Blog

Gdzie jest NEEMO?
NEEMO, czyli NASA Extreme Environment Mission Operation, to realizowany na dnie morza program amerykańskiej agencji kosmicznej, mający przygotować przyszłych astronautów do eksploracji Księżyca i Marsa. Realizowany jest w podwodnym laboratorium AQUARIUS, jedynej na świecie podmorskiej stacji badawczej, zlokalizowanym 19 metrów pod powierzchnią morza ok. 5,6 km od Key Largo na Florydzie, w Narodowym Sanktuarium Morskim Florida Keys. Zbudowane w 1957 r. Aquarius Reef Base jest własnością Florida International University w Miami.
Baza wielkości sporego autobusu ma w swoim wnętrzu kwatery, kuchnię, laboratorium, śluzę i “mokry ganek” który służy do wchodzenia i wychodzenia do jej wnętrza. Obiekt jest podłączony do boi powierzchniowej, która dostarcza powietrze, energię elektryczną i szybki Internet. „Jest trochę ciasno – ale widoki i możliwości oferowane przez tę bazę są niepodobne do jakiegokolwiek innego miejsca na świecie” – zachwala portal GeekWeek.
NASA wykorzystuje AQUARIUSA do badania tego, jak jak ludzie przystosowują się do życia i pracy pod wodą, co ma istotne implikacje dla przyszłych misji kosmicznych. Grupy astronautów, inżynierów i naukowców przebywają pod wodą przez maksymalnie trzy tygodnie.
AQUARIUS i jego otoczenie stwarzają warunki zbliżone do tych, w jakich będą pracowali przyszli zdobywcy kosmosu. Podobnie jak kosmos, podwodny świat jest wrogim dla ludzi, obcym miejscem. Akwanauci, doświadczają tam wyzwań podobnych do tych, z jakimi spotkają się na odległej asteroidzie, planecie lub księżycu.
Podczas misji NEEMO akwanauci są w stanie symulować życie na statku kosmicznym i testować techniki spacerów kosmicznych.
Praca w kosmosie i środowisku podwodnym wymaga kompleksowego planowania i zaawansowanego sprzętu. W AQUARIUSIE badano wpływ długotrwałej misji na psychikę aquanautów, prowadzono tez próby wykorzystania telemedycyny. Jak informuje GeekWeek zdalnie sterowane roboty przeprowadziły na pokładzie stacji symulowaną operację wyrostka robaczkowego.
„Codzienne przemierzanie dna morskiego, czyli zajęcia poza pojazdem, są wypełnione testami technologii i koncepcji operacyjnych. We wnętrzu AQUARIUSA akwanauci i astronauci przeprowadzają szereg eksperymentów i badań na ludziach związanych z długotrwałymi podróżami kosmicznymi” – mówił powiedział Bill Todd, kierownik projektu NEEMO, cytowany na stronie internetowej NASA.
NASA wykorzystuje AQUARIUSA od 2001 roku. Jak dotąd podwodną bazę odwiedziły 23 załogi Agencji.
(raj)
Źródło: nasa.gov/mission_pages/NEEMO, geekweek.interia.pl

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).