Blog

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.
Wycofanie standardowych map morskich (SNC) i map tematycznych ADMIRALTY jest reakcją na to, że coraz więcej użytkowników morskich, morskich i rekreacyjnych korzysta głównie z produktów i usług cyfrowych do nawigacji. w ciągu ostatnich kilku lat zaobserwowano spadek popytu na wykresy papierowe, spowodowany częściowo przejściem na system ECDIS, wymaganym przez konwencję SOLAS, oraz rosnącym uznaniem korzyści płynących z produktów i usług cyfrowych.
Proces wygaszania rozpocznie się w tym roku, począwszy od stopniowego wycofywania standardowych map morskich ADMIRALTY. Celem UKHO jest, aby wszystkie mapy, w tym te papierowe, których produkcja zostanie zatrzymana, były dostępne w formie cyfrowej. Proces wygaszania będzie początkowo obejmował te mapy, zapotrzebowanie na które już obecnie jest niskie i gdzie kontynuacja dostarczania produktu wymaga dużej ilości prac konserwacyjnych. Przewiduje się, że najpierw wycofane zostaną mapy wielkoskalowe oraz te, które obejmują rzadziej odwiedzane lokalizacje.
„Decyzja o rozpoczęciu procesu wycofywania się z produkcji map papierowych pozwoli nam w większym stopniu skupić się na zaawansowanych usługach cyfrowych, spełniających potrzeby współczesnych marynarzy” – powiedział Peter Sparkes, dyrektor naczelny UKHO, cytowany w komunikacie prasowym organizacji – „Naszym głównym celem pozostaje bezpieczeństwo operacji żeglugowych i dostarczanie najlepszych możliwych rozwiązań nawigacyjnych. Niezależnie od tego, czy chodzi o Royal Navy, statki handlowe, czy też innych użytkowników oceanów, koncentrujemy się na opracowywaniu i dostarczaniu usług cyfrowych ADMIRALTY, które promują bezpieczne i dobrze prosperujące oceany.”.
Portfolio nawigacji cyfrowej ADMIRALTY Maritime Data Solutions może być aktualizowane w czasie zbliżonym do rzeczywistego, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo pracy na morzu.
„W ostatnich latach świat zmienił się nie do poznania pod wpływem cyfryzacji i szybkiego postępu technologicznego. Jeśli chodzi o transport morski, jednym z naszych priorytetów w Ministerstwie Obrony jest uczynienie żeglugi tak bezpieczną, jak to tylko możliwe; aby to osiągnąć, branża musi nadal przechodzić na cyfrowe narzędzia i technologie, które niemal natychmiast udostępniają dane ze statku na statek lub ze statku na ląd” – powiedziała Baroness Goldie, Minister Stanu w Ministerstwie Obrony rządu Wielkiej Brytanii.
(raj)
Źródło: https://www.gov.uk/government/organisations/uk-hydrographic-office

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).