Blog

Inteligentne, pływające miasto
26 kwietnia 2022 r. Oceanix – firma zajmująca się rozwojem pływających miast, Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat) i południowokoreańskie miasto Busan zaprezentowały w siedzibie ONZ prototyp zrównoważonego, pływającego miasta OCEANIX BUSAN. Ma to być inteligentne miasto, które w 100% zaspokoi zapotrzebowanie swoich mieszkańców na energię i wodę.
„Żyjemy w czasach, w których nie możemy dalej budować miast w sposób, w jaki zbudowano Nowy Jork czy Nairobi” – powiedziała Amina Mohammed, zastępca sekretarza generalnego ONZ . „Musimy budować miasta, wiedząc, że znajdą się na pierwszej linii ryzyka związanego ze zmianami klimatycznymi — od podnoszenia się poziomu mórz po burze”.
Wyzwanie jest ogromne: dwie na pięć osób na świecie mieszka w promieniu 100 kilometrów od wybrzeża, a 90 procent wielkich miast świata jest narażonych na skutki podnoszenia się poziomu mórz. Powodzie niszczą infrastrukturę wartą miliardy dolarów i zmuszają miliony uchodźców klimatycznych do opuszczenia swoich domów. Według Climate.Gov – portalu naukowego i informacyjnego zajmującego się zmianami klimatu i ich skutkami prowadzonego przez Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA) – od 1880 r. średni globalny poziom morza podniósł się o ponad 20 cm. Jedna trzecia tego wzrostu poziomu morza miała miejsce w ciągu ostatnich 25 lat. Według NOAA do 2050 roku w Stanach Zjednoczonych średni wzrost poziomu morza ma wynieść nawet do ok. 30 cm.
Unoszące się na wodzie miasta mogą być odpowiedzią na złagodzenie skutków podnoszenia się poziomu mórz i oceanów, będącego wynikiem zmian klimatycznych. „Jesteśmy na dobrej drodze do zbudowania OCEANIX Busan i wykazania, że pływająca infrastruktura może stworzyć nowe tereny dla nadmorskich miast poszukujących zrównoważonych sposobów ekspansji na ocean, jednocześnie dostosowując się do wzrostu poziomu morza” – powiedział podczas uroczystości w ONZ Philipp Hofmann. dyrektor generalny OCEANIX.
W pierwszym etapie połączone dzielnice OCEANIX BUSAN zajmują powierzchnię 6,3 hektara, stając się domem dla społeczności liczącej 12 000 osób. Każda z trzech dzielnic służyć będzie realizacji określonych potrzeb, pełniąc funkcje osiedla mieszkaniowego, centrum badawczo-rozwojowego oraz przestrzeni wspólnych, zapewniających dostęp handlu, rekreacji i wypoczynku. Pływające platformy łączą się z lądem za pomocą mostów.
OCEAIX Busan wyposażone będzie w sześć zintegrowanych systemów, umożliwiających pływającemu miastu funkcjonowanie w obiegu zamkniętym. Za pośrednictwem pływających i dachowych paneli fotowoltaicznych będą one generować 100% potrzebnej energii elektrycznej, każda dzielnica będzie uzdatniać wodę dla własnych potrzeb, redukować i przetwarzać zasoby oraz prowadzić innowacyjne rolnictwo miejskie. Ilość pływających platform z panelami fotowoltaicznymi i szklarniami może się zmieniać, w zależności od potrzeb Busan. Po pływającym mieście nie będą jeździły tradycyjne samochody – po przyjaznych pieszym ścieżkach będą poruszały się autonomiczne samochody elektryczne.
Projekt opracowano w sposób umożliwiający rozszerzenie OCEANIX BUSAN do ponad 20 platform dla ponad 100 tys. mieszkańców.
OCEANIX to firma blue tech z siedzibą w Nowym Jorku, założona w 2018 roku w celu projektowania i budowy pływających miast. www.oceanixcity.com .
UN-Habitat działa na rzecz promocji miast i osiedli ludzkich zrównoważonych pod względem społecznym i środowiskowym. Wizją ONZ-Habitat jest osiągnięcie „lepszej jakości życia dla wszystkich w zurbanizowanym świecie”. Działa w ponad 90 krajach, promując zmiany poprzez wiedzę, doradztwo polityczne, pomoc techniczną i projekty demonstracyjne. www.unhabitat.org .
Busan , miasto liczące 3,4 mln mieszkańców, drugie co do wielkości miastem Republiki Korei. Największy kompleks przemysłowy w południowo-wschodnim regionie gospodarczym Korei. www.busan.go.kr/eng
(raj)
Źródło: oceanixcity.com, unhabitat.org
Fot. OCEANIX/BIG-Bjarke Ingels Group.

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).