Aktualności

Konferencja prasowa i wystawa w Morskim Centrum Nauki
W czwartek 3 grudnia w Morskim Centrum Nauki odbyła się konferencja prasowa połączona z prezentacją wystawy pt.: „Poznaj historię Łasztowni – nowego serca Szczecina”. Dyrektor MCN Witold Jabloński przedstawił ideę wystawy i jej autora.
– Jedną z naszych aktywności jest prezentowanie dorobku szczecińskich twórców, dlatego nawiązaliśmy współpracę z dr Markiem Łuczakiem, który dokonał wyboru fotografii obrazujących życie Łasztowni przed wojną i krótko po wojnie. Szczecinianie chętnie wybierają się tutaj na spacery, będą mogli więc poznać historię tego miejsca – mówił dyrektor MCN Witold Jabłoński.
– Bardzo się cieszę ze współpracy z panem Markiem Łuczakiem, bo zawsze podziwiałem jego pasję odkrywania tajemnic Szczecina. Jednym z miejsc, które dzisiaj na nowo tworzą swoją definicję, jest Łasztownia, która niegdyś tętniła życiem, a potem podupadła w związku z załamaniem gospodarki morskiej. Od około 10 lat konsekwentnie, wspólnym wysiłkiem samorządów i instytucji prywatnych staramy się przywrócić życie temu miejscu. Zaczęło się od Starej Rzeźni i wizji pani Laury Hołowacz, którą jako samorząd województwa wsparliśmy środkami z instrumentu Jessica w wysokości blisko 8 milionów zł. Dzisiaj Stara Rzeźnia prowadzi aktywną działalność biznesową i kulturalną. Malownicza Marina również powstała ze wsparciem środków unijnych. Kolejny obiekt, czyli Morskie Centrum Nauki powstaje między innymi dzięki 94 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego i będzie to bardzo ważny element rewitalizacji i redefiniowania Łasztowni. Chciałbym, aby ta część miasta stała się symbolem morskości Szczecina i regionu, jego siły gospodarczej, naukowej i kulturalnej – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
– W przyszłym tygodniu odbędzie kolejny ważny krok na drodze do powstania MCN – podpisanie umowy z wykonawcą wystawy stałej Centrum. Nie jest sztuką jedynie wybudowanie samego obiektu, trzeba go też nasycić intrygującą treścią.
Dr Marek Łuczak opowiedział o pracach składających się na plenerową wystawę rozmieszczoną wzdłuż powstającego na nabrzeżu Odry budynku Morskiego Centrum Nauki. Wystawa składa się z wielkich fotogramów przedstawiających przedwojenny Szczecin na starych fotografiach i pocztówkach. Marek Łuczak jest prezesem Pomorskiego Towarzystwa Historycznego, autorem serii monografii o historii Szczecina i licznych publikacji historycznych. Jest również kompozytorem i autorem tekstów („Outsider”).
– To jest nietypowe miejsce, niemal całkowicie zniszczone w 1944 r., kiedy to w ruinę obróciły się niemal wszystkie budynki, kościoły, główna ulica. Wystawa ma na celu pokazać to miejsce, kiedy kwitło jako część miasta z kawiarniami, hotelami, zacumowanymi jednostkami, pełna ludzkiego gwaru i aktywności – mówił dr Marek Łuczak.

Sala konferencyjna do wynajęcia
Morskie Centrum Nauki to nie tylko wystawy, eksponaty czy Planetarium. Goście będą mogli także wynająć naszą salę konferencyjną.

Światowy Dzień Wody
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, podczas którego zwiększamy świadomość ludzi odnośnie największego skarbu na naszej planecie.

MCN ikoną architektury w Szczecinie?
Do takiego wniosku doszedł Leszek Herman, znany szczeciński pisarz i architekt. Dlaczego tak uważa?

Pracuj w MCN
Poszukujemy osoby na stanowisko managera w sklepiku Morskiego Centrum Nauki. Lubisz kontakt z ludźmi i nie boisz się podejmować decyzji❓ Jesteś wielozadaniowy ❓ Nie boisz się nowych wyzwań ❓ Jeśli tak, ta oferta jest dla Ciebie ❗️

Międzynarodowy Dzień Planetariów
12 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Planetariów i z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć Wam trochę Planetarium Morskiego Centrum Nauki.

Kondolencje
W imieniu wszystkich pracowników Morskiego Centrum Nauki składamy najszczersze kondolencje.