Blog

Holownik zdalnie sterowany
RECOTUG ™ nie będzie potrzebował załogi na pokładzie. Jeśli projekt powiedzie się – w Kopenhadze rozpocznie pracę pierwszy na świecie komercyjny holownik, w pełni sterowany zdalnie, z centrum operacyjnego na lądzie.
Wybudowany zostanie przez konsorcjum firm: Svitzer A / S, Kongsberg Maritime i ABS (American Bureau of Shipping). Umowę w sprawie realizacji RECOTUG ™ podpisano w Kopenhadze pod koniec lutego br.
RECOTUG ™ jest kontynuacją pierwszego projektu Svitzer / Kongsberg Maritime (dawniej Rolls-Royce Marine), ogłoszonego w 2017 r., dotyczącego zdalnie sterowanej nawigacji holownika Svitzer Hermod. Partnerzy w bezpieczny sposób przetestowali w warunkach portowych szereg manewrów niezwiązanych z holowaniem – kapitan statku, kierujący statkiem z odległego centrum operacyjnego, odcumował jednostkę, obrócił o 360 ° i bezpiecznie zacumował ponownie. Manewry przebiegły bez zakłóceń.
„Kilka lat dzieli nas od dnia, w którym zobaczymy eksploatowane komercyjnie, zdalnie sterowane holowniki bez załogi na pokładzie” – powiedziała Ingrid Uppelschoten Snelderwaard, globalny dyrektor operacyjny Svitzera – „Nie ma wątpliwości, że zaawansowana autonomia szybko się rozwija w całej branży morskiej. W Svitzer zaczynamy od jednego holownika by zbadać, jak najlepiej wykorzystać nową technologię, poprawić bezpieczeństwo i wydajność oraz zaspokoić zapotrzebowanie naszych klientów na niezawodne i opłacalne usługi”.
Svitzer wnosi w przedsięwzięcie niezbędne doświadczenie operacyjne, nowo zbudowany holownik z załogą oraz rozwiązania techniczne specyficzne dla holownika. Kongsberg Maritime dostarczy systemy zdalnego sterowania i autonomiczną technologię oraz poprowadzi integrację systemów i technologii. ABS dysponuje wiedzą i doświadczeniem niezbędnymi do uzyskania zgody organu regulacyjnego.
Kongsberg Maritime – globalna firma zajmująca się technologią morską, dostarczająca innowacyjne rozwiązania technologiczne dla wszystkich sektorów przemysłu morskiego, w zakresie automatyki morskiej, bezpieczeństwa, manewrowania, nawigacji i dynamicznego pozycjonowania. Firma zajmuje się projektowaniem statków, zarządzaniem energią, obsługą pokładu i systemów napędowych. Rozwiązania podwodne obejmują echosondy jedno- i wielowiązkowe, sonary, AUV i USV, systemy nawigacji podwodnej i łączności.
Kongsberg Maritime jest częścią Kongsberg Gruppen (KONGSBERG), która dostarcza zaawansowane technologicznie systemy i rozwiązania dla klientów z branży naftowo-gazowej, morskiej, obronnej i kosmicznej.
Svitzer A/S – od 1833 roku zapewnia bezpieczeństwo i wsparcie na morzu jako samodzielny operator holowniczy oraz jako część AP Moller – Maersk. Zatrudnia 4000 pracowników, zarządza flotą 440 statków. Światowy lider w zakresie usług holowniczych i morskich.
ABS – wiodący globalny dostawca usług klasyfikacyjnych i doradztwa technicznego dla przemysłu morskiego i przybrzeżnego, jest zaangażowany w ustanawianie standardów bezpieczeństwa i jakości w projektowaniu i budowie. ABS współpracuje z przemysłem i klientami w celu opracowania dokładnej i opłacalnej zgodności, zoptymalizowanej wydajności i efektywności operacyjnej dla aktywów morskich i przybrzeżnych.
(raj)
Źródło: Svitzer IP

Uprawa koralowców na wieżach elektrowni wiatrowych
Rafy koralowe są domem dla ponad jednej trzeciej wszystkich gatunków ryb morskich, ponad jedna czwarta wszystkich gatunków morskich wykorzystuje je jako tereny wylęgu. Jednak koralowce i unikalne środowiska rafowe, które tworzą, są zagrożone postępującymi zmianami klimatycznymi. Realizowany przez Ørsted projekt ReCoral ma na celu zbad...

146 teragramów wody wyrzuconych do atmosfery
Instrumenty pracujące na satelicie Aura NASA wykryły olbrzymią ilość pary wodnej, wyrzuconej 15 stycznia 2022 roku podczas podwodnej erupcji wulkanu Hunga Tonga. W stratosferę Ziemi dostał się ogromny pióropusz pary wodnej, wystarczającej do wypełnienia ponad 58 000 basenów olimpijskich. Naukowcy NASA twierdzą, że ilość ta może tymcz...

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...