Aktualności

Konkurs „Nasze Morze”- morze oczami dzieci.
29 września 2022r. obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ MORZA (World Maritime Day) Tego dnia organizowane są wydarzenia mające na celu zwrócić uwagę na znaczenie mórz w codziennym życiu.
Morskie Centrum Nauki zaprasza grupy przedszkolne oraz klasy 1-3 sp. ze Szczecina do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Nasze Morze”
Konkurs polega na przygotowaniu przez grupy przedszkolne/szkolne kreatywnej pracy plastycznej, pokazującej morze oczami dzieci.
Nagrody : Grupa przedszkolna : Zajęcia i pokaz doświadczeń prowadzone przez MCN zwycięskiej placówce Grupa klas 1-3 : Zwiedzanie MCN wraz z przewodnikiem przed oficjalnym otwarciem
Prace składać można w dniach od 19.09.2022r. do 28.09.2022r. W siedzibie MCN przy ul. Nad Duńczycą 1 w Szczecinie. W godzinach od 8.00 do 16.00 ( w przypadku chęci złożenia pracy w innych godzinach prosimy o kontakt telefoniczny)
Kontakt : tel. 517870733 mail. p.lopato@centrumnauki.eu
CIEKAWOSTKI
Morza, oceany i pozostałe akweny stanowią obecnie około 71% powierzchni ziemi. Powierzchnia samych mórz to szacunkowo 40 mln. km2.
Zarówno w wodach morskich jak i oceanicznych żyje wiele gatunków roślin i zwierząt, stanowiąc największe środowisko życia na ziemi.
Morze Bałtyckie jest słonym morzem śródlądowym, jednym z największych zbiorników słonych wód na świecie. Ma długość około 1610 km, średnią szerokość 193 km i średnią głębokość 55 m.
W wodach Bałtyku poza wieloma gatunkami ryb , żyją również krewetki, małże, kraby oraz żarłacz śledziowy – gatunek rekina . Jest niegroźny dla człowieka.
Morze Bałtyckie, to najbardziej zanieczyszczone morze na świecie. Wpływ na to ma niskie zasolenie wody, oraz zanieczyszczenia chemiczne, które przedostają się do wody miedzy innymi z fabryk i kopalni.

Światełko do nieba z tarasu MCN finałowym akcentem WOŚP w Szczecinie.
Morskie Centrum Nauki, jak co roku, włączyło się w koncert Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Morskie Centrum Nauki wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy .
Jak co roku MCN włączyło się w granie WOŚP. Tym razem na Orkiestrową licytację przeznaczyliśmy niecodzienne zaproszenie do naszego Planetarium.

Spacer po Planetarium Morskiego Centrum Nauki.
Kolejny etap realizacji inwestycji na Łasztowni zakończony. Planetarium MCN zaprezentowało swoje możliwości przedstawicielom firm zaangażowanym w budowę MCN i jego wyposażanie, Radzie Programowej MCN oraz dziennikarzom.

Najnowsza książka kapitana Wojciecha Jacobsona w Książnicy Pomorskiej.
Morskie Centrum Nauki zaprasza na spotkanie poświęcone najnowszej książce kapitana Wojciecha Jacobsona. „Od równika do bieguna, czyli „Marią” do Hawru… i dalej” to opowieść o wyjątkowej wyprawie przez Przejście Północno – Zachodnie z Pacyfiku na Atlantyk.

Jacht pod sufitem w MCN.
Morskie Centrum Nauki połączyło morze i kosmos. Pod sufitem MCN, w pobliżu planetarium, zawisł jacht Hanse 311, a właściwie jego połówka.

Pierwsze spotkanie nowej Rady Programowej MCN .
W Morskim Centrum Nauki po raz pierwszy zebrała się Rada Programowa II kadencji powołana na wniosek dyrektora MCN Witolda Jabłońskiego przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego.