Blog

Ig Nobel dla Polki!
Doktor Agnieszka Żelaźniewicz z Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego została laureatką Nagrody Nobla!
Dokładniej Ig Nobla – nagrody przyznawane co roku za osobliwe prace naukowe, które „najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia” oraz odkrycia, które „nie mogą lub nie powinny być powtarzane”.
Nagrody Ig Nobla to humorystyczne odpowiedniki Nagród Nobla. W tym roku przyznano je 9 września po raz 30. tradycyjnie już przez czasopismo Annals of Improbable Research (Roczniki Nieprawdopodobnych Badań), kierowane przez Marca Abrahamsa z Cambridge w Massachusetts.
„Honorujemy osiągnięcia, które sprawiają, że ludzie się śmieją, a potem myślą. Dobre osiągnięcia mogą być również dziwne, zabawne, a nawet absurdalne. To tak samo jak ze złymi osiągnięciami. Wiele z dobrych osiągnięć naukowych jest atakowanych z powodu ich absurdalności. Wiele ze „złej nauki” jest czczone pomimo jej absurdalności” – przekonują organizatorzy Ig Nobla. Uniwersytet Wrocławski, informując o sukcesie dr A. Żelaźniewicz przypomina dla przykładu, że Andriej Gejm, jeden ze zwycięzców IG Nobla za badania nad lewitacją żab w silnym polu magnetycznym, dostał później „prawdziwego” Nobla za odkrycie grafenu. UW nie informuje, czy jest jakiś związek między lewitowaniem żab a wynalezieniem struktury połączonych w sześciokąty atomów węgla, przypominającej plaster miodu a mającej „grubość” jednego atomu.
Dr Agnieszka Żeleźniewicz, biolożka, otrzymała nagrodę w dziedzinie… ekonomii za ekonomię całowania w usta, a dokładniej za próbę ilościowego określenia zależności pomiędzy nierównościami dochodów narodowych w różnych krajach a średnią częstotliwością… całowania w usta. Badania prowadziła wraz ze swoim międzynarodowym zespołem naukowców z Wielkiej Brytanii, Francji, Brazylii, Chile, Kolumbii, Australii, Włoch i Norwegii.
W tym roku nagrodzono także m.in. Richarda Vettera za odkrycie, iż wielu entomologów boi się pająków, czy grupę psychologów, którzy opracowali „metodę identyfikacji narcyzów poprzez obserwowanie ruchów ich brwi”.
IG Noblem z edukacji medycznej wyróżniono również grupę polityków (m.in. premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, dyktatora Białorusi Aleksandra Łukaszenkę i prezydenta USA Donalda Trumpa) za „wykorzystanie pandemii wirusowej COVID-19 do nauczenia świata, że politycy mogą mieć bardziej bezpośredni wpływ na życie i śmierć niż naukowcy i lekarze”.
Wszyscy laureaci otrzymali dyplom i banknot o wartości 10 bilionów dolarów… w walucie Zimbabwe (warte kilka dolarów amerykańskich).
Ig Nobel 2021
• z chemii za zweryfikowanie, czy zapachy wydzielane przez widzów podczas seansu filmowego korelują z poziomem przemocy, zachowań antyspołecznych, wulgarnego języka oraz zbliżeń seksualnych oglądanych na ekranie. Badanie polegało na pomiarze lotnych związków organicznych wydzielanych przez widzów podczas oglądania filmów w kinie (Max Planck Institute for Chemistry).
• z biologii za analizę odmian mruczenia, gaworzenia, szemrania, miauczenia, pojękiwania, piszczenia, skrzeczenia, syczenia, wycia, warczenia oraz innych sposobów komunikacji kot-człowiek (Lund University).
• z ekonomii za odkrycie, że otyłość polityków danego kraju jest dobrym wskaźnikiem korupcji tegoż kraju (Montpellier Business School).
• z medycyny za odnalezienie odpowiedzi na pytanie, czy aktywność seksualna może poprawić funkcje nosowe. Naukowcy z Niemiec i Wielkiej Brytanii zdobyli ją „za wykazanie, że orgazmy seksualne mogą być tak samo skuteczne, jak leki obkurczające przekrwienie w poprawie oddychania przez nos” (University Hospital Heidelberg).
• z ekologii za wykorzystanie analizy genetycznej do identyfikacji różnych szczepów bakterii w wyrzuconych gumach do żucia, znalezionych we Francji, Grecji, Singapurze, Hiszpanii i Turcji (Universitat de València).
• z fizyki za zweryfikowanie, dlaczego piesi nie zderzają się nieustannie z innymi pieszymi (Eindhoven University of Technology).
• z kinetyki za zweryfikowanie, dlaczego piesi jednak czasami zderzają się z innymi pieszymi (The University of Tokyo).
• z transportu i logistyki za eksperymentalne ustalenie, że powietrzny transport nosorożca znajdującego się do góry nogami jest bezpieczny (Cornell University).
• z entomologii za 40-letnie badanie „Nowa metoda kontroli karaluchów na okrętach podwodnych”. Pozwoliło ono na opracowanie nowej metody opanowania populacji tych owadów na okrętach US Navy (US Navy Disease Vector Ecology and Control Center).
• Pokojowy Ig Nobel za zweryfikowanie hipotezy sugerującej, że ludzie wyewoluowali brody po to, aby uchronić się przed ciosami w twarz. Badanie sugeruje, że pełna broda zapewnia ochronę przed szkodliwymi uderzeniami w wrażliwe obszary twarzy (University of Utah).
(raj)
Źródła: Uniwersytet Wrocławski, Botland Blog.

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...

Autonomiczny system dronów ratuje życie na morzu
Zespół z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowuje w pełni autonomiczny system dronów, który może zwiększyć wydajność i szybkość reakcji w operacjach ratowniczych na morzu.

Zapłacić jednym spojrzeniem
Nie, to nie jest fragment scenariusza filmu „Matrix”. We Wrocławiu uregulować rachunek można korzystając z PayEye – pierwszego na świecie komercyjnego, kompletnego systemu płatniczego, opierającego się na akceptacji płatności poprzez identyfikację użytkownika z wykorzystaniem biometrii tęczówki oka i twarzy. Pierwsz...