Blog

Koń Wierchojański ma 4450 lat
Jednym ze skutków globalnego ocieplenia są zmiany klimatyczne, powodujące topnienie lodowców i tzw. „wiecznej zmarzliny” w regionie arktycznym. Zachowane w nich, nieznane dotąd życie biologiczne – od wirusów i bakterii po grzyby i glony – to nie tylko intrygujący materiał badawczy, ale też potencjalne zagrożenie o nieznanej dotąd skali.
Rosyjscy naukowcy realizują program mający na celu zbadanie wirusów, które mogły przetrwać w zachowanych w wiecznej zmarzlinie szczątkach prehistorycznych zwierząt.
Badania prowadzą naukowcy z Państwowego Centrum Wirusologii i Biotechnologii Wektor w obwodzie nowosybirskim oraz z Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego (SWFU).
Pierwszym znaleziskiem poddanym badaniu były tkanki miękkie „Konia Wierchojańskiego”, znalezionego w 2009 roku w regionie Wierchojańskim. Wiek geologiczny – 4450 lat. Wartość naukowa znaleziska polega na tym, że odszyfrowano cały genom jądrowy, dzięki czemu ustalono historię powstania współczesnego konia jakuckiego. „W ramach projektu zbadane zostaną również inne zwierzęta z fauny mamutów – łoś Omoloy, mamut Małolachowski, psy tumatowe, pradawna kuropatwa, różne gryzonie, zające i inne. Są to okazy, które znaleziono w ciągu ostatnich dziesięciu lat na Syberii.
Przeprowadzono na nich tylko badania bakteriologiczne, po raz pierwszy prowadzimy badania nad paleowirusami ”- mówi Maxim Cheprasov, kierownik laboratorium w Muzeum Mamutów Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego .
Muzeum dysponuje ponad 20 starożytnymi znaleziskami. Wśród nich są odnalezione w 2012 roku podczas międzynarodowej wyprawy „Yana-2012” stado pradawnej wiewiórki ziemnej, mumia kopytna, odchody mamuta, szczątki kostne większości przedstawicieli fauny mamutów żyjącej we wczesnym, środkowym i późnym neopleistocenie na północy Jakucji. Na stanowiskach Batagayk i Muus-Khaya dokonano interesujących znalezisk kości udowej i kości ramiennej mamuta, z pozostałościami bardzo dobrze zachowanych tkanek miękkich i szpiku kostnego. Próbki tego szpiku, wraz z innymi biopróbkami mamuta, zostały dostarczone do Seulu i są obecnie badane w ramach wspólnego projektu NEFU i Koreańskiej Fundacji Biotechnologicznej Sooam „Mammoth Revival”.
Muzeum Mamutów od dawna jest związane z Vector Science Center. Z badanych okazów pobierane są próbki tkanek miękkich, poddawane następnie standardowym metodom biologii molekularnej – izoluje się wszystkie kwasy nukleinowe, sekwencjonuje cały genom, dzięki któremu naukowcy mogą uzyskać dane o całej bioróżnorodności mikroorganizmów w próbce. Jeśli kwasy nukleinowe nie uległy zniszczeniu możliwe będzie uzyskanie danych o ich składzie i ustalenie jak ewoluował. Umożliwi to między innymi określenia potencjału epidemiologicznego.
– Technologie nie stoją w miejscu, a dzięki nowym metodom badawczym mamy nadzieję, że paleowirusy zostaną odnalezione w naszych obiektach i czekają nas ciekawe odkrycia w świecie wirusów – mówi szef działu ekspozycji Muzeum Mamutów Siergiej Fiodorow, cytowany na stronie internetowej SVFU.
Centrum Naukowe Wirusologii i Biotechnologii „Wektor” jeden z największych naukowych ośrodków wirusologicznych i biotechnologicznych w Rosji. Podstawowe prace badawcze ośrodka koncentrują się na pozyskiwaniu nowej wiedzy naukowej z zakresu epidemiologii, biologii molekularnej, wirusologii, bakteriologii, inżynierii genetycznej, biotechnologii, ekologii i bezpieczeństwa biologicznego.
https://www.s-vfu.ru/
(raj)
Źródło: www.s-vfu.ru/, dzienniknaukowy.pl
Fot. Nina Sleptsova/ SWFU

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).