 19 metrów pod powierzchnią morza ok. 5,6 km od Key Largo na Florydzie, w Narodowym Sanktuarium Morskim Florida Keys. Zbudowane w 1957 r. Aquarius Reef Base jest własnością Florida International University w Miami.
Baza wielkości sporego autobusu ma w swoim wnętrzu kwatery, kuchnię, laboratorium, śluzę i “mokry ganek” który służy do wchodzenia i wychodzenia do jej wnętrza. Obiekt jest podłączony do boi powierzchniowej, która dostarcza powietrze, energię elektryczną i szybki Internet. „Jest trochę ciasno – ale widoki i możliwości oferowane przez tę bazę są niepodobne do jakiegokolwiek innego miejsca na świecie” – zachwala portal GeekWeek.
NASA wykorzystuje AQUARIUSA do badania tego, jak jak ludzie przystosowują się do życia i pracy pod wodą, co ma istotne implikacje dla przyszłych misji kosmicznych. Grupy astronautów, inżynierów i naukowców przebywają pod wodą przez maksymalnie trzy tygodnie.
AQUARIUS i jego otoczenie stwarzają warunki zbliżone do tych, w jakich będą pracowali przyszli zdobywcy kosmosu. Podobnie jak kosmos, podwodny świat jest wrogim dla ludzi, obcym miejscem. Akwanauci, doświadczają tam wyzwań podobnych do tych, z jakimi spotkają się na odległej asteroidzie, planecie lub księżycu.
Podczas misji NEEMO akwanauci są w stanie symulować życie na statku kosmicznym i testować techniki spacerów kosmicznych.
Praca w kosmosie i środowisku podwodnym wymaga kompleksowego planowania i zaawansowanego sprzętu. W AQUARIUSIE badano wpływ długotrwałej misji na psychikę aquanautów, prowadzono tez próby wykorzystania telemedycyny. Jak informuje GeekWeek zdalnie sterowane roboty przeprowadziły na pokładzie stacji symulowaną operację wyrostka robaczkowego.
„Codzienne przemierzanie dna morskiego, czyli zajęcia poza pojazdem, są wypełnione testami technologii i koncepcji operacyjnych. We wnętrzu AQUARIUSA akwanauci i astronauci przeprowadzają szereg eksperymentów i badań na ludziach związanych z długotrwałymi podróżami kosmicznymi” – mówił powiedział Bill Todd, kierownik projektu NEEMO, cytowany na stronie internetowej NASA.
NASA wykorzystuje AQUARIUSA od 2001 roku. Jak dotąd podwodną bazę odwiedziły 23 załogi Agencji.
(raj)
Źródło: nasa.gov/mission_pages/NEEMO, geekweek.interia.pl

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...

Autonomiczny system dronów ratuje życie na morzu
Zespół z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowuje w pełni autonomiczny system dronów, który może zwiększyć wydajność i szybkość reakcji w operacjach ratowniczych na morzu.

Zapłacić jednym spojrzeniem
Nie, to nie jest fragment scenariusza filmu „Matrix”. We Wrocławiu uregulować rachunek można korzystając z PayEye – pierwszego na świecie komercyjnego, kompletnego systemu płatniczego, opierającego się na akceptacji płatności poprzez identyfikację użytkownika z wykorzystaniem biometrii tęczówki oka i twarzy. Pierwsz...

Polskie nanosatelity podbijają kosmos
W maju br. wrocławska spółka SatRev S.A. oraz Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisały list intencyjny w sprawie budowy pierwszej w Polsce fabryki nanosatelitów. Już w 2025 roku ma on produkować dwa satelity dziennie, około 700 rocznie.