Blog

Konkurs „Szkoła z wiatrem”
Ten konkurs to wyjątkowy przykład na to, jak łatwo, nie wychodząc z domu, można połączyć przyjemne z pożytecznym. Jeśli wystartuje w nim cała szkolna klasa, może wygrać wycieczkę na prawdziwą farmę wiatrową, obejrzeć z bliska wiatrak produkujący prąd dzięki sile wiatru albo otrzymać wyjątkowe zestawy klocków LEGO 10268 Vestas Wind Turbine.
Nauczyciel może wygrać laptop HP Pavilion Gaming Ryzen. Projekt „Szkoła z wiatrem” to przedsięwzięcie edukacyjne, które celem jest przybliżenie dzieciom i młodzieży współczesnych zagrożeń dla czystej i zielonej planety.
Ma promować idee proekologiczne, w tym poszerzanie wiedzy o korzyściach płynących z wykorzystywania odnawialnych źródeł energii m.in. energetyki wiatrowej. Inicjatywa ma na celu kształtowanie od najmłodszych lat nawyków chroniących Ziemię i uzmysłowić jak istotne znaczenie dla klimatu ma ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, głównie dwutlenku węgla.
W ramach projektu organizatorzy – Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) i Czepszyński Family Foundation (CFF) – przygotowali dwa wakacyjne konkursy. Do pierwszego zaproszeni są uczniowie klas 1-6 (indywidualnie lub cała klasa). Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu materiału plastycznego, audiowizualnego, materiału audio lub w dowolnej innej formie artystycznej promującego odnawialne źródła energii, zwłaszcza energetykę wiatrową. Pracę opublikować należy w formie postu na swoim profili na Facebook w sposób umożliwiający dostęp do materiału nieograniczonej liczbie osób. Warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest dodanie hashtagu: #WiatrMaMOC.
Warunkiem wzięcia udziału w konkursie skierowanym do nauczycieli jest opracowanie oryginalnego scenariusza lekcji dla klas VII-VIII szkół podstawowych, dotyczącego odnawialnych źródeł energii, w szczególności lądowej i morskiej energetyki wiatrowej. Scenariusz powinien wykazywać się zgodnością z aktualną wiedzą naukową i ukazywaniem zalet rozwijania odnawialnych źródeł energii, w szczególności lądowej i morskiej energetyki wiatrowej. Zgłoszenia konkursowe wraz ze scenariuszem należy wysłać Organizatorowi na adres e-mail: szkolazwiatrem@psew.pl
Konkurs trwa do 30 września 2021 r.
PSEW – Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej – organizacja pozarządowa, od 1999 roku . wspierająca i promująca rozwój energetyki wiatrowej. Jej celem jest stworzenie korzystnych warunków inwestowania w energetykę wiatrową w Polsce i systematyczny wzrost wykorzystania energii wiatru jako czystego źródła generacji energii elektrycznej. Stowarzyszenie skupia czołowe firmy działające na rynku energetyki wiatrowej w Polsce: inwestorów, deweloperów, producentów turbin i podzespołów do elektrowni, zarówno z Polski, jak i zza granic.
CFF – Czepczyński Family Foundation to spełnienie marzeń Justyny i Artura Czepczyńskich, przedsiębiorców i rodziców trójki dzieci: Wiktora, Eryka i Zosi. Świat biznesu, bardzo dobrze im znany, nie jest jedynym obszarem, w którym aktywnie działają. Dorastając pod okiem swojego taty – wieloletniego dyrektora lokalnej szkoły – Artur poznał realia polskiej edukacji, a jako biznesmen stara się wpływać na polepszenie jej jakości i dostępności dla wszystkich dzieci. Łącząc dwa światy: biznesu i edukacji, Fundatorzy pokazują, że można, a nawet należy, rozpoczynać edukację ekonomiczną już od przedszkoli.
(raj)
Źródło: https://szkolazwiatrem.pl/

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...

Autonomiczny system dronów ratuje życie na morzu
Zespół z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowuje w pełni autonomiczny system dronów, który może zwiększyć wydajność i szybkość reakcji w operacjach ratowniczych na morzu.

Zapłacić jednym spojrzeniem
Nie, to nie jest fragment scenariusza filmu „Matrix”. We Wrocławiu uregulować rachunek można korzystając z PayEye – pierwszego na świecie komercyjnego, kompletnego systemu płatniczego, opierającego się na akceptacji płatności poprzez identyfikację użytkownika z wykorzystaniem biometrii tęczówki oka i twarzy. Pierwsz...