Blog

Koń Wierchojański ma 4450 lat
Jednym ze skutków globalnego ocieplenia są zmiany klimatyczne, powodujące topnienie lodowców i tzw. „wiecznej zmarzliny” w regionie arktycznym. Zachowane w nich, nieznane dotąd życie biologiczne – od wirusów i bakterii po grzyby i glony – to nie tylko intrygujący materiał badawczy, ale też potencjalne zagrożenie o nieznanej dotąd skali.
Rosyjscy naukowcy realizują program mający na celu zbadanie wirusów, które mogły przetrwać w zachowanych w wiecznej zmarzlinie szczątkach prehistorycznych zwierząt.
Badania prowadzą naukowcy z Państwowego Centrum Wirusologii i Biotechnologii Wektor w obwodzie nowosybirskim oraz z Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego (SWFU).
Pierwszym znaleziskiem poddanym badaniu były tkanki miękkie „Konia Wierchojańskiego”, znalezionego w 2009 roku w regionie Wierchojańskim. Wiek geologiczny – 4450 lat. Wartość naukowa znaleziska polega na tym, że odszyfrowano cały genom jądrowy, dzięki czemu ustalono historię powstania współczesnego konia jakuckiego. „W ramach projektu zbadane zostaną również inne zwierzęta z fauny mamutów – łoś Omoloy, mamut Małolachowski, psy tumatowe, pradawna kuropatwa, różne gryzonie, zające i inne. Są to okazy, które znaleziono w ciągu ostatnich dziesięciu lat na Syberii.
Przeprowadzono na nich tylko badania bakteriologiczne, po raz pierwszy prowadzimy badania nad paleowirusami ”- mówi Maxim Cheprasov, kierownik laboratorium w Muzeum Mamutów Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego .
Muzeum dysponuje ponad 20 starożytnymi znaleziskami. Wśród nich są odnalezione w 2012 roku podczas międzynarodowej wyprawy „Yana-2012” stado pradawnej wiewiórki ziemnej, mumia kopytna, odchody mamuta, szczątki kostne większości przedstawicieli fauny mamutów żyjącej we wczesnym, środkowym i późnym neopleistocenie na północy Jakucji. Na stanowiskach Batagayk i Muus-Khaya dokonano interesujących znalezisk kości udowej i kości ramiennej mamuta, z pozostałościami bardzo dobrze zachowanych tkanek miękkich i szpiku kostnego. Próbki tego szpiku, wraz z innymi biopróbkami mamuta, zostały dostarczone do Seulu i są obecnie badane w ramach wspólnego projektu NEFU i Koreańskiej Fundacji Biotechnologicznej Sooam „Mammoth Revival”.
Muzeum Mamutów od dawna jest związane z Vector Science Center. Z badanych okazów pobierane są próbki tkanek miękkich, poddawane następnie standardowym metodom biologii molekularnej – izoluje się wszystkie kwasy nukleinowe, sekwencjonuje cały genom, dzięki któremu naukowcy mogą uzyskać dane o całej bioróżnorodności mikroorganizmów w próbce. Jeśli kwasy nukleinowe nie uległy zniszczeniu możliwe będzie uzyskanie danych o ich składzie i ustalenie jak ewoluował. Umożliwi to między innymi określenia potencjału epidemiologicznego.
– Technologie nie stoją w miejscu, a dzięki nowym metodom badawczym mamy nadzieję, że paleowirusy zostaną odnalezione w naszych obiektach i czekają nas ciekawe odkrycia w świecie wirusów – mówi szef działu ekspozycji Muzeum Mamutów Siergiej Fiodorow, cytowany na stronie internetowej SVFU.
Centrum Naukowe Wirusologii i Biotechnologii „Wektor” jeden z największych naukowych ośrodków wirusologicznych i biotechnologicznych w Rosji. Podstawowe prace badawcze ośrodka koncentrują się na pozyskiwaniu nowej wiedzy naukowej z zakresu epidemiologii, biologii molekularnej, wirusologii, bakteriologii, inżynierii genetycznej, biotechnologii, ekologii i bezpieczeństwa biologicznego.
https://www.s-vfu.ru/
(raj)
Źródło: www.s-vfu.ru/, dzienniknaukowy.pl
Fot. Nina Sleptsova/ SWFU

146 teragramów wody wyrzuconych do atmosfery
Instrumenty pracujące na satelicie Aura NASA wykryły olbrzymią ilość pary wodnej, wyrzuconej 15 stycznia 2022 roku podczas podwodnej erupcji wulkanu Hunga Tonga. W stratosferę Ziemi dostał się ogromny pióropusz pary wodnej, wystarczającej do wypełnienia ponad 58 000 basenów olimpijskich. Naukowcy NASA twierdzą, że ilość ta może tymcz...

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...

Autonomiczny system dronów ratuje życie na morzu
Zespół z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowuje w pełni autonomiczny system dronów, który może zwiększyć wydajność i szybkość reakcji w operacjach ratowniczych na morzu.