Blog

Jednokomórkowe „oko marynarza”
To jeden z największych, o ile nie największy organizm jednokomórkowy na świecie. „Ich niezwykły połysk sprawia, że wyglądają jak gigantyczne perły pod powierzchnią. Występują w odcieniach zieleni, od jasnego szmaragdu do ciemnego mchu, ale w wodzie mogą wydawać się srebrne, turkusowe lub czarne” zachwyca się autorka australijskiego portalu „Australian Geographic”.
Valonia ventricosa może mieć wielkość piłeczki tenisowej, małego pączka, ale to pojedyncza komórka. Nie jest rośliną ani zwierzęciem. Jest algą pęcherzykową, występującą w oceanach tropikalnych i subtropikalnych całego świata. Lubi ciepłe miesiące letnie, a jej liczebność znacznie spada podczas chłodniejszych pór monsunowych. Rzadko występuje w większych grupach – nie musi szukać towarzystwa, ponieważ rozmnaża się w procesach bezpłciowych.
Potocznie nazywana jest „okiem marynarza”.
Valonia ventricosa jest tak duża, ponieważ ma nie jedno, ale wiele jąder, rozmieszczonych w płatach promieniście wychodzących ze środka bańki, zwanej wakuolą. „Jego wewnętrzna anatomia przypomina kulę plazmową Tesli, którą można znaleźć w sklepach naukowych lub z nowinkami. „Chodzi w tym wszystkim o to, że generalnie wielkość komórek jest ograniczona przez stosunek swojej objętości do powierzchni. Jeżeli bowiem nie jest on zachowany, efektywna wymiana i przepływ wszelkich niezbędnych substancji nie mogą się odbyć. Jednak aby przepływ ten był możliwy dla tak pokaźnej komórki, musi mieć ona dużo organelli (czyli wyodrębnionych struktur komórkowych). A jako że na jedno jądro przypada tylko pewna określona ilość organelli, tak też aby być dużą komórką, trzeba zwiększyć liczbę jąder komórkowych. Ot, i po sprawie!” – komentuje Cafe Nauka.
Na stronie „Programu ochrony rafy New Heaven” z Tajlandii można przeczytać, że są to istoty bardzo tajemnicze. „Przez ponad sto lat były badane przez biologów komórkowych i elektrofizjologów, chcących zrozumieć transport jonów, krystalizację celulozy, tworzenie się błony i wiele innych procesów zachodzących w tych komórkach. Chociaż opublikowano ponad 2000 artykułów naukowych na temat tego gatunku, prawie nic nie wiadomo o ich roli ekologicznej. Według informacji, które mogliśmy znaleźć, nie ma ich na liście organizmów roślinożernych, nie wiadomo, jak wpływają na inne organizmy rosnące wokół nich, takie jak koralowce”.
„Taka ładna, błyszcząca, zielona kulka. Wygląda trochę jak piłeczka antystresowa albo napełniony wodą balonik” – napisali autorzy Cafe Nauka, naukowego fanpage Uniwersytetu Jagiellońskiego na Facebook (polecamy!).
(raj)
Żródła: Cafe Nauka, „Australian Geographic”, portal „Programu ochrony rafy New Heaven”.
Fot. Wikipedia.

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).