Na wystawę składają się prace rzeźbiarskie stanowiące świadectwo tak technicznych aspektów zawodu, jak i indywidualnych losów stoczniowców, wzbogacając instalację o emocjonalny wymiar.
Zapraszamy na wernisaż wystawy SPAWACZE / WELDERS łączącej elementy historii, filozofii i sztuki. Na wystawę składa się kilkanaście figuratywnych form – postaci stworzonych z autentycznych ubrań ochronnych używanych przez spawaczy w Stoczni Szczecińskiej.
Jak podaje dr mgr inż. arch Szymon Olbrychowski, lokalizacja wystawy, na terenie byłego szczecińskiego portu, czyni z niej dzieło typu „site specific”, nawiązujące do historii ludzi i miejsca i przemian kulturowo – gospodarczych Szczecina. Odnosi się nie tylko do pracy i życia stoczniowców, jest też refleksją nad życiem, przemijaniem i pustką.
Rękawice, fartuchy, ochraniacze na stopy, gogle i klemy spawalnicze – z widocznymi śladami użytkowania – to materiał twórczy wykorzystany w pracy rzeźbiarskiej, stanowiący świadectwo tak technicznych aspektów zawodu, jak i indywidualnych losów stoczniowców, wzbogacając instalację o emocjonalny wymiar.
Jak pisze Olbrychowski: Artysta, korzystając z techniki „przedstawienia przez nieobecność”, tworzy swoisty „rząd dusz”. Postacie, choć uformowane na kształt ludzkich sylwetek, są puste. W oparciu o tradycje europejskiej filozofii pustka i nieobecność mogą być rozumiane przez pryzmat nihilizmu Friedricha Nietzschego, który mówił o „śmierci Boga” i kryzysie wartości. W kontekście instalacji SPAWACZE / WELDERS, nieobecność samych postaci spawaczy symbolizuje przemijanie wartości pracy fizycznej i tradycyjnych zawodów, które w obliczu globalnych przemian społecznych i ekonomicznych oraz rozwoju technologii stają się reliktami przeszłości. Użycie pustki nawiązuje także do buddyjskiej koncepcji śunjaty, według której każda forma jest przemijająca i pusta sama w sobie. W kontekście tej pracy pustka staje się naczyniem interpretacji, umożliwiając odbiorcy nadanie jej indywidualnego znaczenia i tym samym czyniąc go aktywnym uczestnikiem procesu odbioru.
Na wernisaż zapraszamy 14 marca, o godz. 18:00 do Strefy Wystaw Czasowych Morskiego Centrum Nauki (I piętro) / Wstęp wolny.