Blog

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Wyniki badań naukowych, w trakcie których zmierzona została podwodna aktywność 59 kaszalotów na całym świecie,opublikowane zostały czasopiśmie „Current Biology”. Badanie przeprowadzono przy pomocy znaczników rejestrujących dane, umocowanych na skórze wielorybów przez łącznie 569,2 godziny. Naukowcy odkryli, że wieloryby spędzają śpiąc zaledwie około 7% swojego dnia. To czyni je jednymi z najmniej uzależnionych od snu zwierząt na świecie.



To niezwykłe zjawisko w lipcu 2017 roku udokumentował fotograf Franco Banfi – urodzony w Szwajcarii, mieszkający nad jeziorem Lugano, od 35 lat fotografujący podwodny świat, właściciel firmy Wildlife Photo Tours, organizującej unikalne wyprawy dla mikrogrup pasjonatów przyrody i fotografii. Nurkując w Morzu Karaibskim zrobił zdjęcie sześciu drzemiących kaszalotów. Zawieszone pionowo w wodzie, z opuszczonymi ogonami, nieruchome pływały na głębokości około 20 metrów.
– Podczas fotografowania wielorybów nie chodzi tylko o zrobienie dobrego zdjęcia. To także doświadczenie przebywania tak blisko tych gigantów – powiedział Banfi w wywiadzie udzielonym magazynowi Oceangraphic.


Nie udało się ustalić, jakie praktyczne zastosowanie może mieć naukowa wiedza na temat snu kaszalotów. Nie nudzi natomiast wątpliwości fakt, że podwodne zdjęcia śpiących olbrzymów są ekscytujące.
Prace Franco Banfi’ego można obejrzeć na jego stronie internetowej https://banfi.ch/
Kaszaloty występują w głębokich wodach mórz i oceanów stref umiarkowanych i tropikalnych. Mają długość do 20 metrów, masę dochodzącą do 70 ton (choć przeważają osobniki o wadze 35-50 ton). Ich cechą charakterystyczną jes olbrzymia, tępo ścięta z przodu głowa, stanowiąca trzecią część jego ciała.
Są zwierzętami stadnymi, żyjącymi w grupach 10-20 osobników. W trakcie wędrówek łączą się w duże stada, liczące nawet 200 sztuk.
Są gatunkiem silnie zagrożonym wyginięciem.
(raj)

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).

Czy Polak poleci w kosmos?
Ponad 500 osób z Polski zgłosiło swoje kandydatury w ogłoszonym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) naborze nowego korpusu astronautów – poinformował prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA. Od 4 do 6 nowych astronautów plus 20 rezerwowych wybranych zostanie spośród 23 tysięcy kandydatów.